creativity
creativity by qimono (None)

11 תרגילים פשוטים ומוכחים לשיפור היצירתיות

View Slideshow
creativity
creativity by qimono (None)
weird combination
weird combination by sarahrichterart (None)

1+1=?

אם נחבר שני רעיונות או מושגים מתחומי עניין שונים, יווצר לנו מושג חדש. דוגמה טובה היא הצירוף של "טלפון" ו"חכם". פשוט חשבו על שני מושגים שונים וחברו אותם. הטכניקה הזו אולי תייצר תוצאות מטופשות, אך זו דרך מועילה לשיפור היצירתיות.

Chair in classroom
DepositPhotos.com

שימושים חלופיים

חשבו על כמה שיותר שימושים אלטרנטיביים לחפץ יומיומי כמו כיסא, ספל או כפית. הקציבו לכם זמן ועשו זאת מה שיותר מהר. ככל שתתרגלו את זה יותר, כך יהיה לכם קל יותר, כיוון שהמוח יתחיל ליישם את דרך החשיבה הזו על כל מצב בחיים.

עוד בנושא: דרכים שונות ופשוטות להכין תפוחי אדמה

Problem solving
DepositPhotos.com

חשבו על הבעיה ולא על הפתרון

לפני שאתם קופצים למציאת פתרונות, הקדישו זמן לדון בבעיה. חשבו על הבעיה בדרכים שונות והעלו שאלות. לאחר מכן תוכלו לעבור לפתרונות.

Wearing Too Many Hats
ShaneKato/istockphoto

טכניקת 6 הכובעים

כל פעם שאתם חושבים על פתרון לבעיה, הסתכלו עליו משש נקודות מבט (=כובעים) שונים:
כובע שחור: חשיבה שלילית. אילו מרכיבים בפתרון לא יעבדו?
כובע כחול: חשיבה רחבה. מה הפתרון הכללי הטוב ביותר?
כובע ירוק: חשיבה יצירתית. אילו פתרונות חלופיים יש?
כובע אדום: חשיבה רגשית. מה הרגשות שלכם אומרים לכם?
כובע לבן: חשיבה אובייקטיבית. מהן העובדות?

thinking about retirement
dima_sidelnikov / istockphoto

8 דברים

בתרגיל הזה אתם צריכים לחשוב על 8 דברים שרק אתם יכולים להביא לעולם. זה יכול להיות יצירת ערוץ יוטיוב משלכם, פתיחת בלוג, מיזם… לחילופין, אפשר לחשוב על עצמכם כמותג ולחשוב על 8 דברים שמגדירים את המותג הזה. אל תהססו לכתוב, לשרבט ולדמיין.

Christopher Columbus Proved the Earth is Round
vivat/shutterstock

30 עיגולים

הנה תרגיל מהיר ופשוט כדי לחמם את השרירים היצירתיים. ציירו 30 עיגולים ואז הפכו כל עיגול לציור שונה (שמש, פרח, פרצוץ…) בזמן הכי קצר שאתם יכולים. התרגיל הזה מאזן בין שתי מטרות: שטף (מהירות וכמות רעיונות) וגמישות מחשבתית (רעיונות שהם באמת שונים ומובחנים). אם מיציתם את תרגיל העיגולים, תמיד תוכלו לעבור לריבועים, מעוינים, משולשים...

Some of Us Just Don't Know What to Get
PeopleImages/istockphoto

רישום קבוצתי

לצורך התרגיל הזה תזדקקו ל-2 אנשים לפחות. כל אחד מחברי הצוות יצייר ציור שקשור למושג או רעיון אותו תרצו לחקור. כל סקיצה מועברת לאחר מכן לבא בתור, שמשרטט עוד ציור שקשור למושג - על אותה פיסת נייר. חזרו על כך מספר פעמים בתוך הקבוצה. בסוף, הביטו בציורים, דונו וחפשו קשרים ביניהם.

אליס גדלה, ובעקבות המאורעות המוזרים תוהה: "מעניין אם החליפו אותי בלילה?"
אליס גדלה, ובעקבות המאורעות המוזרים תוהה: "מעניין אם החליפו אותי בלילה?" by par John Tenniel (None)

אבסורדיות

לפני שאתם ניגשים למשימה שדורשת מכם יצירתיות, קראו סיפור אבסורדי. זה יכול להיות פרק באליס בארץ הפלאות או סיפור קצר של קפקא. מחקרים הוכיחו שקריאה של ספרות אבסורדית תורמת לחשיבה יצירתית.

Brainstorming session
julief514/istockphoto

סיעור מוחות

סיעור מוחות הוא טכניקה נפוצה הן במסגרות אקדמיות והן במקצועיות, והיא יכולה גם להיות כלי רב עוצמה לפיתוח היצירתיות. התחילו בהתעלמות מהשיפוט והביקורת העצמית ואז רשמו רעיונות קשורים ופתרונות אפשריים לבעיה ספציפית. המטרה היא לייצר כמה שיותר רעיונות בפרק זמן קצר יחסית. לאחר מכן, שכללו את כל הרעיונות שלכם בכדי להגיע לבחירה הטובה ביותר.

111516_gift_ideas_for_her_slide_17_fs
sheff/shutterstock

נהלו יומן יצירתיות

כתבו יומן כדי לעקוב אחר תהליך היצירה והרעיונות שלכם. יומן הוא דרך נהדרת לחשוב על מה שכבר השגתם ולחפש פתרונות אפשריים אחרים. ניתן להשתמש ביומן כדי לשמור רעיונות שיכולים לשמש השראה עתידית.

Relying on Others: Walker's Solution
Rawpixel/istockphoto

אתגרו את עצמכם

לאחר שפיתחתם כמה כישורים יצירתיים בסיסיים, חשוב שתאתגרו את עצמכם ללא הרף כדי לקדם עוד יותר את יכולותיכם. חפשו גישות קשות יותר, נסו דברים חדשים והימנעו תמיד משימוש באותם פתרונות שהשתמשת בהם בעבר.