בעקבות הפסיקה נגד הפלות: חברות ענק שיסייעו לעובדות לעבור הפלה

Pediatrician talks with patient's mother

SDI Productions/istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Pediatrician talks with patient's mother
SDI Productions/istockphoto

לוקחים את הזכות לידיים

לאחר הדלפת טיוטת פסק הדין לפני כמעט חודשיים, בית המשפט העליון ביטל רשמית את פסיקת "רו נגד ווייד" וסיים 50 שנים של זכות פדרלית להפלות. פעילים תומכי זכויות זועמים, ומספר חברות עשו צעד כדי להבטיח גישה להפלות לעובדות בארה"ב. חלקן כבר עשו זאת בעקבות העברת חוקים מגבילים במדינות כמו טקסס, בעוד שאחרות מפרסמות הצהרות בעקבות ההתרחשויות האחרונות.

עוד בנושא: עובדות הזויות על תינוקות

Minnie and Mickey Mouse ride Disney Parks float
Bastiaan Slabbers/istockphoto

חברת וולט דיסני

דיסני הודיעה שהיא תכסה את הוצאות הנסיעה לעובדות ועובדים שזקוקים לטיפול פוריות או עזרה בתכנון משפחה, וגם עבור אלו שצריכים לנסוע למקום אחר כדי לבצע הפלה. בפלורידה, שם דיסני מעסיקה כ-80,000 עובדים, חוק איסור הפלה מעל שבוע 15 אמור להיכנס לתוקף ב-1 ביולי.

איך אין יתושים בדיסני לנד? ועוד סודות של תאגידי ענק

Starbucks cafe interior - empty cafeteria behind glass wall
Nadya So/istockphoto

סטארבקס

סטארבקס מציעה לכסות את הוצאות הנסיעה לעובדות המבקשות לבצע הפלות. יותר מזה, סטארבקס הלכה צעד אחד קדימה: החברה אומרת כעת שהיא גם תחזיר הוצאות נסיעה לכל העובדים שזקוקים לניתוחי מגדר אם הם לא יצליחו להשיג אותם בטווח של 160 ק"מ מהבית שלהם. תכניות ביטוח הבריאות של החברה מכסות ניתוחים לשינוי מין מאז 2012, יחד עם הליכים אחרים לתיקון המגדר.

עוד בנושא: סוגי הקפה המוזרים בעולם

Tesla Motors in Fremont
JasonDoiy/istockphoto

טסלה

ענקית הרכב החשמלי אמרה שהיא תכסה את הוצאות הנסיעה לעובדות שיצטרכו לנסוע לבצע הפלה מחוץ למדינה. החברה העבירה את המטה שלה בשנה שעברה לטקסס, שם אסור לבצע הפלות אחרי שבוע שישי להריון. בשנת 2021, החברה הצהירה כי תוכניות ביטוח הבריאות שלה הורחבו כך שיכללו "תמיכה בנסיעות ולינה עבור אלה שעשויים להזדקק לשירותי בריאות שאינם זמינים במדינתם".

עוד בנושא: המצאות מגניבות של טסלה שלא הכרתם

Amazon fulfilment centre
georgeclerk/istockphoto

אמזון

אמזון הצהירה כי החברה תשלם עד 4,000 דולר על הוצאות נסיעה מדי שנה כדי לכסות טיפולים רפואיים שאינם מסכני חיים, כולל הפלות. זו תהיה הטבה לכל העובדים של אמזון בארה"ב, ותחול רק אם ההליך שהעובד מבקש אינו זמין בטווח של 160 ק"מ.

עוד בנושא: המוצרים הכי פופולריים באמזון

Levi Strauss clothing and denim jeans shop window display
Cebas/istockphoto

ליווייס

יצרנית Levi's יצאה בהצהרה לפיה עובדים יכולים לקבל החזר עבור נסיעות מחוץ למדינתם כדי לקבל שירותים רפואיים, כולל הפלה, אם הם לא יכולים לקבל את השירותים האלה במקום שבו הם גרים. הטבה זו חלה גם על עובדים במשרה חלקית ואחרים שאינם חלק מתוכנית ההטבות של החברה. 

עוד בנושא: פריטי לבוש שבחיים לא יצאו מהאופנה

MasterCard, VISA, American Express, Discover payment options on a restaurant door
Michael Vi/istockphoto

Yelp ילפ

אתר הביקורות וההמלצות המקוון אמר שהוא יכסה הוצאות נסיעה עבור עובדים במדינות בהן יש חוקים המגבילים הפלות. החברה פרסמה את המדיניות לאחר חקיקתו של חוק טקסס, שאוסר על הפלות לאחר שישה שבועות של הריון, והוסיפה שהמדיניות תחול גם על צוות המושפע מ"פעולה נוכחית או עתידית המגבילה את הגישה לשירותי הבריאות המכוסים".

עוד בנושא: המסעדות הישראליות המצליחות בעולם

Citi headquarters in London
_ultraforma_/istockphoto
Uber and Lyft
Wikimedia Commons

אובר וליפט

אפליקציות שיתוף הנסיעות אמרו שהן עובדות עם ספקי שירותי בריאות כדי להציע נסיעות ללקוחות שחייבים לנסוע מחוץ למדינה כדי לקבל טיפול רפואי - ושהחברות יכסו קנסות שהנהגים שלהם עלולים לקבל בזמן הנסיעה. 

עוד בנושא: עובדות מוזרות על הריון

Apple Store
Nikada/istockphoto

אפל

לאחר שחוק טקסס נכנס לתוקף בשנת 2021, מנכ"ל אפל, טים קוק, הודיע ​​לעובדים שתוכנית הביטוח הרפואי של החברה תכסה את עלות הנסיעות (במידת הצורך) וכן את הטיפולים הכרוכים בהפלה.

Salesforce New York City
wdstock/istockphoto

סיילספורס

בעקבות השינויים בגישה להפלות בטקסס, מנכ"ל Salesforce, מארק בניוף, הצהיר שהחברה תשלם עבור כל אחד מהעובדים בטקסס כדי לעבור מחוץ למדינה, במידה וירצה.

Match
Google Play

אתר ההיכרויות העולמי, Match

מנכ"לית Match Group (המחזיקה גם בטינדר, Plenty of Fish ו-OKCupid), שר דובי, הקימה קרן לכיסוי עלות נסיעות העובדים לצורך הפלות. דובי אמרה לעובדים, "היגרתי לאמריקה מהודו לפני יותר מ-25 שנה ואני חייבת לומר, כתושבת טקסס, אני בהלם מכך שאני חיה כעת במדינה שבה חוקי הרבייה של נשים רגרסיביים יותר מרוב העולם, כולל הוֹדוּ."

Bumble
Google Play

באמבל

חברת אפליקציית ההיכרויות הקימה קרן לתמיכה ב"זכויות הרבייה של נשים ואנשים מכל הקשת המגדרית המבקשים לבצע הפלות בטקסס." הכסף הולך לארגונים כמו Fund Texas Choice.


Hewlett Packard Enterprise
Sam's Club

HP Enterprise

חברת הטכנולוגיה, שבסיסה בטקסס, אמרה כי התוכנית הרפואית של החברה מכסה טיפולים רפואיים המתקבלים מחוץ למדינה, כולל הפלות. 

עוד בנושא: עובדות הזויות על תינוקות