Correcting Spelling Mistake In Script
AndreyPopov/istockphoto

"כן תנאף": שגיאות הדפוס היקרות ביותר בהיסטוריה

View Slideshow
Correcting Spelling Mistake In Script
AndreyPopov/istockphoto

אופסי

לטעות זה אנושי, אך לפעמים אפילו הטעויות התמימות ביותר יכולות לעלות הרבה מאוד כסף. שגיאות הקלדה הובילו לתביעות של מיליוני דולרים, קריסת עסקים ואף להרס חללית של נאס"א. להלן שגיאות הכתיב היקרות ביותר בהיסטוריה. 

An Atlas-Agena 5 carrying the Mariner 1 spacecraft lifting off from Cape Kennedy Launch Complex 12.
Wikimedia Commons

המקף היקר ביותר בעולם

בשנת 1962, חללית Mariner I הבלתי מאוישת של נאס"א התפוצצה רק חמש דקות לאחר השיגור. מתברר שבקוד היה חסר מקף איפשהו. המקף החסר הזה, ככל הנראה טעות של מתכנת, עלה לנאס"א 80 מיליון דולר - שזה 707 מיליון דולר היום.

עוד בנושא: עובדות היסטוריות מרתקות


Happy couple on the pier on background colorful sunset
Soft_Light/istockphoto

נסיעה אקזוטית/ ארוטית

דבר אחד בטוח: צימוד המילים "נסיעות אקזוטיות" ו"נסיעות אירוטיות", מעלים בראש שני טיולים שונים לחלוטין. בשנת 1988, סוכנת נסיעות בקליפורניה שילמה עבור מודעת פרסומת בספר טלפונים, בה היה אמור להיות כתוב הניסוח הראשון, אבל פרסמו בטעות את השני. הסוכנת תבעה את חברת הטלפונים בסכום של 10 מיליון דולר, בטענה שהיא סבלה ממצוקה נפשית וכלכלית כתוצאה מהטעות.

עוד בנושא: עובדות מפתיעות על סרטים ארוטיים

King James Bible
NathanMerrill/istockphoto

התנ"ך המרושע

שמעתם פעם על "התנ"ך המרושע"? זהו כינוי שניתן למהדורה משנת 1631 של המלך ג'יימס. שמו של תנ"ך זה נובע מטעות דפוס - המילה "לא" נשמטה בעת הדפסת הדיבר השביעי, וכך נכתב בו "תנאף" במקום "לא תנאף". המלך צ'ארלס הראשון דרש לשרוף כל עותק והמדפיסים נקנסו בסכום של 300 לירות, סכום מסיבי לאותה תקופה.

עוד בנושא: טעויות נפוצות בענייני יהדות


Tokyo Stock Exchange
winhorse/istockphoto

סחר במניות - הטעות היקרה בהיסטוריה

ב-2005 סוכן מניות יפני מכר 610,000 מניות של Mizuho Securities במחיר של ין אחד עבור כל מניה. העניין הוא שכל מניה אמורה הייתה לעלות 610,000 ין. הבורסה של טוקיו סירבה להפסיק את המסחר, והחברה הפסידה 225 מיליון דולר. 

עוד בנושא: דרכים פשוטות לחסוך כסף כל יום


Macy's Sign Herald Square Manhattan
wdstock/istockphoto

בעל הבית השתגע

קניית שרשרת עשויה זהב, כסף ויהלומים בשווי 1,500 דולר במחיר של 479 דולר נשמע כמו דיל די טוב. אבל מה עם 47 דולר? למרבה הצער, מישהו השמיט את ה-"9" ממה שהיה אמור להיות מחיר הנחה בקטלוג של Macy's ב-2013, וכמה לקוחות הספיקו לבצע את העסקה.

Homemade pasta on a wooden background. Italian style cuisine. Restaurant.
romaset/istockphoto

freshly ground black people

הוצאה לאור גדולה באוסטרליה נאלצה להשמיד 7,000 עותקים של ספר בישול, "תנ"ך הפסטה", בשנת 2010 מכיוון שבמתכון לפסטת טליאטלה נכתב שצריך להשתמש ב"איש שחור גרוס טרי", במקום "פלפל שחור גרוס טרי" (רק באנגלית, כן?). המו"ל התנצל וייחס את השגיאה מנקרת העין לתכנת האיות.

עוד בנושא: מאכלים מסוכנים לבריאות


Election sign at Polling Station of Woodbridge, Ontario, Canada
DoraDalton/istockphoto
Ground level view of a football on the fifty yard line
33ft/istockphoto

הימור ה-0 יארד

חברת BetMGM הציעה לאוהדי בייסבול להמר האם בייקר מייפילד של קליבלנד ופטריק מהומס מקנזס סיטי יעברו יותר מ-300 יארד במשחקי הפלייאוף. אבל ה"3" הושמט - וחמישה מהמרים מהירים קפצו ישר על ההזדמנות והרוויחו 10,500 דולר.


Successful and elegant woman walks the streets of New York
LeoPatrizi/istockphoto

מפת רכבת תחתית

בשנת 2013, רשות התחבורה המטרופוליטנית בניו יורק העלתה את מחיר המינימום של כרטיס הרכבת התחתית מ-4.50 דולר ל-5 דולר. למרבה הצער, מי שהיה אחראי על מפות הרכבת התחתית החדשות שכח לעדכן בהן את השינוי. הנהלת הרכבת, שנאלצה להשליך את כל המפות, הפסידה רבע מיליון דולר בעקבות הטעות.

Food background with assortment of fresh organic fruits and vegetables
AlexRaths/istockphoto

פסיק מיותר

בשנת 1872 פרסמה ממשלת ארה"ב מסמך המפרט איזה ייבוא פטור ממס, ואיזה מחויב במס. צמחים וזרעים בדרך כלל לא ממוסים, בניגוד לפירות. אך המסמך קבע כי "פירות, עץ, טרופיים וחצי טרופיים..." אינם חייבים במס. מה שהתכוונו לכתוב היה: "פירות עץ טרופיים וחצי טרופיים." למרות שהנושא עבר לבית המשפט, ממשלת ארה"ב איבדה בסופו של דבר 2 מיליון דולר (כ-44 מיליון דולר כיום) ויבואני הפירות היו מאושרים מאוד.

עוד בנושא: טיפים לבחירת פירות וירקות


Close-up of blank petition for bankruptcy
Minerva Studio/istockphoto

טיילור ובניו/ טיילור ובנו

בשנת 2009 הגישה ממשלת ויילס ניירת לפיה Taylor & Sons, חברת הנדסה שהעסיקה יותר מ-250 עובדים, פשטה רגל. הבעיה? בחברת Taylor & Sons הכל היה בסדר; זו הייתה חברה בשם Taylor & Son (בלי "S" בסוף) שהגישה בקשה לפשיטת רגל. בעקבות התקרית, חברת Taylor & Sons תבעה את המדינה וזכתה ב-12 מיליון דולר.