בעלי החיים החכמים ביותר בעולם

See the Animals At The Bronx Zoo

Vladimir Korostyshevskiy/shutterstock

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
See the Animals At The Bronx Zoo
Vladimir Korostyshevskiy/shutterstock

לאיזה יונק יש מוח מורכב יותר משל בני-אדם? איזו ציפור יכולה ללמוד 700 מילים? לאיזו חיה יש אינטילגנציה של ילד בן 3? מוזמנים להכיר את 13 החיות הכי חכמות על פני כדור הארץ

עוד בנושא: מה אתם יודעים על עולם החי? בחנו את עצמכם

Rat in plants
DepositPhotos.com

חולדות

לחולדות יש זיכרון מצוין לטווח הארוך והן מצטיינות בכל מה שקשור להסתגלות למצבים משתנים. הן יכולות ללמוד ולזכור מבוכים ולפתור חידות פשוטות.

octopus
octopus by edmondlafoto (None)

תמנונים

תמנונים הם ציידים מיומנים שמשתמשים באסטרטגיות מפותחות למציאת מזון. בנוסף, ידוע כי תמנונים יכולים לפתור בעיות, לנווט במבוכים ויש להם זיכרון מרשים לטווח קצר.

pigeons 2500.jpg
shutterstock

יונים

זה נשמע מפתיע, אבל מתברר שיונים חכמות יותר ממה שנדמה לנו. מכיוון שיונים היו נושא לאינספור ניסויים מדעיים, יש שפע של ידע על יכולותיהן האינטלקטואליות. לדוגמה, יונים יכולות לזהות מאות תמונות גם לאחר שחלפו מספר שנים, לזהות את עצמן במראה, להבחין בהבדלים עדינים בין שני עצמים ולזכור אנשים ומקומות.

Protect Dogs
JTaI1129/istockphoto

כלבים

האם כלבים אינטליגנטים או שהם פשוט ממש טובים בציות בסיסי? ובכן, מחקרים מראים שהם יכולים למצוא אוכל לפי רמזים שאינם מילוליים. מחקר נוסף גילה שכלבים יכולים להבדיל בין תמונות של נופים לתמונות של כלבים, אינדיקציה לכך שכלבים מודעים למושג "כלב". כמובן שהאינטליגנציה משתנה בין גזעים שונים.

עוד בנושא: 13 פעמים בהם הבטיחו לאנשים כלב "גזעי", וזה התברר כשקר מוחלט

squirrel
squirrel by skeeze (None)

סנאים

אינטליגנציה של סנאים ממוקדת בדבר אחד - איסוף אוכל. כשמדובר באחסון מזון, יש להם זיכרון ללא רבב שעוזר להם למצוא אוכל שהחביאו לפני זמן רב. הם גם עשויים להעמיד פנים שהם מסתירים אוכל על מנת לבלבל גנבים פוטנציאליים.

Pig Organs That Could Work in People
NeilyImagery/istockphoto

חזירים

על פי מחקרים, חזירים בוגרים יכולים להיות חכמים כמו ילד בן שלוש והם יודעים להסתגל לסיטואציות סביבתיות מורכבות מכיוון שיש להם את היכולת ללמוד מיומנויות חדשות בקלות.

crow
crow by free-photos (None)

עורבים

ידוע כי עורבים החיים באזורים עירוניים אוספים אגוזים ואז משליכים אותם לכביש כדי שהמכוניות יפצחו את הקליפה. לאחר מכן, העורבים מחכים שהרמזור להולכי הרגל יתחלף לירוק ורק אז אוספים את השלל. בנוסף, עורבים מתקשרים בניבים שונים ומהתלים אחד בשני בשביל הכיף.

Elephant
Kenneth Canning/istockphoto

פילים

לפילים יש הרבה יותר מזיכרון טוב. למעשה, פילים הם תרבותיים וסקרנים. ידוע שהם מנקים את מזונם, משתמשים בכלים בדרכים שונות בטבע ויכולים לעקוב אחר פקודות אנושיות בשבי. פילים גם אכפתיים ואמפטיים, גם כלפי חיות אחרות, עובדה שמצביעה על אינטיליגנציה מתקדמת.

Orca
Orca by skeeze (None)

לווייתני אורקה

לווייתנים משתמשים בצלילים מורכבים כדי לתקשר זה עם זה ולתאם את פעילויותיהם בקבוצה בצורה יעילה. הם גם פותרי בעיות מחוננים.

Orangutans
DepositPhotos.com

קופי אורנגאוטן

לקופי אורנגאוטן יש תרבות ומערכת תקשורת חזקה, ורבים מהם נצפו משתמשים בכלים בטבע. הם חיים בקהילות מפוזרות ויוצרים קשרים חברתיים חזקים, אשר עשויים להיות המפתח לכישוריהם הקוגניטיביים המתקדמים. האימהות מגדלות את ילדיהן שנים רבות ומלמדות אותם את כל מה שצריך עד שיהיו מוכנים לעצמאות.

Grey parrot
Grey parrot by karolyn83 (None)

תוכים מסוג אפרור אפריקני (ג'אקו)

תוכי ג'אקו נחשב לאחת החיות החכמות ביותר ביחד עם דולפין ושימפנזה. בתחילה, המטפל יצטרך ללמד את התוכי לדבר, אך עם הזמן הוא יוכל ללמד את עצמו ולהגיע להישג מרשים של 700 מילים. הוסיפו לזה זיכרון מרשים ויכולת לזהות צורות וצבעים.

Dolphins
DepositPhotos.com

דולפינים

לדולפינים יש "שפה" מתוחכמת, אבל שפה זו עוד רחוקה מפיענוח. הדולפינים משתמשים בכלים בסביבתם הטבעית וכאשר מאלפים אותם, הם יכולים ללמוד מערך מרשים של פקודות. יותר מכך - המוח שלהם מורכב יותר מהמוח האנושי.

chimpanzee
chimpanzee by danielpolak (None)

קופי שימפנזה

בראש רשימת בעלי החיים החכמים ביותר ממוקמת השימפנזה. קופי שימפנזה יכולים ליצור ולהשתמש בכלים, לצוד באופן קולקטיבי, לפתור בעיות מסובכות וללמוד שפת סימנים כדי לתקשר עם בני-אדם. התכונה המדהימה ביותר של השימפנזה היא היכולת שלה להשתמש בסמלים ולשלבם ברצף כדי להעביר רעיון מורכב.