יכולים להריח דם? עובדות מרתקות על תקיפות כרישים

Great White Shark

USO/istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Great White Shark
USO/istockphoto

זהירות, כריש

הודות ל"מלתעות" וסיפורים סנסציוניים אחרים על מפגשים קטלניים, בעלי חיים מעטים מעוררים את רמת הפחד שכרישים מעוררים. הנה כמה דברים שכדאי לזכור לגבי תקיפות כרישים, כולל עד כמה זה לא סביר.

עוד בנושא: החיות החכמות בעולם

Shark warning sign on Cape Cod
DenisTangneyJr/istockphoto

הסיכון הגדול ביותר הוא בארה"ב (בעיקר בפלורידה)

ארצות הברית מובילה בנשיכות כרישים ללא התגרות, עם 47 מקרים בשנת 2021. זה 64% מסך הנשיכות בעולם נכון לאותה שנה. אוסטרליה הייתה במקום השני עם 12 נשיכות, אם כי שלוש מהתקיפות היו קטלניות, לעומת אחת בלבד בארה"ב. יותר ממחצית מהנשיכות בארה"ב התרחשו בפלורידה. 

עוד בנושא: דרכים שונות ומפחידות למות בקיץ

Great White Shark smile
lindsay_imagery/istockphoto
Aedes aegypti or yellow fever mosquito sucking blood on skin,Macro close up show markings on its legs and a marking in the form of a lyre on the upper surface of its thorax
frank600/istockphoto

הם אפילו לא החיה הקטלנית ביותר

יתושים הורגים כמיליון אנשים בשנה הודות למחלות כמו מלריה. עוד חיות קטלניות יותר מכרישים, לפי CNET: נחשים, כלבים, עקרבים, תולעי סרט, תנינים, היפופוטמים, מדוזות, דבורים, נמלים, סוסים... הרשימה ארוכה. 

עוד בנושא: טריוויה בנושא עולם החי

Deira fish market in Dubai
pidjoe/istockphoto

אם כבר, כרישים צריכים לפחד מאיתנו

כשזה מגיע לשאלה האם בני אדם קטלניים יותר לכרישים או כרישים קטלניים יותר לבני אדם, אין תחרות. אנחנו הורגים בממוצע 100 מיליון כרישים בשנה, בעיקר בדייג מסחרי. השוו את זה עם 10 תקיפות כרישים קטלניות נגד בני אדם בשנת 2020 (ואפילו זה עלייה גדולה מהממוצע של ארבע בשנה). 

עוד בנושא: עובדות מרתקות על דולפינים

Swimming together in the ocean
FilippoBacci/istockphoto

רוב המינים לא נושכים

מתוך 548 מיני כרישים ידועים, רק 13 נשכו בני אדם ב-10 מקרים או יותר. האיומים הגדולים ביותר הם מה שמוזיאון פלורידה להיסטוריה של הטבע מכנה "שלושת הגדולים": כריש לבן, כרישי נמר וכריש שורי. 

Diver and shark.
abadonian/istockphoto

כרישים תוקפים בעיקר גברים

חוקרים מאוניברסיטה באוסטרליה גילו כי 89% מתקיפות הכרישים ללא התגרות בין 1982 ל-2011 היו נגד גברים. חוקרים אומרים שלא סביר שכרישים מוצאים משהו בכרומוזום Y שאי אפשר לעמוד בפניו. במקום זאת, סביר להניח שגברים מותקפים יותר מכיוון שהם נוטים יותר לעסוק בפעילויות שמסכנות אותם, כמו גלישה וצלילה. 

עוד בנושא: סוגי גברים שלא מומלץ להתחתן איתם

ReefShark
qldian/istockphoto

ייתכן שסקרנות עומדת מאחורי רוב ההתקפות

בעוד שלרוב חושבים שכרישים תוקפים בני אדם כי הם רואים בהם טרף, הסיבות היותר סבירות הן סקרנות ובלבול. כרישים כמעט ולא נושכים יותר מפעם או פעמיים, אפילו במהלך התקפות קטלניות. ייתכן שהם פשוט "בודקים" אורגניזם לא מוכר, או מגנים על הטריטוריה שלהם מפני מה שהם חושבים שיכול להיות צייד מתחרה.

Shark habitat warning for swimmers in oceanside California beach
Productimagepro/istockphoto

ישנם שלושה סוגים עיקריים של התקפות כרישים

חוקרים מסווגים התקפות ללא התגרות ל-3: פגע וברח, התקפות התגנבות או מהלומה+נשיכה. התקפות פגע וברח, כאשר כריש נושך שחיין במים רדודים, ואז בורח, הן פחות חמורות. התקפות התגנבות כוללות כרישים שתוקפים ללא אזהרה במים עמוקים יותר, ובתקיפות מהלומה+נשיכה הכרישים תוקפים קודם עם מהלומה ואז נושכים.

Great White Shark smile
lindsay_imagery/istockphoto

כן, הם יכולים להריח דם - אבל לא כמו שחושבים

הכרישים עם חוש הריח הרגיש ביותר יכולים לזהות ריחות בערך של אחד ל-10 מיליארד. זה אולי נשמע קיצוני, אבל זה דומה לטיפת דם בבריכת שחייה. במילים אחרות, כריש עדיין יצטרך להיות קרוב למדי כדי לזהות את החתך שלכם. ובכל זאת, מומחים ממליצים לא לשחות עם פצע פתוח, ואומרים שנשים צריכות לחשוב פעמיים אם לצאת לשחייה במהלך הווסת.

Shark Eating
LeicaFoto/istockphoto

כרישים לא אוכלים רק בשר

כרישים ינשנשו כמעט כל דבר, בין אם זה בשר, צמחים או... ובכן, דברים אחרים. צמיגים, מעיל פרווה וחליפת שריון מלאה הם בין הממצאים המוזרים יותר שנמצאו בתוך כרישים.

עוד בנושא: הדברים הכי מוזרים שנשטפו אל החוף

Lemon from Above
NaluPhoto/istockphoto

והם לא תמיד רעבים

למרות הצגתם בתרבות הפופ כמכונות אכילה, כרישים יכולים להסתדר זמן מה בלי אוכל. רובם יכולים לצום עד שישה שבועות, וחוקרים אפילו תיעדו כריש אחד שלא אכל במשך 15 חודשים. חוקרים עם אומרים שכרישים אוכלים רק בין 1% ל-10% ממשקל גופם בשבוע.

iStock-1148918112.max-784x410.jpg
YinYang/istockphoto

הם עשויים להימשך לצבעים מסוימים

מכיוון שכרישים יכולים לראות היטב צבעים בעלי ניגודיות גבוהה, סביר יותר שהם יימשכו לגוונים בהירים (וידוע כי חוקרי כרישים אפילו משתמשים בביטוי “yum yum yellow”). מהצד השני, צבעים בעלי ניגודיות נמוכה כמו כחול או שחור נוטים פחות לתפוס את עין הכריש - אבל הסיכון, כמובן, הוא שגם למחלצים אנושיים הרבה יותר קשה לזהות את הצבעים האלו במים.

Great white shark breaks the surface
WLDavies/istockphoto

לתת לכריש אגרוף באף? רעיון רע

כמעט כולם הותנו לחשוב שמכה ממוקמת היטב באפו של כריש היא הדרך הטובה ביותר להילחם בהתקפה, אבל כמה מומחים חולקים על כך. ראשית, העיניים והזימים של הכריש רגישים יותר מהאף שלו. יש גם את העובדה המציקה שחבטה באף מחייבת אתכם להתקרב לפה של הכריש - זה בדרך כלל לא רעיון טוב. 

Dolphin Patrol
DavidMSchrader/istockphoto

כרישים לא נמנעים מדולפינים

בעוד שדולפינים וכרישים הם לא בדיוק החברים הכי טובים, שחייה ליד להקה של דולפינים ידידותיים לא אומרת שאתם בטוחים מפני כרישים. למעשה, סביר להניח שתמצאו כרישים ליד דולפינים מכיוון שהטורפים הללו פוקדים לעתים קרובות את אותם איזורי צייד.


Huge shark attacks surfer and beach closed
Evan Hallein/istockphoto

כריש בודד הטיל אימה על חוף ג'רזי

כריש לבן גדול בודד תקף חמישה קורבנות, והרג ארבעה, בטווח של 12 ימים לאורך חוף ג'רזי בשנת 1916. יש שמשערים שהתקריות הנוראיות העניקו השראה לפיטר בנצ'לי לכתוב את "מלתעות", (טענה שהכחיש). בתגובה, קהילות גדרו את החופים ואף הציעו פרסים לדייגים שיהרגו כמה שיותר כרישים. 

PSX_20210524_184849.max-784x410.jpg
Wikimedia Commons

מלחים אמריקאים סבלו את מתקפת הכרישים הקשה ביותר בהיסטוריה

כשצוללת יפנית הטביעה ספינה אמריקאית ב-1945, כמעט 300 מלחים מתו מיד, וכ-900 אחרים נותרו להיאבק במים הפתוחים. הכאוס והדם משכו עד מהרה כרישים שניזונו במשך ימים מהחיים והמתים כאחד. בסופו של דבר, רק כ-300 מלחים שרדו את החוויה הקשה, בעוד שרבים טבעו או מתו מהתייבשות או מצמא, וכמה עשרות עד 150 איש נהרגו על ידי הכרישים.

המציאות עולה על כל דמיון: עובדות היסטוריות מרתקות

Blacktip sharks looking for snack
FilippoBacci/istockphoto

ממשלת דרום אפריקה ניסתה פעם להפציץ כרישים

החל מדצמבר 1957, במהלך מספר שבועות, שבעה אנשים מתו וכמה אחרים נפצעו מהתקפות כרישים מול חופי דרום אפריקה. בתגובה, גורמים רשמיים נתנו למצילים רובים, בנו מחסומי עץ, ואפילו הפילו מטעני עומק - כלומר, פצצות תת-מימיות - לתוך האוקיינוס. לרוע המזל, הפצצות פשוט הרגו חבורה של דגים ומשכו עוד יותר כרישים. אופס.

Cage Diving
atese/istockphoto

ניצול תקיפת כריש המציא כלובי צלילה

בשנת 1936, רודני פוקס דג בעזרת חנית בחופי אוסטרליה כאשר כריש תקף אותו. הוא נותר עם ריאה הרוסה, טחול קרוע, צלעות שבורות ואינספור פצעים, אך שרד. במקום להתרחק מהאוקיינוס, הוא המשיך לחקור כרישים, המציא צלילות בכלובים והפך למומחה בתחום. הוא אפילו עזר לסטיבן שפילברג להשיג צילומים מתחת למים ל"מלתעות". 

עובדת בתעשיית הסרטים הכחולים? לא תאמינו מה עושים הילדים של סטיבן ספילברג

Dead Shark
Westhoff/istockphoto

באוסטרליה היה "שארקנדו" אמיתי

אם הסרט "שארקנדו" לימד אותנו משהו, זה שכרישים וסופות טורנדו הם שילוב מרתק בדיוק כמו נחשים ומטוסים. בשנת 2017, ייתכן שציקלון הרים כריש שורי והפקיר אותו בעיר אייר שבאוסטרליה, שנמצאת כמה קילומטרים בפנים הארץ. למרבה המזל של אזרחי אייר, במקום עשרות כרישים רעבים, היה רק ​​כריש בודד מאוד ומת מאוד בשלולית גדולה.

עוד בנושא: הדברים הכי מוזרים שנשטפו אל החוף