היהודים הכי משפיעים בעולם

Mark Zuckerberg

FLDphotos/istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Mark Zuckerberg
FLDphotos/istockphoto

הגנום היהודי

המוח היהודי תמיד זכה להוכרה ובעיקר לפרסי נובל, כך שאין זה פלא שיהודים רבים הם בעלי השפעה אדירה ועמדות כוח. מאינטרנט ועד מדע ואמנות: קבלו את 15 היהודים המשפיעים בעולם.

Then-CEO, and former Chairman of Google Eric Schmidt with cofounders Sergey Brin and Larry Page (left to right) in 2008
Then-CEO, and former Chairman of Google Eric Schmidt with cofounders Sergey Brin and Larry Page (left to right) in 2008 by Joi Ito (CC BY)

לארי פייג' וסרגיי ברין

על גוגל שמעתם? אז השניים שיצרו את תאגיד הענק הזה הם משלנו. פייג' וברין היו רק בני 25 כשהקימו את החברה ששינתה את פני האינטרנט.

Mark Zuckerberg
Wikimedia Commons / Anthony Quintano

מארק צוקרברג

צוקרברג הוא מולטי מיליארדר ואחד האנשים העשירים בעולם. כשהיה סטודנט צעיר, צוקרברג הקים את פייסבוק, אתר הסושיאל ששינה את העולם - לטוב ולרע.

A photograph of Noam Chomsky
A photograph of Noam Chomsky by Σ, retouched by Wugapodes (CC BY-SA)

נועם חומסקי

הבלשן היהודי-אמריקאי פיתח תיאוריה פורצת דרך על דקדוק אוניברסלי. אסכולת הבלשנות הגנרטיבית, אותה ייסד, נקראת גם "בלשנות חומסקיאנית".

Ronald S. Lauder, president of the World Jewish Congress, addressing a rally against anti-Semitism in Berlin, 14 September 2014
Ronald S. Lauder, president of the World Jewish Congress, addressing a rally against anti-Semitism in Berlin, 14 September 2014 by Michael Thaidigsmann (CC BY-SA)

רון לאודר

רון הוא הבן של אשת העסקים וענקית הקוסמטיקה, אסתי לאודר, וחבר בדירקטוריון החברה. בנוסף, לאודר הוא נשיא הקונגרס היהודי העולמי, פעיל פוליטי ובעלים של חברות תקשורת שונות מסביב לעולם.

The New Yorker TechFest 2016
Craig Barritt/ Stringer/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

דניאל כהנמן

כהנמן, יליד תל-אביב, הוא פסיכולוג קוגניטיבי וחתן פרס נובל לכלכלה. כהנמן זכה בנובל בעקבות המחקר שערך עם עמוס טברסקי בנושא 'הכרעה בתנאי אי ודאות'. ברק אובאמה העניק לו את 'מדליית החירות הנשיאותית', העיטור הכי גבוה שאזרח ארה"ב יכול לקבל.

חיים סבן, דצמבר 2013
חיים סבן, דצמבר 2013 by U.S. Department of State (None)

חיים סבן

ב-1998 הקים סבן את חברת ההפקות המצליחה  'Saban Entertainment', ורכש את זכויות השידור על ה"פאוור ריינג'רס" תמורת חצי מיליון דולר- החלטה עסקית שהתגלתה כמשתלמת במיוחד. בשנת 2002 מכר סבן את עסקי הטלוויזיה שלו לוולט דיסני תמורת 1.7 מיליארד דולר במזומן. 

Dunham at the premiere of Supporting Characters at the 2012 Tribeca Film Festival
Dunham at the premiere of Supporting Characters at the 2012 Tribeca Film Festival by David Shankbone (CC BY)

לינה דנהאם

לינה דנהאם, יוצרת הסדרה 'בנות', שינתה לחלוטין את האופן בו נשים מיוצגות על המסך והוכרזה כמייצגת הרשמית של דור ה-Y. יש רבים הטוענים כי היא הגרסה הנשית של וודי אלן, רק טובה יותר.

עוד בנושא: עובדות מפתיעות שלא ידעתם על הסלבס

Jan Koum, fundador del servicio de mensajerÌa WhatsApp
Jan Koum, fundador del servicio de mensajerÌa WhatsApp by Melies The Bunny (CC BY-NC)

יאן קום

יאן קום, יהודי יליד אוקראינה, הוא מנכ"ל ומייסד אפליקציית וואטסאפ, שנרכשה ע"י פייסבוק תמורת 19 מיליארד דולר. ככה עושים אקזיט.

SodaStream/Skinnygirl "Have A Drink With Us"
Craig Barritt / Stringer/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

דניאל בירנבאום

ב-2007 דניאל בירנבאום מונה למנכ"ל 'סודהסטרים', שעברה מיתוג מחדש כמוצר ירוק, בריא לסביבה ועם זאת, יוקרתי -  צעד קריטי בהצלחה של סודהסטרים, שהפכה לאסטרונומית. ב-2018 'פפסיקו' רכשה את סודהסטרים תמורת 3.2 מיליארד דולר, אירוע שבעקבותיו נחשד בירנבאום במסירת מידע פנים למשקיעה שהרוויחה, לכאורה, בעקבות ההשקעה בחברה.

Sheldon Adelson
Wikimedia Commons / Bectrigger

שלדון אדלסון

אדלסון הוא הבעלים של חברת 'לאס וגאס סנדס' המחזיקה בתי קזינו ובתי מלון בלאס וגאס ובאי מקאו שבסין, בסינגפור ובווייטנאם. הוא בעליו של העיתון ישראל היום, ובעל שליטה באתרי החדשות nrg ומקור ראשון. הונו האישי מוערך בכ-29.5 מיליארד דולר.

Amy Schumer
Amy Schumer by Mario Santor (CC BY-SA)

איימי שומר

שומר נכנסה לרשימת האנשים המשפיעים של מגזין 'טיים'. שומר היא אחת הקומיקאיות הכי פופולריות ומדוברות בעולם בשנים האחרונות.


Raymond Kurzweil
Raymond Kurzweil by Michael Lutch. (CC BY)

ריי קורצווייל

קורצווייל ניבא את השנה המדויקת בה יפותח הסמארטפון ותיאר את האינטרנט לפני שבכלל המציאו אותו. לא סתם ביל גייטס אמר עליו "הוא העתידן הטוב ביותר בנושא הבינה המלאכותית". קורצוויל הוא חלוץ בתחומי זיהוי תווים אופטי (OCR), זיהוי קול ונושאים אחרים הקשורים לבינה מלאכותית.

Garry Kasparov
Garry Kasparov by Owen Williams, The Kasparov Agency (CC BY-SA)

גארי קספרוב

גארי קספרוב הוא אלוף העולם בשחמט משנת 1985 עד שנת 2000 (ועד 2005 באופן לא רשמי) ואחד מגדולי השחמטאים בכל הזמנים. בשנת 2005 קספרוב פרש משחמט, וזאת במטרה להשקיע את זמנו בהדחתו של "הרודן פוטין".