רוצים בית מסודר? אלו הדברים שאתם חייבים לזרוק כבר לפח (חלק ב')

compulsive hoarding disorder concept - man hoarder with stuff piles sitting in the room

ronstik/istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
compulsive hoarding disorder concept - man hoarder with stuff piles sitting in the room
ronstik/istockphoto

הסוף לאגרנות

עם או בלי קשר לפסח, הבית שלכם צריך להיות נעים ומסודר. אם אתם צריכים לפנות קצת מקום, או שאתם לא באמת מודעים לכל הדברים שיש לכם בבית (ואיפה לחפש אותם) - הגיע הזמן לפעול. לדעת בדיוק מה יש לכם ואיפה כל דבר נמצא נותן תחושת נחת ושליטה בחיים שלכם, ובשביל להגיע ליעד הנכסף שמגיע בצורת בית נעים ומסודר, חייבים להיפטר מכל מה שלא צריך. מוכנים? עברו לשקופית הבאה. 

רוצים בית מסודר? אלו הדברים שאתם חייבים לזרוק (חלק א')

Magnetic and optical media
FotografiaBasica/istockphoto

מדיה מיושנת

זה סוד עמוק ואפל - מדפים מלאים בקלטות VHS של סיטקומים ישנים (כמובן שהוקלטו מהטלוויזיה) או קופסת קרטון מלאה בקלטות שמע. נוסטלגיה זה נחמד, אבל כשלא ניתן עוד ליהנות ממנה - הודות למהפכה הדיגיטלית - הגיע הזמן לזרוק. לגבי דיסקים עם תוכן שיקר לליבכם- תעלו את התוכן לענן.

עוד בנושא: שיטות להשלטת סדר וארגון בשיטת מארי קונדו

Household Equipment or Appliances in a Cardboard Box
JulNichols/istockphoto

מכשירי חשמל קטנים שלא עובדים

פונוגרף שכבר לא מסתובב, מגהץ שלעולם לא מתחמם לגמרי... כל מכשיר קטן שלא יכול לבצע את ייעודו - ולא שווה לתקן אותו - צריך ללכת. אתם לא מקבלים נקודות על אחסון מכשיר וידאו עם קלטת תקועה בתוכו. וזה הזמן לציין שלזרוק למחסן זה רעיון גרוע - מחסן זה לא פח זבל. גם שטח המחסן שלכם צריך להיות מנוצל בחכמה, אחרת בחיים לא תדעו מה יש או אין שם, ובהצלחה עם לחפש משהו ש"בטוח נראה לי" או "בוודאות אולי" נמצא במחסן.

רוצים מטבח מסודר? אלו הדברים שאתם חייבים לזרוק

Garage Clutter
JohnArcher/istockphoto

מחסן

מטבע הדברים, מחסן מיועד לאחסון, אבל אל תתנו לו לצאת משליטה. כשאתם שומרים באחסון פחיות צבע מיובש, כלים שאף פעם לא נוגעים בהם, רהיטים שלעולם לא תכניסו הביתה- זה לא מעשי לחיי היומיום שלכם. היו כנים עם עצמכם ופנו את הבלגן.

רוצים בית מסודר? אלו הדברים שאתם חייבים לזרוק (חלק א')

Old Books
TBarrie/istockphoto

ספרים מוזנחים

בואו נהיה מציאותיים. אולי יש לכם קומץ - גג מדף אחד - של ספרים שהשפיעו עליכם. אותם אפשר לשמור. אבל לכמה מאיתנו יש ערימות של ספרים שלעולם לא נקרא שוב? לקנות ולעולם לא לקרוא את הספרים שאנו קונים הוא למעשה הרגל נפוץ שנקרא tsundoku ביפנית. אל תיפלו להרגל הזה.

עוד בנושא: המצאות שתוכלו למצוא רק ביפן

Closeup of Treasure chest
JackF/istockphoto

תכשיטים שבורים או כאלו שלא נעשה בהם שימוש

נתחיל עם זה- את תליון הזהב שסבתא השאירה לכם תשמרו, גם אם הוא שבור. הכוונה כאן היא לזרוק  תכשיטי פורים מופרעים, עגילים בודדים, צמידים שהיו פעם אופנתיים, וכל דבר אחר חסר ערך אמיתי שתופס מקום בקופסת התכשיטים שלכם. זה בסדר להיפטר מרכישות שהתבררו כטעויות. אפשר להמשיך הלאה. 

עוד בנושא: מוצרי אחסון מומלצים של איקאה

Cookbooks on kitchen shelf
nkbimages/istockphoto

דפי וספרי מתכונים

אם יש לכם תיקיות עמוסות במתכונים שנתלשו מהעיתון ומעולם לא הכנתם אותם, ניירות מודפסים של מתכונים שנשמרו מחיפושי אוצרות מקוונים שמעולם לא הניבו אפילו פת, או ספרי בישול שמעלים אבק- אז אתם לא מנצלים את החלל בבית שלכם באופן חכם. לפעמים, ערימות המתכונים האלו רק מכבידות עליכם, וגורמות לתחושת אשמה על דבקות ברפרטואר הקטן שלכם של מנות שנעשות לעתים קרובות. ביי.

מקלקול קיבה ועד מוות: המאכלים האלו מסוכנים לבריאות אם לא מכינים אותם כראוי

Asian young men sad open present box
Adennysyahputra/istockphoto

מתנות לחגים

מה לעשות כשנתקלים באגרטל שנותר מיותם או מגש כסף שעדיין נמצא בקופסה שלו? מתנות לחגים שמפספסות את המטרה יכולות לא פעם למצוא את מקומן בחלק האחורי של המדף הכי גבוה בארון. גם אם זו מתנה, אינכם מחוייבים לשמור דברים שאינכם צריכים או אוהבים. 

עוד בנושא: כך תרגילו את הילדים לסדר וארגון לפי שיטת מארי קונדו

photos of the family in various photo frames
Ondrooo/istockphoto

אמנות שאתם לא אוהבים

אם יש לכם תמונת נוף לא יפה במיוחד שתלויה בסלון במשך עשרות שנים - ואתם אפילו לא זוכרים מאיפה היא הגיעה- אתם יכולים להיפטר ממנה. בית צריך לשקף את תושביו ואת תחומי העניין והאהבות שלהם, כך שניתן להסיר כל יצירת קיר שניתנה במתנה ולא נתלתה, פוסטרים שכבר אינם בעלי משמעות, או אפילו תמונות שמיסגרתם, אבל הן כבר לא מעלות חיוך.  

low angle view human hand holding a bottle of raw food from kitchen pantry cabinet shelf
Edwin Tan/istockphoto

מוצרים שנשכחו במזווה

כשקונים תבלין אקזוטי להכנת מנה אחת ולאחר מכן לעולם לא משתמשים בו שוב, הוא נדחק לחלק האחורי של המזווה. קחו את הזמן וזכוכית מגדלת והסתכלו על כל קופסה או שקית - ואל תתפלאו אם יש שם משהו שאתם מחזיקים כבר מעל 10 שנים. הסחורה שפג תוקפה חייבת ללכת; את הסחורה הטרייה שאינכם משתמשים בה ניתן לתרום.

Alcohol with glasses.
contrastaddict/istockphoto

אלכוהול ישן פתוח

אם חשבתם שתסיימו את בקבוק היין שפתחתם והשארתם בחוץ (מתי זה היה?), אז אתה צריכים לעשות סדר בארון המשקאות האלכוהולים. לשתייה פתוחה יש בדרך כלל חיי מדף של שנתיים, אז אם אתם לא שתיינים גדולים, אל תגישו משהו כל כך ישן. אגב, בקבוקי ורמוט, פורט וליקרים עם שמנת יש לשמור בקירור.

car needs cleaning
victorass88/istockphoto

בלגן במכונית

אתם לא רוצים להיכנס למכונית ולדרוך על מטריה, לשבת על גליל נייר טואלט או להריח משהו מוזר. המכונית שלכם היא עוד השתקפות שלכם, אז שמרו עליה מסודרת, נקייה ורעננה. 

עוד בנושא: המכוניות הכי מכוערות בהיסטוריה

Colorful warm clothes in the form of hats, gloves and mittens.
Eugene4873/istockphoto

לבוש עונתי מיותר

יותר מדי צעיפים, כפפות עם חורים, בגדי ים שכבר מזמן לא מתאימים או מחמיאים, גרביונים לא נוחים... קל להתמקד בצרכי המלתחה היומיומיים, אבל מדי פעם טוב להסתכל על התמונה הרחבה יותר. החליטו, אחת ולתמיד, שלא תסתפקו יותר בסחורה פגומה.  

עוד בנושא: פריטי לבוש שחוללו מהפכה

Somewhere In There.
triffitt/istockphoto

מגירת הג'אנק

כמעט לכולם יש מגירת ג'אנק, ומטבעה, היא נועדה לזבל. אבל זה רעיון טוב להוציא מדי פעם את כל מה שיש במגירה ולעבור על מה שיש שם. האם אתם באמת צריכים את הגומיות המיובשות האלו? את האטב השבור? זו שאלה רטורית, התשובה היא ברור שלא.

רוצים מטבח מסודר? אלו הדברים שאתם חייבים לזרוק

Top view of creased / wrinkles on unmade bed
William_Potter/istockphoto

מצעים בלויים

זה הזמן להגיד להתראות לאותם סדינים שיש לכם כבר יותר מדי שנים. היפטרות ממצעים ישנים והחלפה למצעים חדשים ונעימים יכולה לחולל פלאים בבית. כנ"ל לגבי מגבות אמבטיה מרופטות.

עוד בנושא: דברים שאתם חייבים להוציא מחדר השינה

Modern living room interior - 3d render
CreativaStudio/istockphoto

שליליות

אוקיי, קראנו לכם לפנות את הארון, המזווה, המכונית, כל הבית ועוד (יש גם את חלק א'). כן, זה יכול לקחת זמן וזה עלול להיות מלחיץ נפשית. אבל ברגע שזה יסתיים, תרגישו קלילים יותר. "דברים" יכולים להכביד, גם אם נראה ש"למי מפריע שזה שם?" לאחר שסיימתם הכל - כל שנותר הוא להבטיח לעצמכם לזרוק גם את השליליות.

אבל לפני הכל: אל תפספסו את חלק א' ברשימה של הדברים שאתם צריכים לזרוק מהבית