Two dogs behind the table
fotyma/istockphoto

רעיל: דברים שאסור לתת לכלב שלכם לאכול

View Slideshow
Two dogs behind the table
fotyma/istockphoto

רעיל לכלבים

חלק מהמאכלים האהובים עליכם עלולים להוביל לתרחיש של חיים או מוות עבור כלבים. אם הכלב שלכם אכל אחד מהדברים מהבאים - רוצו לווטרינר.


Chocolate labrador puppy waiting for food
Stephanie Verhart/istockphoto

קסיליטול

מכיוון שקסיליטול (ממתיק מלאכותי) מצוי בדרך כלל במסטיקים ללא סוכר, סוכריות מנטה, מי פה ומשחות שיניים בטעם של סוכר, הוא עשוי להיות מפתה עבור חיות מחמד. אבל קסיליטול, אפילו בכמויות קטנות (כמו 2 מסטיקים), עלול לגרום להתקפים, אי ספיקת כבד או אפילו למוות. הקסיליטול נספג במהירות במחזור הדם וגורם לירידה מהירה ברמת הסוכר בדם, ולכן הזמן הוא קריטי - זה יכול לקרות תוך 10 דקות עד שעה. וטרינר חירום, עכשיו.

עוד בנושא: המאכלים הבאים מסוכנים במידה ולא מכינים אותם כראוי


delicious macadamia nuts on a wooden rustic background
Andrii Pohranychnyi/istockphoto

אגוזי מקדמיה

אגוזי מקדמיה טעימים ושומניים עלולים לגרום לדלקת בלבלב אצל כלבים, גם בכמויות קטנות. כלומר, גם אם זה לחם או עוגיה עם שבבי אגוזי מקדמיה. תסמינים שכיחים אחרים מבליעת אגוזי מקדמיה כוללים חולשה ברגליים האחוריות, הקאות ושלשולים.

עוד בנושא: גזעי כלבים שכמעט ולא משירים פרווה


Dog birthday party. Cute dog tasting birthday cupcake with candle on background of pink garland
Bogdan Kurylo/istockphoto

שוקולד

התסמינים להרעלת שוקולד בכלב מופיעים בדרך כלל תוך שש עד 12 שעות, וכוללים: הקאות, שלשולים, צמא מוגבר, התנשפות או חוסר מנוחה, השתנה מוגזמת, דופק מהיר, רעידות שרירים, התקפים - ואי ספיקת לב בכמויות גדולות. שוקולד מכיל תאוברומין וקפאין, שיכולים להאיץ את קצב הלב ולעורר את מערכת העצבים של הכלב. חומרת המצב תלויה בסוג וכמות השוקולד; אבקת קקאו נחשבת לצורה הרעילה ביותר, שוקולד חלב פחות. אפשר לחשב רמת סיכון לפי כמות השוקולד וסוגו כאן.


puppy chihuahua
cynoclub/istockphoto

ענבים וצימוקים

אפילו ענב או צימוק אחד יכולים להיות קטלנים ולהוביל לאי ספיקת כליות חריפה עבור כלבים מסוימים. לפני הפאניקה, ראוי לציין כי לכלבים יש טווח של רגישות - יש כלבים שיאכלו כמה ענבים ויהיו בסדר. סימפטומים כגון עייפות וחוסר תיאבון מופיעים תוך 24 שעות לאחר הבליעה, כאשר תסמינים כמו בעיות במתן שתן לוקחים יום נוסף.

עוד בנושא: כלבים מפורסמים שמרוויחים יותר כסף מהבעלים שלהם


boston terrier dog look at red onion
3bostonterriers/istockphoto

בצל, כרישה ועירית

למרות שקשה לדמיין כלב מנשנש בצל, קל לדמיין גור גונב ביס מעוף מתובל בבצל, כרישה או עירית, וכלב במשקל 20 קילו שאוכל בצל אחד בינוני יכול לסבול מתופעות לוואי חמורות. בצלים ודומים להם מסוכנים מכיוון שהם גורמים לתאי הדם האדומים להיות שבירים ולהתפוצץ. גזעים מסוימים - כמו כלבים ממוצא יפני, כולל אקיטה או שיבה אינו - עשויים להיות בעלי סיכון גבוה יותר לרעילות.

עוד בנושא: גזעי כלבים נדירים שבחיים לא שמעתם עליהם


Close up of purple garlic bunch
Robert Daly/istockphoto

שום

בדומה לבצל, שום יכול לגרום נזק לתאי הדם של הכלב. היזהרו במיוחד מצורות מיובשות ואבקות מרוכזות. לדוגמה, נדרשים 15 עד 30 גרם שום לקילוגרם ממשקל הגוף של הכלב כדי לגרום לו לחלות, ושן אחת של שום עשויה לשקול בערך 3 עד 7 גרם - אך כפית אבקת שום שווה לשמונה שיני שום.

עוד בנושא: תרופות לצינון מרחבי העולם


Border Collie puppy with tongue in a red wine glass
brazzo/istockphoto

אלכוהול

השפעות האלכוהול על כלבים תלויות בגודל הכלב וריכוז האלכוהול. תסמינים של הרעלת אלכוהול אצל כלבים דומים להרעלת אלכוהול אצל בני אדם וכוללים ירידה בקואורדינציה, הקאות, חולשה, ריר ולבסוף - קולות נשימה קלושים.

עוד בנושא: כלבים כל כך מכוערים - שהם חמודים


Woman with dog in cafe
Astarot/istockphoto

קפה

קפאין מעלה את לחץ הדם אצל כלבים ויכול לגרום להפרעות קצב לב. חיות מחמד עלולות גם לאבד את השליטה בשרירים ולסבול מרעידות או התקפים. עוד השפעות פחות נעימות כוללות פגיעה בכבד, בלב, בכליות, בריאות ובמערכת העצבים המרכזית. עם זאת, אל תיבהלו; כמויות קטנות של קפה, תה או משקה מוגז לא יגרמו לבעיות עבור רוב חיות המחמד; רק הקפידו להרחיק מהכלבים קפה טחון, שקיות תה וכדומה. 

אחד סוכר, 2 ביצים: אלו סוגי הקפה המוזרים בעולם


Dough on the table
MajaMitrovic/istockphoto

בצק שמרים גולמי

לחם אפוי אולי לא בריא לכלבים, אבל הוא לא מסוכן. בצק נא, לעומת זאת, מסוכן בהחלט. בצק לחם לא אפוי יכול להתרחב בסביבה החמה והלחה של מעי הכלב, מה שמוביל לנפיחות או קיבה מעוותת - מצב מסוכן מאוד ואף קטלני. סימפטומים של נפיחות כוללים חוסר נוחות, נסיונות הקאה שלא צולחים, בטן נפוחה, דופק, קצב לב והתנשפויות מוגברים.

עוד בנושא: סובלים מהתסמינים הבאים? רוצו לרופא


The Sniffing Dog. Cute Black and White Border Collie have a Raw Meat in Green Bowl.
Veronika Dvořáková/istockphoto

בשר נא

דיאטות מזון גולמי הפכו פופולריות עבור חיות מחמד, עם הרבה קבוצות מדיה חברתית שהוקדשו לנושא. אבל לפני שאתם מצטרפים לטרנד, דעו שזה לא הדבר הכי בטוח שיש. המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן, המרכז לרפואה וטרינרית ומינהל המזון והתרופות האמריקאי אומרים כי מזון גולמי יכול להיות מסוכן לחיות מחמד ולבעליהם. מחקר אחד מצא שכמעט רבע ממזונות הכלבים הגולמיים הזמינים מסחרית נבדקו חיוביים לסלמונלה וליסטריה. כלבים יכולים לשאת סלמונלה במעיים מבלי להראות סימני מחלה, ולחשוף את הבעלים.

Eaten corn on the cob
joebelanger/istockphoto

חלקי מזון בלתי ניתנים לעיכול

כלבים אולי אוהבים טעם של עצם בשרנית או אבטיח, אך בעיות מתעוררות כאשר סוגים אלו של פינוקים ניתנים לחיית מחמד ללא מעקב. לא ניתן לסמוך על כלבים שיפסיקו לאכול כשהם מגיעים לחלק של המזון שאינו ניתן לעיכול, כמו עצמות, קליפות אבטיח, קלחי תירס וגלעיני אפרסק ואבוקדו (בכמויות קטנות מאוד, האבוקדו עצמו עלול לגרות את הבטן של הכלב, אם כי לא סביר שיגרום למוות). פריטים אלו יכולים לגרום לחסימה בקיבה, מה שעלול להוביל לניתוח, או גרוע מכך.

עוד בנושא: כלבים קלים וקשים לאילוף

Cycas Palm
rotofrank/istockphoto

ציקס מופשל (דקל ננסי)

עבור בני אדם, מדובר בצמח דקורטיבי ויפה (ונפוץ); עבור כלב זה צמח קטלני. כמות קטנה מהעלים ובעיקר מהזרעים עלולה לגרום לבעיות קשות במערכת העיכול, להשפיע על מערכת העצבים ולגרום לאי ספיקת כבד. סביר להניח שהתסמינים יופיעו תוך 15 דקות מרגע הבליעה, אך זה גם עשוי לקח שעות.

עוד בנושא: כלבים קטנים ובינוניים שלא משירים פרווה