Van earthquake
deepspace/istockphoto

כלבים שקמים כל בוקר לעבודה חשובה יותר משלכם

View Slideshow
Van earthquake
deepspace/istockphoto

עובדים כמו כלבים

כלבים עוזרים לבני אדם במשך מאות שנים, לעתים קרובות הודות לחוש הריח המפותח והנכונות ללמוד. מלחימה בפשע ועד מתן נוחות, הכלבים הבאים עובדים במשרה מלאה, וכנראה שהם יגרמו לעבודה שלכם להישמע מעט פחות משמעותית.

עוד בנושא: גזעי כלבים פופולאריים שכמעט ולא משירים פרווה

Woman with high fever at home.
VioletaStoimenova/istockphoto

גלאי קורונה

כלבים עשויים להיות אחת הדרכים החדשות ביותר שלנו לעקוב אחר מקרי COVID-19. נכון לעכשיו, חוקרים עובדים עם כלבים כדי לגלות אם כלבים יכולים להריח קורונה בזיעה. מחקר שנערך לאחרונה מצא שלנגיף יש ריח שכלבים מאומנים יכולים לזהות בשתן וברוק. 

עוד בנושא: עובדות מדעיות מרתקות

Senior man walking his dog
supersizer/istockphoto

זיהוי התקפים

חוש ריח של כלב יכול לקלוט ריח של התקף, ואולי להציל חיים. כדי ללמוד לזהות התקפים, כלבים מאומנים בתהליך בן שלושה שלבים. תחילה הם לומדים לקשר ריח התקף יחד עם פינוק או שבח. לאחר מכן, כלבים חייבים לזהות את הריח בדגימת מעבדה שבה מעורבבים ריחות אחרים. לבסוף, הכלב לומד לזהות את הריח כשהוא מגיע מבן אדם.

Police dog standing next to his handler
aijohn784/istockphoto

שוטרים

אל תתעסקו איתם. כלבים אלו יכולים לשמש ככלבי סיור כדי להגן על שוטרים, לשמש כמאבטחים במצבים מסוימים או לתפוס חשודים. בנוסף, הם מאומנים לרחרח סמים או חומרי נפץ. כלבים לגילוי סמים יכולים לרחרח תרופות נרקוטיות באופן די מדהים: מחקר אחד מצא כי ב-88% מהמקרים, כלבים מגלים דגימות סמים נסתרות תוך כדקה.     

עוד בנושא: הכלבים שהכי קל לאלף, ואלו שהכי קשה

Working the ropes
Figure8Photos/istockphoto

סיירי סקי

בילוי באתר סקי אולי נשמע כמו חלום, אבל כלבי חילוץ מפולות אינם חיים חיי פנאי. כלבי סיור סקי צפויים, בין היתר, לטוס במסוקים ולרכוב על אופנועי שלג, לגלוש במורד הרים על כתפי בעליהם ולרחרח אנשים בשלג עמוק.

עוד בנושא: כלבים שמרוויחים יותר כסף מהבעלים שלהם

rescuer search with help of rescue dog stock photo
egon69/istockphoto

סיוע במצבי משבר

נדרש כלב מיוחד כדי להפוך למקור נחמה עבור אלה שנמצאים במצבים טראומטיים. כלבים אלה עשויים להגיע לזירת משבר, כגון ירי או אסון טבע, כדי לספק הקלה רגשית לאנשים שחווים רגשות טראומטיים. בעלי הכלבים האלו מתנדבים למשימות, אך בדרך כלל הכלבים חייבים לעבור קורסי הסמכה רבים כדי להראות שהם עומדים במשימה.

A search dog looking for a trail
photosbyjim/istockphoto

חיפוש והצלה

היכולת המדהימה לקלוט שובלי ריח הופכת כלבים לעוזרים קריטיים במשימות חיפוש והצלה. בעזרת הכשרה מיוחדת, הכלבים יכולים למצוא ילדים במקומות נסתרים, קורבנות של אסונות או נעדרים. 

beagle in forest
igorr1/istockphoto

מאתרי גופות

עבודה זו דורשת הכשרה מאוד ספציפית לכלבים. צריך לאמן אותם למצוא את הריח של פירוק גוף בעומק האדמה, והם צריכים להגיע לרמה שהם מזהים את הריח בלפחות 95 אחוזים מהמקרים.

עוד בנושא: עובדות מרתקות על המוות

Tumor patient caressing her dog
KatarzynaBialasiewicz/istockphoto

מאתרי סרטן

תאים סרטניים מייצרים ריח מאוד ספציפי שיכול להיות כל כך חזק שאפילו בני אדם יכולים לזהות אותו בשלבים מאוחרים. אבל כלבים מאולפים יכולים לקלוט את הריח כאשר המחלה נמצאת בשלב מוקדם בהרבה, כמו לפני התפשטותה. 

Just picked black truffles
grafvision/istockphoto

ציידי כמהין

סוגים מסוימים של פטריות כמהין יכולים להיות יקרים מאוד כיוון שקשה למצוא אותם. כלבים מגזע לגוטו רומניולו הם ציידי הכמהין הרשמיים של איטליה, אך ניתן לאמן גזעים רבים אחרים.

Not alone while working from home
AJ_Watt/istockphoto

כלבי סייבר

איך כלב יכול להריח פשעי סייבר? תאמינו או לא, אפשר לאמן כלבים לקלוט את הריח של כונן קשיח או טלפון סלולרי. זה הודות לכימיקל הנקרא תחמוצת טריפנילפוספין (TPPO), שאינו ניתן לזיהוי לאף האנושי. כלבים מיומנים אלו מסייעים בפתרון פשעי סייבר על ידי מציאת כוננים קשיחים מוסתרים או מכשירים חסרים אחרים.

Dog Chasing Bird in Field
adogslifephoto/istockphoto

מבריחי אווזים

ישנם כלבים שאולפו במיוחד כדי למנוע מאווזים להפריע למטוסים. אחד המפורסמים שבהם היה פייפר, בורדר קולי שהרחיק אווזים ממסלולי ההמראה של נמל התעופה Cherry Capital במישיגן. פייפר מת בינואר 2018.

Dog Sitting at Table
RustyPelican/istockphoto

מריחי יין

תוכנית הנקראת Natinga TCA/TBA Detection Project, מכשירה כלבים לזהות מזהמים בחביות יין שמשפיעים על הטעם והארומה. כמובן, כל טעימה של המוצר היא אך ורק עבור העובדים האנושיים.

 

עוד בנושא: דברים שאסור לתת לכלב שלכם לאכול

Dog Swimming
stevecoleimages/istockphoto

מרחרחי צואת לוויתנים

באוניברסיטת וושינגטון, מספר כלבים חמודים עובדים כמרחרחי לשלשת של לווייתני אורקה. מטרת התוכנית היא לספק מידע על המין על מנת להעריך את הצרכים והסוגיות של שימור חיות הבר.

עוד בנושא: החיות החכמות בעולם

A dog on a messy blanket
Ivan Pantic/istockphoto

שומרי אמנות

האם תוכלו להגן על ציורים יקרי ערך מפני מזיקים? זה בדיוק מה שעושה ריילי עבור המוזיאון לאמנויות יפות בבוסטון. ריילי מאומן לרחרח מזיקים שיכולים להיות בתוך יצירת אמנות או במוזיאון. יש לו גם האשטאג משלו, #RileyTheMuseumDog, ברשתות החברתיות.

Dog running with tennis ball in mouth on camera
alexei_tm/istockphoto

מחזירי כדורים

יש כלבים שעובדים באיסוף כדורי טניס במהלך טורניר הטניס הפתוח של ברזיל. כחלק מהמסורת, מאמצים את הכלבים. 

עוד בנושא: כלבים שכמעט ולא משירים פרווה