Woman suffering anxiety attack on city street
AntonioGuillem/istockphoto

סימנים שהדאגה שלכם היא בעצם הפרעת חרדה

View Slideshow
Woman suffering anxiety attack on city street
AntonioGuillem/istockphoto

חרדה או דאגה?

למרות שכמות מסוימת של חרדה היא נורמלית ואפילו הכרחית, יותר מדי ממנה - כמו עם כל רגש - מפריע לחיי היום-יום שלנו. רשימה זו מציגה את הסימנים המובהקים ביותר לכך שהדאגה היומיומית שלכם התקדמה להפרעה פוטנציאלית כמו הפרעת חרדה כללית (GAD), כמו גם את גורמי הסיכון הסביבתיים שעשויים לתרום לחרדה והצעדים שיש לנקוט בדרך לשלווה נפשית.

עוד בנושא: סימנים שאתם סובלים מדיכאון סמוי

Depressed stressed young Asian business woman with hands of face suffering from trouble
tuaindeed/istockphoto

דאגה מוגזמת

"חרדה אצל מבוגרים מתבטאת בדרך כלל בהתנהגות ובקוגניציה שלהם", אומר ג'ורג' ט. לין, יועץ עם יותר מ-30 שנות ניסיון בטיפול בבעיות נוירו-פסיכולוגיות. אנשים חרדים נוטים להרגיש מתוחים תמידית או נסערים ללא פרופורציה בתגובה לדאגות הרגילות המעוררות את הרגשות הללו. כדי להיחשב כסימן ל-GAD, דאגה זו חייבת להיות קשה לשליטה ולהתרחש ברוב הימים למשך שישה חודשים לפחות.

עוד בנושא: הסלבס שמתמודדים עם הפרעות נפשיות

Nervous bearded guy waiting in queue for job talk indoor
YakobchukOlena/istockphoto

חוסר פוקוס

בין אם הם עסוקים בדאגות לעתיד או בחרטות מהעבר, הסובלים מהפרעות חרדה יתקשו לרוב להתרכז בהווה. מחקר אחד הראה שכמעט 90 אחוז מהמבוגרים עם GAD דיווחו על סימפטום זה. הסיבה לכך היא שחרדה קיצונית מפעילה תגובה של "הילחם או ברח", אשר עשויה להיות שימושית במצבים מסכני חיים, אך יכולה להיות משתקת כאשר מתמודדים עם חששות פחות רציניים.

עוד בנושא: מוצרים המקלים על לחץ וחרדה

Hyperactive Child
ferrantraite/istockphoto

אי שקט

חוסר מיקוד נפשי יכול להתבטא בחוסר שקט פיזי, או בדחף מציק לזוז, במיוחד אצל ילדים ובני נוער. מחקר של בית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ון הופקינס בחן 128 ילדים שאובחנו עם הפרעות חרדה ומצא ש-74 אחוז דיווחו על אי שקט כסימפטום ראשוני, יותר מכל אחד אחר.

איך לגדל ילדים מאושרים? טיפים מבוססי מחקר

Man suffering from stomachache
ljubaphoto/istockphoto

כאבי בטן

בהמשך למחקר באוניברסיטת ג'ון הופקינס, התסמין הפיזי השני בשכיחותו בקרב ילדים עם GAD היה כאבי בטן, שחוו 70 אחוז מהמשתתפים. ג'ורג' ט. לין אומר שאותו דבר יכול לחול גם על מבוגרים עם חרדה, כאשר ה"פרפרים" שכולנו מרגישים מעת לעת הופכים להיות שכיחים בצורה מציקה. בחילה פסיכוסומטית זו יכולה להיות חמורה במיוחד במצבי לחץ גבוה, כמו אצל אחד המטופלים שלו, שחקן כדורגל שחש צורך להקיא לפני שהוא עולה על המגרש.

סובלים מהתסמינים הבאים? רוצו לרופא

iStock-822557124.max-784x410.jpg
valentinrussanov/istockphoto

בעיות פיזיות אחרות

תסמינים סומטיים (פיזיים) נפוצים אחרים שחווים ילדים עם GAD כוללים סומק (51 אחוז), דפיקות לב (48 אחוז), מתח בשרירים (45 אחוז) והזעה (45 אחוז). כך גם לגבי מבוגרים, שעלולים לחוות החמרה בכאבי ראש או מיגרנות כתוצאה מהחרדה שלהם.

עוד בנושא: תרופות סבתא שממש לא עובדות

Nervous boy. First day of school.  Holds on to mom.
fstop123/istockphoto

חרדת פרידה

ילדים נוטים לחוות חרדת פרידה (נטישה) יותר מאשר מבוגרים. כאשר פחד זה מתרחש באופן מוגזם בילדים מעל גיל שש במשך יותר מארבעה שבועות, הוא עשוי להצדיק אבחנה של הפרעת חרדת נטישה. התנהגות זו יכולה להיות סימפטומטית גם להפרעות אחרות, אומר היועץ ג'ורג' ט. לין. "לילדים קטנים עם הפרעה דו קוטבית יש חרדת פרידה מאוד בולטת."

עוד בנושא: הגורמים, התסמינים ודרכי הטיפול בפוסט טראומה

my flatmate hasn't done the chores again
CamiloTorres/istockphoto

הימנעות מטריגרים

"מבחינה התנהגותית", מסביר לין, "בהרבה מקרים דברים שצריכים להיעשות לא נעשים, או שדברים מסוימים נעשים בצורה יסודית מדי ואחרים לא נעשים כלל". בנוסף לקושי להתרכז, זה נובע ממה שנקרא חרדת ציפייה - כאשר אדם מתחיל להימנע ממשימות שאחרים עשויים לראות כפשוטות, מתוך חשש שהן יעוררו חרדה.

רוצים בית מסודר? אלו הדברים שאתם צריכים לזרוק, עכשיו

Young worried woman looking out of the window
tommaso79/istockphoto

הימנעות ממצבים חברתיים

אחד הדברים הנפוצים ביותר שאנשים חרדים נמנעים ממנו הוא אינטראקציה חברתית, לעיתים עד כדי כך שההימנעות מהווה הפרעה בפני עצמה. "לפעמים מבלבלים בין אנשים עם חרדה לאנשים עם אוטיזם", אומר ג'ורג' ט. לין. "אוטיזם זה להיות המום מהעולם, וזה גם מה שאנשים מרגישים כשהם חרדים". בידוד חברתי ממושך יכול להפוך למעגל קסמים המגביר את החרדה.

How did I get so old?
PeopleImages/istockphoto

הערכה עצמית נמוכה

בעוד שאחרים עשויים לתפוס אותם כמרוחקים, אנשים עם הפרעת חרדה חברתית וביישנות סובלים לרוב מהערכה עצמית נמוכה. מחקר אחד משנת 2004 מצא שרמות הביקורת העצמית היו גבוהות יותר באופן מובהק עבור נבדקים עם פוביה חברתית, אפילו כאשר היו מעורבים במחקר פקטורים אחרים כמו נוירוטיות, היסטוריה של שימוש בחומרים ומצוקה רגשית נוכחית.

I did not authorize that!
PeopleImages/istockphoto

נרגנות

האימה התמידית שחשים הסובלים מ-GAD עשויה לצאת בעצבים כלפי אחרים או התקפי זעם אצל ילדים. מחקר אחד משנת 2014, שהשווה תסמינים של חרדה בין אנשים מודאגים עם ובלי GAD, מצא שאלו עם ההפרעה חוו פי שניים יותר עצבנות.

Woman suffering anxiety attack on city street
AntonioGuillem/istockphoto

התקף פאניקה

התקפי פאניקה יכולים להתרחש באופן בלתי צפוי, ללא סיבה ברורה ומאופיינים בחוסר יכולת לחשוב, תחושות מחנק, פחד קיצוני ותסמינים גופניים כמו הזעה, רעד וקוצר נשימה. בארה"ב, 22 אחוזים מהאוכלוסייה יסבלו מתישהו מהתקף פאניקה, אבל רק 3 אחוזים חווים אותם בתדירות גבוהה מספיק כדי לעמוד בקריטריונים להפרעת פאניקה.

Taking notess of my clients
Biserka Stojanovic/istockphoto

עישון, שתייה ושימוש בסמים

סקירה אחת של 21 מחקרים שכללו 163,366 נבדקים, מצאה שהפרעת פאניקה קשורה לעישון ושתייה, אם כי פחות ברור אם הרגלים אלו תורמים להתקפי פאניקה או שהם פשוט אסטרטגיות התמודדות. נראה שלסובלים מהפרעת חרדה יש ​​סיכוי גבוה פי שניים עד שלושה לפתח התמכרות לסמים.

עוד בנושא: סלבס שהתמודדו עם התמכרויות

Woman eating in front of the refrigerator in the kitchen late night
domoyega/istockphoto

הרגלי אכילה לקויים

כאבי בטן תמידיים עקב חרדה יכולים להפריע לתיאבון. לעומת זאת, אכילה יכולה להפוך לאסטרטגיית התמודדות בעייתית נוספת. "הם יאכלו יותר מדי או מעט מדי", אומר ג'ורג' טי. לין. "אנשים חרדים אוכלים כדי להרגיע את החרדה שלהם". לרוע המזל, אכילה לא בריאה עלולה לעורר חרדה, שכן דיאטות עשירות בדגנים מלאים, ירקות, אגוזים, דגים ובשר לא מעובד נקשרו לסיכון נמוך יותר לפתח הפרעת חרדה.

מהרעלה ועד מוות: המאכלים הבאים מסוכנים לבריאות אם לא מכינים אותם כמו שצריך

Bored exhausted african american woman falling asleep sleeping at workplace
fizkes/istockphoto

עייפות

להיות במצב כמעט קבוע של "הילחם או ברח" גובה מחיר מרמות האנרגיה של האדם, מה שמוביל לבעיות שינה כמו עייפות ותשישות. העייפות הזו עשויה להיות כרונית או להופיע אחרי התקף חרדה. עם זאת, עייפות עלולה לחפוף לעתים קרובות - אפילו עד כדי בלבול - עם דיכאון, בן דודו של החרדה.


Tired student sleeping in clothes after party, idle life and exhaustion
Motortion/istockphoto

הפרעות שינה

מחקר אחד מצא שקושי להישאר ישנים, ואחריו קושי להירדם מלכתחילה, הן הבעיות הנפוצות ביותר המדווחות עבור חולי GAD. שלב של נדודי שינה בילדות עד אמצע גיל ההתבגרות יכול להגביר את הסבירות לפתח חרדה או דיכאון בשלב מאוחר יותר בחיים.

עוד בנושא: דברים שאתם צריכים להעיף מחדר השינה

Serious senior woman  talking on phone outdoors seems concerned
RapidEye/istockphoto

פחדים לא רציונליים

חרדה קיצונית או הימנעות מוגזמת מדברים ספציפיים יכולות להוות פוביה. פחדים לא רציונליים אלה, שיכולים לנוע מפוביות ספציפיות מבעלי חיים או חפצים ועד לפחדים משטחים פתוחים או המוניים, משפיעים על כ-12.5 אחוז מהאמריקאים בשלב מסוים בחייהם.

sad man
pixabay

פגיעה עצמית

כמו ברוב המחלות הפסיכיאטריות, הסיכון לפגיעה עצמית או ניסיון התאבדות גבוה משמעותית עבור אנשים עם הפרעת חרדה. הם עשויים לפנות לגרימת כאב או מום עצמי כדי להתגבר באופן זמני על החרדה.

Domestic violence and Family conflict concept. Sadness little girl against blured of mother fighting father with quarrel at home
Nattanon Kanchak/istockphoto

בעיות בבית

כשנשאל על גורמי סיכון סביבתיים שיכולים לגרום או לתרום לחרדה, הדבר הראשון שמזכיר ג'ורג' טי.לין הוא משפחה רווית סערות. "אם ההורים רבים כל הזמן, הילדים נוטים להיות מאוד חרדים". אולי לא במקרה, שכיחות GAD במבוגרים קשורה לגירושין או להתאלמנות, ובאופן כללי יותר - לאירועי חיים מלחיצים בילדות או בבגרות.

עוד בנושא: הסיבות הכי נפוצות לפרידה וגירושין

Piggy Bank and money
frema/istockphoto

צרות עם כסף

"כסף ואי יכולת לשלם את החשבונות זה עניין גדול שגורם לחרדה אצל מבוגרים", אומר ג'ורג' טי. לין. "כל דבר שמעורר דאגה לגבי העתיד או חרטה על העבר הולך לעורר חרדה, וכסף הוא דבר שכיח שמכניס מבוגרים לאזור הזה". באותה צורה, גם הפרעת פאניקה וגם GAD קשורים לחוסר במשאבים כלכליים.

איך לחסוך הרבה כסף? לא לשלם על אף אחד מהדברים הבאים

Teenager sending email from smart phone in her bed
ljubaphoto/istockphoto

שימוש טכנולוגי מופרז

ג'ורג' טי. לין מציין שימוש תכוף במדיה חברתית או במשחקי וידאו כגורם תורם נוסף לחרדה, במיוחד אצל ילדים ובני נוער. זה עולה בקנה אחד עם מחקרים אחרים המציינים קשר בין שימוש במדיה אינטראקטיבית לתסמינים הקשורים לחרדה, כמו עוררות מוגברת, שינה לקויה וירידה ביכולת להתמקד או לנהל את הרגשות.

Aerial view of various coffee
Rawpixel/istockphoto

שימוש יתר בקפאין

ג'ורג' ט. לין משווה את המצב ה"קפוץ" של אנשים עם חרדה לתחושה המתוחה שמקבלים לאחר שתיית קפה, כך שזה הגיוני שצריכת קפאין מחמירה את תחושות החרדה עבור רבים, במיוחד אצל אלו שאובחנו עם הפרעה קשורה.

בלי סוכר, 2 ביצים: סוגי הקפה המוזרים בעולם

Be the person who helps the next
PeopleImages/istockphoto

מתי לבקש עזרה?

"חרדה היא מצב שתראו כמעט בכל אבחנה פסיכיאטרית שתוכלו לדמיין", אומר לין. "ככל שהאבחנה חמורה יותר, החרדה גדולה יותר." אין להקל ראש בחרדה מוגזמת, לא משנה מה מקורה. אל תתעלמו מאף אחד מהתסמינים המדאיגים או מגורמי הסיכון אם הם מתחילים להפריע לך או לאדם אהוב. חפשו עזרה מקצועית.

עוד בנושא: סימנים שכדאי לכם ללכת לטיפול