גאוגליף של קוליברי במישור נסקה
גאוגליף של קוליברי במישור נסקה by BjarteSorensen (CC BY-SA)

תעלומות לא פתורות של חורבות עתיקות בעולם

View Slideshow
גאוגליף של קוליברי במישור נסקה
גאוגליף של קוליברי במישור נסקה by BjarteSorensen (CC BY-SA)

עולם של מיסתורין

גיאוגליפים עצומים, מונומנטים פרהיסטורים ופסלים מיסתוריים בעולם עומדים במשך אלפי שנים. גם כיום, היסטוריונים וארכיאולוגים לא תמיד יודעים מדוע או כיצד נבנו מונומנטים אלה או לאילו מטרות הם שימשו. צאו לטיול ברחבי העולם ובקרו באתרים העתיקים והמסתוריים ביותר על פני כדור הארץ.


גאוגליף של קוליברי במישור נסקה
גאוגליף של קוליברי במישור נסקה by BjarteSorensen (CC BY-SA)

קווי נסקה (פרו)

את דמויות אפיות אלו, המכונות גיאוגליפים, ניתן לראות רק מהאוויר. הקווים יוצרים מאות תצורות שמורכבותן משתנה מקווים פשוטים וישרים - למשולשים, טרפזים וצורות מורכבות של בעלי חיים ודמויות אנושיות. הם נבנו בין השנים 200 לפני הספירה ל-500 לספירה על ידי אנשי הנסקה, ולא ברור כיצד או מדוע בנו את אותם. רבים סוברים כי בני נסקה יצרו תמונות שרק האלים יוכלו לראות בבירור, אבל זו רק השערה. ארכיאולוגים עדיין מגלים גיאוגליפים חדשים ובסוף 2020 הודיעה ממשלת פרו על גילויו של גליף בצורת חתול ברוחב של 35 מטר.

עוד בנושא: עובדות היסטוריות מפתיעות


Stonehenge, Salisbury Plain, Wiltshire, England
Onfokus/istockphoto

סטונהנג' (מחוז וילטשייר, אנגליה)

לוחות האבן של הסטונהנג' הוקמו בסביבות 2500 לפנה"ס, אם כי האתר עצמו היה בשימוש לפחות 500 שנה לפני כן. היסטוריונים עדיין מתווכחים כיצד הובלו אבני הסרסן הגדולות, חלקן במשקל של למעלה מ-300 טון, ממקורן האפשרי במרחק של 30 ק"מ משם. תעלומה נוספת: מדוע נבנה האתר מלכתחילה? יש הסבורים שמדובר במצפה כוכבים בגלל מיקום האתר בנקודות הקשורות ליום הארוך והיום הקצר ביותר בשנה ויש הטוענים שזהו לוח שנה שעוקב אחר עונות השנה או אתר דתי.


Nan Madol in Pohnpei, Micronesia
kurakurakurarin/istockphoto

נן מדול (פונפיי, מיקרונזיה)

נן מדול, השוכנת מול חופי האי פונפיי, מורכבת מקרוב ל-100 איים מלאכותיים שנבנו על פלטפורמות של אבן ואלמוגים, שהוותיקים בהם מתוארכים למאה ה-13. לא ידוע כיצד בוני נאן מדול הצליחו לחתוך, להעביר ולהתאים את אבני הבזלת, שחלקן שוקלות מעל 45,000 ק"ג. המתחם היה בעבר ביתם של כ-1,000 איש והעיר שימשה כמרכז הכוח הפוליטי והדתי של שושלת סאודלאור.

עוד בנושא: עובדות מרתקות על משולש ברמודה


Stone spheres of the Diquís exhibited at Museo del Jade.
Stone spheres of the Diquís exhibited at Museo del Jade. by Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz) (CC BY)

כדורי האבן בקוסטה ריקה

קוטרן של כדורי האבן נע בין כמה עשרות סנטימטרים ל-2 מטרים, כאשר הגדולים שוקלים עד 16 טונות. כ-300 מכדורי האבן הללו נחשפו בכמה מקומות בדרום מערב קוסטה ריקה ובאי isla del cano הסמוך החל משנות השלושים. ארכיאולוגים מייחסים אותם לתרבויות הילידים שחיו באזור זה של קוסטה ריקה בין 500 ל-1500 לספירה, ויש המשערים שהם אולי היו אינדיקטורים לעושר או כוח.

Plain of Jars, Laos
iannomadav/istockphoto

מישור הכדים (רמת סיאנגקואנג, לאוס)

אלפי כדי אבן בגודל של מטר אחד עד שלושה, חלקם עם מכסים תואמים, זוהו בכמעט 100 אתרים. הם מתוארכים בין 500 לפני הספירה ל-500 לספירה, אם כי ארכיאולוגים לא הצליחו להצביע על מועד יצירתם המדויק או מטרתם. חוקרים משערים כי הכדים שימשו כחלק מתהליך הקבורה של תרבויות מקומיות, אך המקומיים מתעקשים שהכדים שימשו להכנת אורז ויין.


pyramids egypt
sculpies/istockphoto

הפירמידות בגיזה

יש הרבה דברים שיודעים על שלוש הפירמידות הגדולות - ועוד הרבה שלא יודעים. הפירמידות של גיזה נבנו במהלך השושלת הרביעית (בערך 2575 עד 2465 לפני הספירה), כל אחת מהן קבר מונומנטלי לאחד ממלכי השושלת. הגדולה שבהן, הפירמידה של ח'ופו, מתנשאת לגובה של 138 מטר. בין התעלומות שעדיין לא נפתרו: בדיוק כיצד נבנו מבני הגיר והגרניט, כמה אנשים נדרשו כדי לבנות אותם, ואילו אוצרות שהמבנים הללו - שנבזזו לפני מאות שנים - הכילו פעם.

עוד בנושא: הנופים היפים בעולם


Ahu Tongariki Travelling Moai Easter Island Statue Rapa Nui
Mlenny/istockphoto

מואי (אי הפסחא)

המואי הם כ-900 פסלי אבן אנושיים באי הפסחא. הפסלים נחצבו מסלעים וולקניים על ידי ילדי האי רפה נוי בין השנים 1250 ל-1500 לספירה, והפסל הגדול ביותר הוא בגובה של קרוב ל-10 מטרים ובמשקל של 80 טון. ארכיאולוגים שיערו שהפסלים מייצגים שליטים או אבות קדומים של בני רפה נוי, אך מחקר משנת 2019 מציע שהם עשויים לשמש גם לסימון מים מתוקים באי. חידה נוספת: כיצד הועברו האבנים הכבדות על פני האי וכמה אנשים נדרשו להתקנת מונוליטים אלה? לא ידוע.


Cahokia Mounds aerial
Kent Raney/istockphoto

קהוקיה (אילינוי)

קהוקיה היא עיר אינדיאנית עתיקה שנוסדה בסביבות שנת 650. בשנת 1050 לספירה, החלו לבנות בעיר 120 תילי אדמה על פני שטח של 8.9 קמ"ר. הר הנזיר, המקום הידוע ביותר בקהוקיה, הוא מבנה ענק הכולל ארבע טראסות ויש שקוראים לו "הפירמידה הגדולה בעולם". האתר ננטש לפני שנת 1400 וכל 20,000 התושבים לא השאירו אחריהם כתובות כלשהן - לא ידוע מי הם הצאצאים של אנשי קהוקיה, האם הם שרדו ומה שמה המקורי של העיר.

עוד בנושא: טריוויה בנושא ידע כללי


Serpent Mound Effigy Mound from Above with Cloudy Sky
Corey B. Stevens/istockphoto

תל הנחש (אוהיו)

כשמו כן הוא - תל בצורת נחש באורך של יותר מ-410 מטר מהראש עם הפה הפתוח ועד זנבו המסתלסל. ארכיאולוגים מעריכים כי ייתכן שהתל נבנה כבר לפני שנת 800 לפני הספירה. בכל אופן, עדיין לא ידוע מתי התל נבנה וע"י איזו תרבות אינדיאנית.

Casa Grande Ruins National Monument
zrfphoto/istockphoto

חורבות קאסה גראנדה (אריזונה)

האתר נבנה על ידי קהילות פרהיסטוריות שאכלסו את מדבר סונורה בין 300 ל-1500 לספירה ומכיל חורבות של מתחם מוקף חומה, כולל מבנה הטיט הגדול שעל שמו הוא נקרא. ארכיאולוגים חושבים שהמבנה, שגובהו נע בין שלוש לארבע קומות, עשוי היה להיות חלק מיישוב חקלאי גדול יותר. 

עוד בנושא: קברים שחייבים לבקר בהם לפחות פעם אחת