25 הצעצועים הכי מסוכנים בכל הזמנים

Most Dangerous Toys of All Time

Oktay Ortakcioglu/istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Most Dangerous Toys of All Time
Oktay Ortakcioglu/istockphoto

צעצועים מסוכנים

למרות שקל להניח שצעצועים המיועדים לילדים נבדקים ביסודיות לפני הגעתם למדפים, עשרות פציעות ומקרי מוות הקשורים בצעצועים הוכיחו שלא תמיד זהו המצב. חלק מהצעצועים המסוכנים הללו נאסרו לתמיד, חלקם עוצבו מחדש בהתאם לתקנים, ואילו אחרים עדיין זמינים על המדפים כיום. 

Kick Scooters
Amazon

קורקינט

קורקינטים נמצאים בכל מקום בשוק, על-אף שמדובר באחד הצעצועים המסוכנים ביותר. על-פי הסטטיסטיקה, קורקינטים (לא ממונעים) הביאו לעלייה של 40% בשיעורי הפציעות עקב שימוש בצעצועים בין השנים 1990 ל-2011. הפגיעות הנפוצות ביותר כוללות שברים בזרועות ובכפות הידיים, חתכים, חבלות ונקעים. הקורקינטים לא הולכים להיעלם בזמן הקרוב, ולכן מומחים מדגישים את הצורך בחבישת קסדה ומגני ברכיים ומרפקים.  

Hoverboards
Target

הובר בורד

הובר בורדים הפכו אופנתיים בשנת 2015. דיווחים על פיצוצים בעת השימוש הביאו לבקשה להורדתם מהמדפים במדינות שונות. בסופו של דבר, 10 חברות ביצעו קריאת שירות ליותר מ-500,000 הובר בורדים, וכל זה לאחר כמעט 100 דיווחים על אירועים הקשורים בשריפה. מאז, התקנים הפכו נוקשים יותר, במטרה להפוך את ההובר בורד לצעצוע בטוח יותר

Fisher-Price Power Wheels
Kyryl Gorlov/istockphoto

אוטו על סוללות של חברת 'פישר פרייס'

הובר בורד אינו הצעצוע ה"נפיץ" היחיד בהיסטוריה. חברת 'פישר פרייס' האמריקאית הוציאו רכב הפועל על בטריות הסומן כמסוכן בסוף שנות ה-90, כאשר תשעה ילדים נכוו עקב השימוש בו. לאחר 150 דיווחים על שריפות ומאות דיווחים אחרים על עשן והיתוך, החברה נאלצה לבצע קריאת שירות ל-10 מיליון מכוניות. חלק מהצעצועים עלו באש גם כאשר לא היו בשימוש. מוקדם יותר השנה, 'פישר פרייס' היתה צריכה לבצע קריאת שירות גם לרכב צעצוע אחר שלה, מכיוון שהיו 17 דיווחים על כך שהרכב המשיך לפעול גם לאחר שחרור דוושת הגז, אם כי לא דווח על נפגעים.

Trampolines
Walmart

טרמפולינות

טרמפולינה בחצר היא דרך נהדרת לשרוף קצת אנרגיה, אך מחקרים מצאו כי הצעצוע הזה גרם לכמעט 289,000 ביקורים בבתי חולים עקב עצמות שבורות משנת 2002 עד 2011 - וללמעלה ממיליון ביקורים בחדרי מיון. יתרה מזאת, חברות ביטוח דירה לא תמיד מכסות פגיעות הקשורות לטרמפולינה.

A package of lawn darts with metal tips.
A package of lawn darts with metal tips. by Mushy (CC BY)

חצים לשימוש בחצר

החצים האלו היו כל-כך מסוכנים, שבסופו של דבר הם נאסרו לחלוטין. החצים האלו, שהיו פופולריים בשנות ה-80, היו מתכתיים וחדים מספיק בשביל להבטיח שיתקעו באדמה ברגע שינחתו במרכז החישוק שהונח כמטרה. אם זורקים את החץ הזה מספיק חזק, הוא יכול לחדור את הגולגולת. ובאמת, החצים האלו היו אחראים למותם של שלושה ילדים. החצים יצאו מהשוק בשנת 1988.

Aqua Dots
Healthycanadians.gc.ca

חרוזי פלא

חרוזים שיכולים להיצמד זה לזה עם מים ממשיכים להיות צעצוע מלאכה פופולרי. אבל גרסה אחת של חברת 'ספין מאסטר', הפכה ידועה לשמצה בשנת 2007 לאחר ששני ילדים נפלו לתרדמת זמן קצר לאחר שבלעו את החרוזים. למרבה הפלא, החרוזים היו מצופים בחומר כימי שהומר ל-GHB (סוג של סם אונס). מאוחר יותר, 'ספין מאסטר' הוציאה קריאת שירות ל-4.2 מיליון סטים של חרוזי מים.

Easy Bake Oven
United States Consumer Product Safety Commission

תנור אפייה

הצעצוע האייקוני הזה של חברת 'הסברו' עדיין נמצא בשוק, אבל בוצעו כמיליון קריאות שירות למוצר ב-2007 אחרי כ-250 דיווחים על ילדים שהאצבעות או הידיים שלהם נתקעו בצעצוע, ועשרות דיווחים אחרים על כוויות, כולל כאלו שהצריכו קטיעת אצבעות חלקית. תנור ה-Eazy Bake, שנמצא כעת על המדפים, עבר עיצוב משמעותי מחדש.

Clackers
Amazon

צעצועי קליק קלאק

הצעצוע הזה, שהיה פופולרי בסוף שנות ה-60 ותחילת שנות השבעים, היה צעצוע פשוט: שני כדורים כבדים, בדרך כלל עשויים אקריליק קשיח, תלויים מחוט. ילדים הניפו את הכדורים בכדי שישמיעו רעש בעת ההתנגשות, אבל לעיתים הפלסטיק היה מתנפץ לחתיכות משוננות מעופפות. מינהל המזון והתרופות האמריקאי, שהופקד על הסדרת צעצועים באותה תקופה, החל לדרוש בשנת 1971 תקני בטיחות קפדניים עבור גרסאות עוקבות.

Slap Bracelets
Amazon

צמיד סטירה

כל ילד בסוף שנות השמונים או תחילת שנות התשעים זוכר את האופנה של צמידי הסטירה, ובוודאי זוכר גם את החתכים שמתכת הצמיד הותירה על היד. אבל צמידי סטירה מעולם לא נעלמו, והם גם מעולם לא שיפרו לחלוטין את רמת הבטיחות שלהם. בשנת 2012 חברת 'Toysmith' האמריקאית ביצעה קריאת שירות לצמידים רבים, כיוון שהמתכת חדרה את כיסוי הבד וחשפה קצוות חדים שחתכו לפחות שמונה ילדים. חברת 'Studio Fun' ביצעה קריאת שירות לאלפי צמידים מאותה הסיבה בדיוק.

Mini Hammocks
United States Consumer Product Safety Commission

מיני ערסל

מיני ערסלים המיועדים לילדים הם מוצר מוזר עם סיפור טרגי במיוחד. לערסלים היו חסרים ספייסרים שהיו אמורים לשמור על הערסל פתוח בקצוות, וחסרונם  איפשר לערסל להתפתל ולהיכרך סביב צווארם של הילדים. באמצע שנות השמונים והתשעים, לפחות תריסר ילדים מתו כתוצאה משימוש בערסל. בשנת 1996, לפחות 10 יצרנים חברו יחדיו כדי לבצע קריאת שירות ל-300 מיליון ערסלים.

Toy Guns
Amazon

רובה צעצוע

הצעצוע הזה מקוטלג תחת "מסוכן, אך עדיין זמין לרכישה". רובי איירסופט ואקדחי קליעים מסוכנים במיוחד. מחקרים מצאו כי בין השנים 2010 ל-2012 הייתה עלייה של 500% בטראומות עיניים הנגרמות כתוצאה משימוש בצעצועים. רובי צעצוע עם כדורי וחיצי ספוג מאד פופולריים, אך מומחים מדגישים שאפילו אלה עדיין מהווים סיכון בטיחותי, ורופאים תיעדו פגיעות עיניים אצל אנשים שנורו מטווח קרוב.

Flubber
Cheapism

פלאבר

ילדים אהבו מאז ומתמיד כל דבר עיסתי, גמיש ודביק שאפשר לשחק איתו, בין אם ביתי או קנוי. גם היום, הסליים מאד פופולרי בקרב ילדים. בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20, חברת 'הסברו' הוציאה מוצר דומה לסליים, תחת השם 'פלאבר'. בהמשך, החברה קיבלה אלפי דיווחים על פריחות וכאבי גרון אצל ילדים ששיחקו איתו. החברה ביצעה קריאת שירות למוצר, שאוחסן/ נקבר אי-שם במעמקי מחסני החברה.

Sky Dancers Flying Dolls
Amazon

ברבי מעופפת

זה נראה כמו רעיון חכם: ברביות-פיות מעופפות, שנמכרו בעיקר במחצית השנייה של שנות התשעים, היו בובות פלסטיק קשיחות עם זרועות מכוסות כנף שישבו בבסיס יצוק. כאשר הילדים משכו בחוט, הבובת עפו. לרוע המזל, הבובות שיגרו את עצמן לרוב אל עבר הילדים עצמם, ויצרנית הצעצועים 'Galoob' קיבלה דיווחים על פגיעות עיניים, שיניים שבורות, חתכים רציניים ואפילו צלע שבורה וזעזוע מוח. בסופו של דבר, בוצעה קריאת שירות לכמעט 9 מיליון בובות בשנת 2000.

Magnetix
United States Consumer Product Safety Commission

ערכת בניה עם מגנטים של 'מגנטיקס'

בנייה באמצעות מגנטים חזקים היא דרך מבורכת לעידוד יצירתיות בקרב ילדים. אך במקרה של ערכות 'Rose Art Magnetix', המגנטים עלולים להתנתק מחתיכות הפלסטיק. המגנטים הרגו פעוט בן 20 חודשים לאחר שבלע אותם והם התחברו זה לזה במעי הדק שלו וחסמו אותו. כמה ילדים נוספים נפצעו קשה. היו אלפי דיווחים על מגנטים שהתרופפו מחלקי הפלסטיק, ולערכות בוצעה קריאת שירות בשנת 2006 (לאחרונה, בוצעה קריאת שירות לכדורי מגנטים מסיבות דומות).

CSI Fingerprint Examination Kit
Ebay

ערכת חקירת טביעות אצבע CSI

בלשים לעתיד היו מאוכזבים בסוף 2007, כאשר 'פלאנט טויז' התבקשה להסיר את ערכת חקירת טביעות האצבע של CSI מהמדפים. מדוע? בדיקות מעבדה ללא מטרות רווח הראו כי אבק טביעות האצבע בערכה מכיל אזבסט. התיק הגיע בסופו של דבר לתביעה ייצוגית בפריסה ארצית, ובתביעה נטען שהצעצוע מכיל טרמוליט, אחד הסוגים הקטלניים ביותר של אזבסט. התיק הגיע להסדר בסופו של דבר, ובשנת 2009 בוצעה קריאת שירות.

Burger King Pokémon Balls
Commons.wikimedia.org

כדורי פוקימון של בורגר קינג

בסוף שנת 1999, ילדים שאכלו בבורגר קינג קיבלו צעצוע תמים, לכאורה, עם הארוחה: כדור פוקימון שנפתח כמו צדפה וחשף צעצוע פוקימון קטן. פעוט ותינוק נחנקו לאחר שינקו את כדורי הפלסטיק, ואלו נשאבו וחסמו את האף והפה שלהם; ילדה שלישית ניצלה על-ידי אביה שמשך את הצעצוע מפניה. בורגר קינג ביצעה קריאת שירות ל-25 מיליון כדורים ובהמשך חברת המזון המהיר נתבעה כתגובה לאחד ממקרי המוות.

Yo-Yo Water Balls
Squishymart.com

כדורי מים עם חוט

מדובר בכדור רך ומלא בנוזל, המחובר לחוט נמתח הקופץ כמו יו יו, והוא עוד קיים בשוק. מספר הורים ועובדי ציבור דרשו הסרה של המוצר בראשית שנות האלפיים, עקב חששות שהחוט עלול להוות סכנת חנק, שהנוזל בפנים עלול להיות רעיל ושכל הצעצוע יכול להיות דליק במיוחד. הנציבות האמריקאית לבטיחות מוצרי צריכה סירבה לבצע קריאת שירות או לאסור את שיווק הצעצוע, אולם כמה מדינות וקמעונאים הפסיקו למכור אותם. תקני צעצועים חדשים מגבילים את הכבל לאורך קצר יותר, ובכך מפחיתים את סיכוני החנק.

Water Beads
Amazon

חרוזי מים

חרוזי מים זעירים וצבעוניים בהחלט יכולים להפנט ילדים, כמו גם מבוגרים. הם עשויים מפולימרים עם ספיגה מוגברת, וכשהם מושרים במים - הם גדלים וגדלים, לעיתים עד פי 200 מגודלם המקורי. לרוע המזל, אלו חדשות רעות עבור ילדים שבלעו אותם. תינוק בן 8 חודשים עבר ניתוח להסרת חרוז מים שהתרחב וחסם לו את המעיים. אף-על-פי שבוצעה קריאת שירות לכמה ממותגי חרוזי המים בסוף 2012, הם עדיין נמצאים על המדפים, בעיקר בחנויות מלאכה.

Aqua-Leisure Inflatable Baby Boats
United States Consumer Product Safety Commission

סירות מתנפחות לתינוק של חברת 'Aqua-Leisure'

תרחיש מסויט: הורים נותנים לילדים להיכנס לבריכה על גבי מצוף במטרה לשמור על ביטחונם, רק כדי לראות אותם נופלים לתוך המים בכל מקרה. חברת היצרן, 'Aqua-Leisure', קיבלה תריסר דיווחים על ילדים שהחליקו למים לאחר שרצועת הרגליים או המושב נקרעו, מה שהוביל לקריאת שירות בשנת 2001. החברה המשיכה לייצר המוני סירות מתנפחות פגומות עד שנת 2009, אז בוצעה קריאת שירות ל-4 מיליון סירות נוספות. בהמשך, החברה שילמה קנס אזרחי בגין אי חשיפת מידע בנוגע לפגם במוצר.

Fidget Spinner
Amazon

פידג'ט ספינר

הפופולריות האסטרונומית של ספינרים זיכתה את הצעצוע לבחינה מוגברת. מה הסוגיה העיקרית? ילדים עלולים להוציא את חלקי המתכת מהספינרים ולבלוע אותם - משהו שקרה לפחות פעמיים. ולא רק זה - בנובמבר, רשת 'טארגט' האמריקאית הורידה מספר ספינרים מהמדפים מכיוון שהם הכילו רמות עופרת גבוהות במיוחד.

Slip 'N Slides
Amazon

משטחי החלקה

כשהקיץ בשיאו והטמפרטורות עולות, החלקה וגלישה במתקן מים היא דרך מפתה להתקרר. הבעיה? מגלשות מים בחצר הוכחו כמפתות גם עבור בני נוער ומבוגרים, אשר נמצאים בסיכון גבוה יותר לפציעה בגלל משקלם וגובהם. בשנת 1993, ה-CPSC פרסם אזהרה רשמית עבור בני נוער ומבוגרים המשתמשים במגלשות הללו, תוך ציון מספר מקרים של פגיעות בצוואר או אפילו שיתוק.

Bounce Houses
Amazon

מתנפחים

מתקנים מתנפחים עדיין נמצאים בשימוש, אך הם גם מהווים מגנט לפציעות: יותר מ-17,000 פציעות בשנת 2013 בלבד, על-פי ה-CPSC. היו אפילו מקרים של מתקנים מתנפחים שהתעופפו ברוח עם ילדים בתוכם. יתרה מזאת, מדינות רבות אינן מפקחות על מתקנים מתנפחים, ואלו שכן - אוכפות באופן אקראי.

Kite Tubes
United States Consumer Product Safety Commission

עפיפון אבוב

עפיפוני אבוב הם למעשה שילוב של סקי מים ואוויר. המוצר היה להיט קצר מועד באמצע העשור הראשון של המאה ה-21. ברגע שהאבובים האלו נמשכים במהירות מספקת על ידי סירה, הם מוטסים באוויר. אבל מתברר שקשה להשתמש בהם בבטחה; לפחות שלושה משתמשים נהרגו ועשרות נפצעו קשה. חברת 'Sportsstuff', אחת היצרניות הבולטות, ביצעה קריאת שירות לכ-19,000 מוצרים בשנת 2006. 

Fisher-Price Toddler Trikes
Amazon

אופנים של 'פישר פרייס'

'פישר-פרייס' זוכה במקום השני ברשימה הזו עם צעצוע רכיבה נוסף. ב-2010 בוצעה קריאת שירות ליותר מ-7 מיליון מהאופניים האלו, עקב מפתח הצתה שהוצב במיקום בעייתי. המפתחות, שהותקנו במרכז, ממש מעל המושבים, פצעו לפחות 10 ילדים באורח קשה לאחר שנפלו בזמן רכיבה. היו אפילו כמה דיווחים על דימום באיברי מין. הדגמים העוקבים עוצבו עם מפתח הצתה שטוח.

An original Gilbert U-238 Atomic Energy Laboratory kit, showing four jars of radioactive samples in the upper left corner
An original Gilbert U-238 Atomic Energy Laboratory kit, showing four jars of radioactive samples in the upper left corner by Webms (CC BY-SA)

מעבדת אנרגיה אטומית U-238 של 'גילברט'

קשה לומר אם מעבדת האנרגיה האטומית U-238 של 'גילברט' הזיקה למישהו, אבל היא דוגמה טובה הממחישה עד כמה רחוק הגיעו תקני הבטיחות לצעצועים. בתחילת שנות ה-50, ערכת המדע הזו הציעה לילדים לבצע "מעל 150 ניסויים מרגשים" בעזרת מונה גייגר, גלאי חלקיקים, כלים לספירת חלקיקים... ודגימות של עפרות אורניום אמיתיות. מומחים אומרים שלמרות שסביר להניח שערכות כאלו לא ימצאו על המדפים כיום, הן ככל הנראה לא היו כל-כך מסוכנת.