Woman Looking At Mold In Cabinet Area
AndreyPopov/istockphoto

רעשים וריחות מוזרים בבית שאסור להתעלם מהם

View Slideshow
Woman Looking At Mold In Cabinet Area
AndreyPopov/istockphoto
toilet
htomas/istockphoto

ריח של ביוב

ריח של ביוב בחדר האמבטיה אומר שיש לכם בעיה בצנרת. לרוב מדובר בדליפה של גז מהביוב.

הורידו את המים בשירותים שנעשה בהם שימוש נדיר ופתחו את הברזים שאין בהם שימוש רב. אם זה לא עוזר, ייתכן שפתחי האוורור סתומים או שמדובר בבעיה אחרת. פנו לאינסטלטור.

רוצים בית מסודר? אלו הדברים שאתם צריכים לזרוק, עכשיו

Gas Stove from side  (Blue Flames on Black)
Fentino/istockphoto

ריח של גז

כולם יודעים שאת הריח של הגז מוסיפים. ואם אתם מריחים את הריח הזה במטבח או ליד תנור הגז - עצרו כל מה שאתם עושים וצאו החוצה. מומחים ממליצים להתקשר למכבי אש ולחברת הגז ולבקש מהם לשלוח מישהו בהקדם. אין להפעיל מתגי תאורה, להשתמש בטלפון קווי או להדליק מכשירי חשמל. אתם גם לא רוצים להתניע את המכונית אם היא נמצאת בקרבת הריח. אם יש לכם דליפת גז רצינית - כל אחד מהדברים האלו יכול ליצור ניצוץ.

עוד בנושא: לא מנקזים את הדוד - ועוד דברים שאתם לא עושים בבית, וחבל

Woman Looking At Mold In Cabinet Area
AndreyPopov/istockphoto

ריח של עובש

עובש יכול לעורר אלרגיות, אסטמה ובעיות אחרות, ולכן אסור להתעלם ממנו. עובש יכול לגדול באזורים שונים בבית, אבל הוא נמצא בעיקר במרתפים, חדרי אמבטיה, מטבח, מתחת לארונות וליד צינורות או תעלות. אם אתם רואים עובש על שטח קטן, נקו עם חומר ניקוי ומים. אם זה על משטח נקבובי, אין טעם לטפל בו אלא אם מקור הלחות מסולק לחלוטין. עובש על קיר גבס עשוי להוות אינדיקציה לבעיה עמוקה יותר. שקלו להזמין איש מקצוע.

עוד בנושא: איך לזהות ולהסיר עובש

Close up of a clean and dirty filter. Home air conditioner replacement and cleaning concept
amixstudio/istockphoto

ריח של גרביים

אם אתם מתחילים לזהות בביתכם ריח של זיעה וגרביים שאתם לא מצליחים לאתר את מקורו, בדקו את מערכת מיזוג האוויר שלכם. שינויים בטמפרטורה מעוררים עיבוי, והסביבה הלחה יוצרת צלחת פטרי לחיידקים. זה הזמן לנקות את המזגן ולהחליף את המסנן, אם יש צורך.

Electric firing
senorcampesino/istockphoto

ריח של דגים

אם אתם מבחינים בריח דגים מסתורי, יכול להיות שהוא מגיע מפח האשפה, מעובש במזגן או אפילו בגלל יצור מת. אבל ברוב המקרים מדובר בהתחממות יתר של מכשיר חשמלי או שקע, בדרך כלל בגלל בעיית חיווט.

התחילו לרחרח עד שתגיעו למקור. האם הריח מגיע ממכשיר? נתקו אותו מיד. זה מגיע מגוף תאורה? כבו אותו. התרחיש הגרוע ביותר הוא אם הריח מגיע משקע חשמל או מתג. אם זה קורה, הורידו את המפסק כדי לעצור את זרימת החשמל אליו. 

עוד בנושא: מיתוסים על חיסכון בחשמל

Modern white radiator with thermostat reduced to economy mode
domin_domin/istockphoto

צליל של דפיקות, גרגור ויבבות

זה לא משנה אם יש לכם רדיאטור או מזגן - אמורים להרגיש אותם ולא לשמוע. לכן, אם העלאת או הורדת הטמפרטורה כוללת גם פסקול נלווה, סביר להניח שיש לכם בעיה. צרחה או יבבה יכולה להיות סימן למסנן אוויר סתום. קול גרגור עשוי להיות אינדיקטור לרמות נמוכות של נוזל קירור. ואם המזגן משמיע דפיקות, ייתכן שכמה חלקים פנימיים השתחררו.

brown wood texture, dark wooden abstract background.
t_trifonoff/istockphoto

רצפת עץ חורקת

קרש עץ אחד שחורק זה לא נורא. הבעיה היא כשהרעש מתפשט לקרשים אחרים. לוחות רצפה חורקים או בעלי נקישה עמומה הם דגל אדום המתריע בפניכם על נוכחותם של טרמיטים או חרקי עץ אחרים. מומלץ לאבחן בהקדם.

עוד בנושא: דרכים טבעיות להרחקת מזיקים 

Animals in Their Natural Habitat
SolStock/istockphoto

דשדוש מעליית הגג

החדשות הטובות: זו (כנראה) לא רוח רפאים. החדשות הרעות: סביר להניח שיש לכם דייר פרוע שצריך לפנות בהקדם האפשרי. 

חולדות ופולשים פרוותיים אחרים בדרך כלל מחפשים מקלט בעליית גג או בגגון כשהם עוברים שלב ביחסים ומתכננים להביא ילדים לעולם. זה בעייתי במיוחד כי זה אומר שבקרוב תהיה לכם משפחה שלמה של יצורים שתתגורר בבית שלכם. 

מלבד מחלות, הם יכולים לקרוע בידוד, לשבור רעפים וללעוס חוטי חשמל. השתן שלהם יכול לחלחל לתוך תקרות ומבנים, ולהשאיר אתכם עם ריח שקשה להיפטר ממנו. פנו למדביר.

Lilacs near the village house - idyllic rustic picture
Stanislav Ostranitsa/istockphoto

שריטות בגג

יש רעש של נקישות ושריטות מכיוון הגג? ייתכן שמדובר בענפים של עץ - וזו בעיה. הענפים יכולים לגרד אספלט מרעפי הגג ולהגביר את הסיכון לדליפות. בנוסף, הענפים מספקים מסלול ישיר לבית עבור נמלים, חיפושיות ושאר חברים. עוד משהו? כן. הענפים יכולים גם לעודד איסוף לחות, מה שמוביל לטחב, עובש וכו'. טפלו בזה, ולהבא - אל תשתלו עצים קרוב מדי לבית.

Old grunge white wall texture background.
southtownboy/istockphoto

טפטוף מאחורי קירות

אחד הצלילים המוזרים ביותר שבעלי בתים שומעים הוא מים בקירות. צליל זה מגיע בדרך כלל בשתי וריאציות שונות: מים שעוברים בצינורות כשאין מים זורמים וטפטוף מעומק קירות הבית. שתיהן חדשות רעות מכיוון שהן מצביעות על כך שאולי יש צינור דולף איפשהו מחוץ לטווח הראייה. 

ראשית, בדקו אם יש אסלה פועלת. אם לא, בדקו את מערכת ההשקיה, מדיח הכלים ומכונת הכביסה כדי לוודא שהם לא מקור הבעיה. אם אף אחד מהדברים הללו אינו המקור, נסו לעקוב אחר הצליל ולמצוא מיקום כללי ממנו הוא מגיע. אם אתם מסוגלים לאתר את האזור, הפעילו את האף ובדקו אם אתם מריחים משהו מעופש. אם מצאתם אזור שלא עובר את מבחן ההרחה, אולי כדאי לנתק את אספקת המים הראשית לבית ולהזעיק אינסטלטור . 

לא מנקזים את הדוד - ועוד טעויות שאתם עושים בבית