25 פריטי אספנות נדירים ששווים יותר מהבית שלכם

Leonardo Da Vinci

Wikimedia Commons

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Leonardo Da Vinci
Wikimedia Commons

מכירה פומבית

כפתור "קנה את זה עכשיו" ביטל חלק גדול מהמתח הכרוך במכירות פומביות, אבל אם אי-פעם הייתם במלחמה על מכונית קלאסית או על חפץ בעל ערך, אתם יודעים כמה מכירות פומביות אמיתיות יכולות להיות ממריצות וכמה מהר ההצעות יכולות לצאת מכלל שליטה. סרקנו ערכי פריטי אספנות דרך בתי מכירות פומביות ומתווכים כמו סותבי'ס, כריסטי'ס, בארט ג'קסון ואחרים ומצאנו את קומץ פריטי המכירה הפומבית הנחשקים ביותר בכל הזמנים.

Elvis Presley's Hair
Wikimedia Commons

25. קווצת שיער של אלביס פרסלי

מחיר: $115,000
נמכר: 2002
מעריץ של אלביס בשם טום מורגן היה מסתובב עם קווצת שיער של פרסלי, וכעובד עירוני בטנסי, גם הוא היה צריך לחסוך לפנסיה. המתנה שלו מהמספרה של פרסלי, שאותה החזיק בתוך שקית לחם, הסתכמה במחיר הגבוה ביותר שאי-פעם שולם עבור קווצת שיער. זה לא הישג קטן, בהתחשב בכך שקצוות השיער של ג'ון לנון (48 אלף דולר), ג'ון פ. קנדי ​​(3,000 דולר), בטהובן (7,300 דולר) וצ'ה גווארה (119,500 דולר, עם טביעות אצבע ותמונות לאחר המוות) נמכרו כולם תמורת סכומי עתק, שהיו נמוכים ממכירה זו.

Michael Jackson Rhinestone Glove
Michael Jackson/Facebook

24. כפפות הריינסטון של מייקל ג'קסון

מחיר: $420,000
נמכר: 2009
הרבה עותקים של כפפה זו נעשו במהלך השנים, כאשר רובם נמכרו עבור מחיר של שש ספרות. הופמן מא, איש עסקים מהונג קונג, השיג את הכפפה שעטה ג'קסון בשנת 1983 כשעשה את הליכת הירח הראשונה שלו במהלך ספיישל הטלוויזיה 'מוטאון 25'. דבר כזה לא יכול להימכר בזול.

Lance Armstrong's Damien Hirst Butterfly Bicycle
Bryn Lennon / Getty

23. אופני הפרפר של לאנס ארמסטרונג

מחיר: $500,000
נמכר: 2009
אופניים אלו עברו שדרוג על-ידי האמן דמיאן הירסט ולאנס ארמסטרונג רכב עליהם בשלב האחרון של הטור דה פראנס ב-2009. האופניים נמכרו בכדי לגייס כסף עבור העמותה למאבק בסרטן, 'ליבסטרונג'. הירסט השתמש בכנפי פרפר אמיתיות ובכך הכעיס הרבה פעילי זכויות בעלי-חיים.

Dracula (1931) Movie Poster
Amazon

22. פוסטר של הסרט 'דרקולה' משנת 1931

מחיר: $525,800
נמכר: 2017
הסרט 'דרקולה' של בלה לוגוסי משנת 1931 עדיין נחשב לקלאסיקת אימה והוא סייע להשקת לגיון המפלצות הקולנועיות של אולפני יוניברסל. ההדפס הזה נדיר להפליא ולא סביר שהוא יצוץ שוב. מי קנה את זה? בית המכירות הפומביות לא יגיד, אך מגזין 'רוב ריפורט' הצביע על חבר מלהקת מטאליקה שאובססיבי לסרטי אימה.

Mist
VanderWolf-Images/istockphoto

21. מיסט הפרה

מחיר:  1.3 מיליון דולר 
נמכר: 1985
למה לשלם כל-כך הרבה עבור פרת הולשטיין? ג'רום רפפורט, שהיה הבעלים של מיסט לפני המכירה הפומבית, הוביל קבוצה שעשתה זאת "כדי לעורר את הרעיון של ערך הפרה". רפפורט רצה להמחיש את ערכה של פרה בעלת ייחוס נחשב עם "חלב בעל תכולת שומן חמאה גבוהה" שייצרה 14 צאצאים. ''חמישה או שישה מצאצאיה נמכרו באופן קולקטיבי תמורת 500 אלף דולר", אמר בזמנו לסוכנות הידיעות AP, "והיא עדיין פרה צעירה. היא יכולה להיות המייסדת של דור נהדר של פרות".

Reach out to Asia
Reach out to Asia by Ludwik.kazmierczak (CC BY-SA)

20. פנדר סטראטוקסטר של עמותת Reach Out to Asia

מחיר: 2.7 מיליון דולר 
נמכר: 2005
במהלך מכירה פומבית בקטאר שנעשתה במטרה לגייס כסף לקורבנות הצונאמי של האוקיינוס ההודי בשנת 2004, הוצעה הצעת מחיר לגיטרת פנדר סטראטוקסטר - רק גיטרה, אבל אחת שנחתמה במקרה על-ידי אריק קלפטון, קית' ריצ'רדס, מיק ג'אגר, רון ווד, בריאן מיי, דיוויד גילמור, ג'ימי פייג', ג'ף בק, מארק נופלר, פיט טאונסנד, טוני איומי, אנגוס יאנג, מלקולם יאנג, סטינג, ריצ'י בלקמור, חברי דף לפארד, בריאן אדמס, ליאם גלאגר ופול מקרטני.

Mark Mcgwire 70th Home Run Baseball
Elsa / Getty

19. בייסבול מההום ראן ה-70 של מארק מקגוויר

מחיר: 3 מיליון דולר 
נמכר: 1999
אמנם מארק מקגוויר היה מקושר לפרשת סטרואידים, אבל אפילו זה לא מנע ממנו להיות שחקן בייסבול שובר שיאים. זה הכדור שהוא חבט בו ב-1998 כשגבר על סמי סוסה מהשיקגו קאבס. אמן הקומיקס, טוד מקפרלן, קנה את כדור הבייסבול שובר השיאים וצירף אותו לעוד תשעה כדורים אחרים של סוסה ומקגוויר מאותה העונה.

Louis XVI Grande Sonnerie
Christie's

18. שעון (אורלוגין) מצופה זהב של לואי ה-16

מחיר: 3 מיליון דולר 
נמכר: 1999
השעון שנמכר בקריסטי'ס בלונדון הוא יצירה מדהימה שהייתה בבעלותו של הדיפלומט והמדינאי הצרפתי סזר גבריאל דה צ'ויסול, שסייע לסיים את מלחמת שבע השנים ושירת לצידו של לואי ה-16. אך מכיוון שבנו של לואי היה יורש פחות אידיאלי (וסיים בגיליוטינה בעקבות כך), השעון נמכר במהלך המהפכה הצרפתית והגיע לאוסף של הברונים נתנאל ואלברט פון רוטשילד, שנפרדו מהשעון כחלק ממכירה שהכניסה 90 מיליון דולר.

Honus Wagner Baseball Card
Wikimedia Commons

17. קלף בייסבול של חונוס ווגנר

מחיר: 3.1 מיליון דולר 
נמכר: 2016 
נוצרו רק 200 כרטיסי בייסבול מסדרת טי 206 של 'אמריקן טבקו', ונשארו רק רבע. הכרטיס הזה של ווגנר שווה מעט יותר מרוב הדומים לו, ובניגוד לגרסאות מעורערות יותר, הוא במצב טוב. כמעט כל גרסה של כרטיס זה תניב מחיר עצום לבעליו בגלל הנדירות; השחקן חונוס ווגנר, דרש את הסרתו מסדרת הקלפים מכיוון שהוא לא אהב את הרעיון של שיווק טבק לילדים.

Rhine II Photograph
Wikimedia Commons

16. 'ריין II' - תמונת נוף של אנדראס גורסקי (1999)

מחיר: 4.3 מיליון דולר 
נמכר: 2011
התמונה השנייה והגדולה ביותר מקבוצה של שש תמונות המציגות ​​את נהר הריין. גורסקי השתמש בעריכה דיגיטלית בכדי להוציא מהתמונה מוליך כלבים ומפעל. זהו צילום נוף של הריין שפשוט לא קיים, וזו הסיבה שההדפס העצום הזה שהורכב על זכוכית אקרילית היה נחשק כל-כך על-ידי בעלים קודמים: אספן גרמני והגלריה של מוניקה ספרוט בקלן.

Marilyn Monroe's 'Happy Birthday Mr. President' Dress
Getty

15 שמלת "יום הולדת שמח, מר נשיא" של מרילין מונרו

מחיר: 4.8 מיליון דולר 
נמכר: 2016
מרילין מונרו שרה לנשיא ג'ון פ. קנדי שיר 'יום הולדת שמח' במהלך התרמה של המפלגה הדמוקרטית ב-19 במאי 1962. זה היה רגע שהשיק מאות תיאוריות קונספירציה, שלהן גם סייעה שמלה עם 2500 אבני חן תפורות ביד שמונרו לבשה בעת ביצוע השיר. במקור, השמלה נמכרה בלמעלה ממיליון דולר על-ידי אלמנתו של מדריך המשחק של מונרו, לי שטרסברג, בשנת 1999. היא נמכרה שוב ל'ריפלי תאמינו או לא' ב-2016.

Francis Crick in his office
Francis Crick in his office by Marc Lieberman (CC BY)

14. מכתב 'סוד החיים'

מחיר: 6.1 מיליון דולר 
נמכר: 2013
בשנת 1953 פרנסיס קריק כתב מכתב לבנו בן ה-12, מייקל קריק, ובו התווה את תגליתו של מבנה ה-DNA ותפקודו. המכתב, כתב-יד בן שבעה עמודים, המכונה 'סוד החיים', מתאר את הגילוי הזה כ"יפהפה" וכולל רישום של מבנה הסליל הכפול של ה-DNA. בשנת 1962 קיבלו קריק, ג'יימס ווטסון ומוריס וילקינס פרס נובל לרפואה על עבודתם עם רוזלינד פרנקלין על פיצוח הגנום האנושי.

Napoleon's Sword
Wikimedia Commons

13. החרב של נפוליאון

מחיר: 6.5 מיליון דולר 
נמכר: 2007
שום פריט שעיצב את המראה האייקוני של נפוליאון ימכר בזול, או בשקט. לאחר שהיתה שייכת לנפוליאון בונפרטה ולקחה חלק בקרב מרנגו בשנת 1880, חרב זו נמכרה בתנאי שהבעלים ישמור על מגורים בצרפת וישמור שם את החרב במשך שישה חודשים של השנה. לאחר הקרב, נתן נפוליאון את החרב לאחיו במתנה לחתונה, וזו הועברה מדור לדור במשפחה. החרב הוכרזה כאוצר לאומי בשנת 1978.

British Guiana stamp, 1856
Sotheby's

12. בול מג'נטה 1 סנט של גיאנה הבריטית

מחיר: 9.5 מיליון דולר 
נמכר: 2014
זו הדוגמה הידועה היחידה לנדירות של הבול, שנמכר כמעט פי 1 מיליארד מהערך הנקוב שלו. הוא הודפס בהדפסת עיתונים ונחשף מחדש על-ידי ילד סקוטי בן 12 שחי בדרום אמריקה בשנת 1873. הבול קבע שיאים בכל פעם שהחליף ידיים מאז 1900. בשנת 1922 הוא נמכר ב-32,500 דולר; בשנת 1970 ב-280,000 דולר. במהלך המכירה בשנת 1980, הוא נמכר תמורת 935,000 דולר וסיים באוסף של ג'ון וו. דו פונט, שזכה לתשואה של פי 10 מסכום השקעתו.

Bay Psalm Book
Wikimedia Commons

11. ספר התהילים 'תהילים של המפרץ'

מחיר: 14.2 מיליון דולר 
נמכר: 2013
זה הספר הראשון שהודפס במקום שיהפוך להיות ארצות הברית והוא ידוע בכינויו 'תהילים של המפרץ'. בשנת 1640 יצרו הפוריטנים ממושבת מפרץ מסצ'וסטס תרגום פואטי חדש לתהילים שנועד לדבוק ככל האפשר במקור העברי. הספר תורגם על-ידי ג'ון קוטון, ריצ'רד מת'ר וג'ון אליוט, ביחד עם שרים ומלומדים אחרים בניו אינגלנד. מתוך 1,700 עותקים שנעשו, רק 11 שרדו. זה היה הראשון שנמכר מאז 1947.

Vieuxtemps Guarneri Del Gesu Violin
Anne Akiko Meyers/Facebook

10. כינור דל ג'זוס של ג'וזפה גוארנרי

מחיר: 16 מיליון דולר 
נמכר: 2012
אומן הקראפט האיטלקי, אנטוניו סטרדיווארי, הוא אולי יוצר כלי המיתר המפורסם ביותר, אבל היה זה ברתולומיאו ג'וזפה אנטוניו גוארנרי, נכדו של אחד החניכים של סטראדיווארי, שיצר את הכינור היקר ביותר. גוארנרי יצר את הכלי הזה בשנת 1741, מעט לפני שמת בגיל 46. הכינור ניתן בהשאלה לאן אקיקו מאיירס, שרשאית לשמור אצלה את הכינור עד יום מותה.

Horse
kondakov / istockphoto

9. הקוף הירוק (סוס)

מחיר: 16 מיליון דולר 
נמכר: 2006
הקוף הירוק, צאצא של ה-Northern Dancer והסקרטריאט, הגיע לעולם הזה עם ציפיות גבוהות. הסוס הזה השתתף בשלושה מרוצים בלבד לפני שפרש ויצא לעבוד בפלורידה תמורת 5,000 דולר למפגש. הקוף הירוק הומת בהמתת חסד בגיל 14, ובעליו לא נראים מאוכזבים כלל מאיך שחייהם והקריירה שלהם התגלגלו.

Statue of Artemis in the Metropolitan Museum of Art
Statue of Artemis in the Metropolitan Museum of Art by Ana Lauriano Lauriano (CC BY)

8. פסל ברונזה של ארטמיס והאיל

מחיר: 28.6 מיליון דולר 
נמכר: 2007
עובדי בניין נתקלו בפסל הברונזה הזה בן 2000 השנים ברומא בשנות העשרים. פסל זה, 90 ס"מ של אלת הצייד, נמצא במהלך חידוש בתים בסמוך לבזיליקת יוחנן הקדוש בלטראנו ברומא והוביל את הוותיקן לבצע חפירות בהן התגלו חלקים מבתים פרטיים או וילות המתוארכות למאה השנייה לספירה, חלקם מעוטרים בציורי קיר. ככל הנראה, הפסל של ארטמיס עיטר את ההול או הגנים.

Leonardo Da Vinci
Wikimedia Commons

7. ה'קודקס לסטר' של לאונרדו דה וינצ'י

מחיר: 31 מיליון דולר 
נמכר: 1994
דה וינצ'י לא היה רק ​​צייר; הוא נתן חיים למושג "איש הרנסנס" (איש אשכולות). דה-וינצ'י חי חיי דעת ושרטט את מחשבותיו ביומנים, מהם נותרו 30 - ויומן עב כרס זה בן 72 העמודים שחיבר בין 1506 ל-1513 נחשב לחשוב ביותר בנוגע למחשבותיו לגבי גאות ושפל, מערבולות, סכרים והקשר בין הירח, האדמה והשמש. הבעלים, מייסד מיקרוסופט, ביל גייטס, שיחרר גרסה סרוקה דיגיטלית שלוש שנים לאחר הרכישה.

The Clark Sickle-leaf Carpet
Sotheby's

6. שטיח מגל עלים

מחיר: 33.7 מיליון דולר 
נמכר: 2013
ככל הנראה, גלריית קורקורן לאמנות הייתה שמחה לשמור על השטיח הפרסי הזה, אך הוא נמכר בסותבי'ס בכדי לגייס כסף לרכישות גלריה עתידיות. התעשיין והסנאטור ויליאם קלארק הוריש אותו לגלריה לאחר מותו בשנת 1925. השטיח הזה משוייך לראשית המאה ה-18 והגיע ככל הנראה מפרובינציית קרמן (איראן כיום). השטיח הזה הוא עיצוב נדיר בקרב שטיחים המיוצרים בטכניקת אריגה מסוג 'אגרטל', מה שהופך את השטיח הזה לאבן חן בקרב חיפויי הרצפה.

Badminton Cabinet
Graeme Robertson / Getty

5. שידת בדמינטון

מחיר: 36 מיליון דולר 
נמכר: 2004 
איקאה, זה לא. שידה מהמאה ה-18, משובצת אחלמה, אגט, לפיס לזולי ואבנים אחרות, ששברה את השיא של עצמה כריהוט היקר ביותר שנמכר במכירה פומבית. השם של השידה נובע משהותה בבדמינטון, אנגליה במשך שתי מאות. בשנת 1990 השידה נמכרה בכריסטי'ס למיליארדרית ברברה פיאסקה ג'ונסון תמורת 16.6 מיליון דולר. ג'ונסון העלתה את השידה למכירה פומבית, שם היא נקנתה על-ידי הנס אדם השני, נסיך ליכטנשטיין כתרומה למוזיאון ליכטנשטיין באוסטריה.

1963 Ferrari 250 GTO Berlinetta
1963 Ferrari 250 GTO Berlinetta by Sicnag (CC BY)

4. פרארי 250 ג'י.טי.או ברלינטה 1962-3

מחיר: 48.4 מילון דולר 
נמכר: 2018
מדוע המכונית הזו? ובכן, יוצרו רק 36, והרכב הזה - שאסי 3413 - היה אחד מארבעה רכבים עם תכונות משודרגות ואחד מתוך שבעה בלבד שנבנה עם גוף אגרסיבי יותר שעוצב על-ידי פינינפארינה. למעשה, זו הנחה: עוד אחד מהדגמים נמכר באופן פרטי תמורת 70 מיליון דולר.

Pink Star Diamond
Sotheby's

3. יהלום 'פינק סטאר'

מחיר: 71.2 מיליון דולר 
נמכר: 2017
קמעונאית התכשיטים 'צ'או טאי פוק' מהונג קונג לא יכולה היתה להתנגד ליהלום 59.60 קראט ורוד שכזה. היהלום נמכר על-ידי 'דה בירס' באפריקה בשנת 1999, והוא היהלום הגדול ביותר מסוגו שהמכון הגמולוגי של אמריקה דירג. 'צ'או טאי פוק' מיתגו את היהלום מחדש לזכרו של ד"ר צ'נג יו-טונג ז"ל, אביו של היו"ר הנוכחי ומייסד 'צ'או טאי פוק'.

L'Homme Au Doigt Sculpture
Wikimedia Commons

2. 'L'Homme Au Doigt' של אלברט ג'קומטי

מחיר: 141.3 מיליון דולר 
נמכר: 2015
פסל ברונזה זה משנת 1947 הוא אחד המעטים שהפיק האמן, ולו גרסאות השוכנות במוזיאון המטרופוליטן לאמנות וגלרית טייט. מדובר במחיר שיא של כל הזמנים עבור פסל, ומיליארדר קרנות הגידור, סטיבן א. כהן, שמח לרכוש אותו. אגב, זו לא האמנות היקרה ביותר שנמכרה בכריסטי'ס באותו ערב.

Leonardo Da Vinci's Salvator Mundi
Wikimedia Commons

1. 'סלוואטור מונדי' של לאונרדו דה וינצ'י

מחיר: 450 מיליון דולר 
נמכר: 2017
לאונרדו דה וינצ'י לא בדיוק מפיק יצירות חדשות, ואנשים ומוסדות שבבעלותם יצירות שלו לא ששים לשחרר אותן. זהו אחד מתוך פחות מ-20 ציורים קיימים שמוסכם כי נוצרו על ידו, ולכן להגיד ש'מושיע העולם' הוא ציור "נדיר" זה בלשון המעטה. הציור נמצא לפני כמה שנים בודדות במכירה פומבית אזורית קטנה. הוא נצבע בכמה הזדמנויות והיה הדה וינצ'י הראשון שהתגלה מאז 'מדונה בנואה' בשנת 1909. כעת, נראה כי איש אינו יודע היכן הציור.