13 דיאטות טרנדיות שכדאי לחשוב פעמיים לפני שמנסים אותן

Extreme Diets and Their Pitfalls

esolla/istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Extreme Diets and Their Pitfalls
esolla/istockphoto
Worst: Ketogenic Diet
ThitareeSarmkasat/istockphoto

תזונה קטוגנית

דיאטה זו פופולרית בקרב אנשים שרוצים פתרון מהיר לירידה במשקל. על ידי הימנעות מפחמימות המתעכלות בקלות כמו דגנים, ממתיקים ופירות, הגוף משנה את הדרך בה הוא מייצר אנרגיה, נכנס למצב של קטוזה ושורף שומן לאנרגיה. דיאטה עתירת שומן זו לא תעבוד עבור כל אחד והיא לא בשביל אנשים עם בעיות כולסטרול או אחוזי שומן נמוכים.

Sugar Detox
nito100/istockphoto

דיאטת BLE

דיאטת BLE אוסרת על כל צורות הסוכר וקמחים מכל סוג שהוא - אפילו קמחים שאינם דגנים כמו קמח שקדים או קוקוס. בנוסף, ניתן לאכל רק בשעות מסויימות. בעוד שהדיאטה מניבה תוצאות טובות עבור רוב האנשים, הכללים מאוד נוקשים ומי שאין לו משמעת עצמית ברמות הגבוהות ביותר, או שנאה עצמית ברמות הגבוהות ביותר, לא יעמוד בה.

Gluten Free
manyakotic/istockphoto

הימנעות מגלוטן

אנשים רבים שעושים דיאטה נטולת גלוטן מדווחים על רמות גבוהות יותר של אנרגיה, ירידת מתח ותפקוד טוב יותר של מערכת העיכול. מצד שני, הימנעות מגלוטן, גם באופן זמני, עלולה לגרום לחוסר סבילות לגלוטן בטווח הרחוק, מה שאומר שיתכן שתאלצו להימנע מגלוטן לתמיד, גם אם זו לא הייתה הכוונה.

High Protein
Thomas Francois/istockphoto

דיאטת חלבונים

העלאת צריכת החלבון, תוך צמצום צריכת הפחמימות, נקשרת לירידה במשקל ולאנרגיה מוגברת. חלבון אינו מומר לשומן באותה קלות כמו פחמימות או שומן, וכאשר מתווסף לו אורח חיים ספורטיבי, ניתן להפוך אותו למקור אנרגיה יעיל. שימו לב - בזמן דיאטה עשירה בחלבון, קל להשמיט מהתפריט סיבים, מה שמוביל לעצירות ולבעיות עיכול אחרות.

Raw Foods
GMVozd/istockphoto

דיאטת מזון נא

תזונה המורכבת מאוכל נא אינה מסוכנת עבור רוב האנשים כאשר מדובר בדיאטה זמנית; אבל אם הדיאטה נמשכת זמן רב או כאורח חיים, היא יכולה להזיק למערכת העיכול. בנוסף, דיאטה זו מדרישה גם הרבה זמן להכנת ואכילת האוכל, כיוון שנדרש זמן רב להגיע למכסת הקלוריות היומית.

Paleo
4kodiak/istockphoto

דיאטת פליאו

דיאטת פליאו מתחקה אחר התזונה של האדם הקדמון, לפני החקלאות. כלומר, הרבה בשר ושומן ומעט פחמימות ומזון מעובד. הדיאטה אכן עוזרת לרדת במשקל, אבל מלבד העובדה שמאוד קשה להתמיד בה, מדובר בפתרון לירידה במשקל רק בטווח הקצר. נקודה נוספת למחשבה: אבותינו הקדמונים גם לא ניגבו את התחת.

Fruit Only
Moncherie/istockphoto

רק פירות

דבר ראשון - הרבה פירות עשירים בסוכר, מה שעלול לגרום לסיבוכים אצל אלו הסובלים מבעיות ברמת הסוכר בדם. דבר שני - מחסור בחלבון או שומן קריטי לבריאות שלנו. אין שום סיבה הגיונית או תירוץ להתנסות בדיאטה הזו מעבר ליום או יומיים.

עוד בנושא: טיפים לבחירת פירות וירקות

Calorie Restriction
gldburger/istockphoto

הגבלת קלוריות

תזונה המגבילה קלוריות למינימום, או אפילו מתחת למינימום המומלץ, נקשרת לשמירה על מראה נעורים ובריאות כללית. עבור רבים אורח החיים המוגבל קשה מדי או שאינו מהנה מספיק בשביל להתמיד. האם אלו החיים שאתם רוצים?

Intermittent Fasting
bopav/istockphoto

צום לסירוגין

צום במשך חלק מהיום יכול לשנות את אופן חילוף החומרים שלכם, מה שמוביל לירידה במשקל, עליה באנרגיה ויתרונות אחרים. רוב האנשים ממליצים לדלג על ארוחת הערב, אך דילוג על ארוחת הבוקר הוא גם אפשרות. במילים אחרות - לאכול רק שתי ארוחות ביום. אמנם דיאטה זו יכולה לעבוד, אבל צום לסירוגין יכול גם להוביל לעלייה במשקל ולחוסר יציבות בעיכול כאשר זה לא נעשה נכון.

Grain Free
vanillaechoes/istockphoto

הימנעות מדגנים

רבים מהדגנים שאנו אוכלים כיום מקושרים לאלרגיות ובעיות בריאותיות אחרות. מה גם שהם עברו טרנספורמציה גנטית במשך מאות שנים ואינם מזינים כמו אבותיהם. מצד שני, הוצאת כל הדגנים מהתפריט עלולה לגרום למחסור בוויטמינים אצל אנשים מסוימים, וגם לחוסר הנאה מהאוכל ללא כל ערובה לשיפור הבריאות או הרזיה.

Fat Makes You Fat
Kiwis/istockphoto

הפחתה/ הימנעות משומן

הייתה תקופה חשוכה בה לימדו אנשים ששומן אינו בריא לנו. במציאות, שומן הוא חיוני והוא טוב במיוחד לשמירה על תפקוד מוחי בריא. הוצאת כל השומנים הטבעיים מהתפריט עלולה להוביל לחוסרים חמורים, מצב רוח רע ודיכאון. כמובן שכדאי לבחור שומנים בריאים, אך בכל מקרה - נדיר שהימנעות משומן מובילה לירידה במשקל או שיפור הבריאות.

Juicing
mphillips007/istockphoto

דיאטת מיצים

שתיית מיץ מלא בכל בכל טוב היא דרך מהירה וקלה לצרוך הרבה חומרים מזינים, אך התהליך גם מסלק את הסיבים מהפירות והירקות, החיוניים למערכת עיכול בריאה. גם אם הדיאטה נמשכת מספר ימים בודדים, היא עלולה לגרום לנזק למערכת העיכול וחוסר איזון של סוכר בדם.

Vegan
coldsnowstorm/istockphoto

טבעונות

טבעונים צורכים יותר מזון על בסיס צמחי, מה שאכן יכול לתרום לחיים בריאים יותר. עם זאת, הרבה טבעונים חוטאים, גם מחוסר ברירה, באכילת תחליפי בשר וחלב מעובדים יתר על המידה ולעיתים נדרשים לקחת תוספים עקב מחסור. מצד שני, מה זה קצת תוספים לעומת אידיאולוגיה?