plane crash
plane crash by timhill (None)

מצפן שמשתולל, אורות חשודים והיעלמויות: 11 עובדות על משולש ברמודה

View Slideshow
plane crash
plane crash by timhill (None)

משולש השטן

כבר מאות שנים שיש שמועות וסיפורים מסתוריים על משולש ברמודה הידוע לשמצה. אז על מה כל המהומה? קבלו 11 עובדות על המשולש הכי מסתורי בעולם שיעשו לכם קצת סדר בראש.

עוד בנושא: עובדות מצמררות על המוות

גבול מוצע לאזור משולש ברמודה
גבול מוצע לאזור משולש ברמודה by Majestic- (talk) derivative work: Yumetriz (talk) (None)

קודם כל, גיאוגרפיה

משולש ברמודה אינו שטח רשמי המסומן במפות, אך יודעים כי הוא משתרע מהחוף המזרחי של פלורידה במערב לאי ברמודה ועד סן חואן בפוארטו ריקו. שטחו של המשולש כ-1,000,000 קילומטרים רבועים.

Pirate ship
DepositPhotos.com

זה נכון שהיו היעלמויות מוזרות

רק בין השנים 1945-1965, ידוע על חמישה מטוסים שהתרסקו באזור, ועל 10 ספינות שטבעו או נעלמו בין השנים 1800 עד 1963. סה"כ, נרשמו מעל ל-300 מקרים של העלמויות באיזור, אך ייתכן כי המספר מנופח.


Portrait of a Man, Said to be Christopher Columbus
Portrait of a Man, Said to be Christopher Columbus by סבסטיאנו דל פיומבו (None)
צ'ארלס ברליץ (מימין) בשנת 1979
צ'ארלס ברליץ (מימין) בשנת 1979 by לא ידוע (None)

הפרסום

משולש ברמודה התפרסם בעיקר בעקבות הספר 'משולש ברמודה' של צ'ארלס ברליץ. בספר מתוארים מקרי היעלמויות מסתוריים. יש לציין כי מבקרים רבים טוענים כי ברליץ ניפח את האלמנטים המיסתוריים בספרו ושבסופו של דבר, המשולש אינו מסוכן יותר מכל שטח אוקיינוס אחר.

Stealth Angel Navigator Elite Compass
Stealth Angel

לא לסמוך על המצפן

במשולש ברמודה קיים פער של עד 20 מעלות בין הצפון המגנטי לצפון הגיאוגרפי ויש לקזז את ההבדל. אותה תופעה מתרחשת גם ב'ים השטן', הממוקם בסמוך לחוף המזרחי של יפן.

מרי סלסט
מרי סלסט by possibly Honore Pellegrin (None)

ה'מרי סלסט'

יש הקושרים את תעלומת המרי סלסט למשולש ברמודה. ב-1872, הפליגה הספינה מניו יורק לגנואה כשעל סיפונה 11 איש. לאחר חודש, הספינה נמצאה נטושה במימי האוקיינוס האטלנטי, כשהמטען עצמו, כולל ארוחה על השולחן, נותר בשלמותו. הכל היה במקומו, חוץ מניירת הספינה, הכרונומטר, הסקסטנט של הקפטן ואחת מסירות ההצלה. הממצאים הצביעו על נטישה חפוזה, אך הסיבה והתוצאות אינן ידועות.

אילוסטרציה ממוחשבת המראה את המבנה המשוער של טיסה 19 בעת מעופה
אילוסטרציה ממוחשבת המראה את המבנה המשוער של טיסה 19 בעת מעופה by Anynobody (CC BY-SA)

טיסה 19

האסון המפורסם ביותר הוא המקרה של טיסה 19. ב-1945 חמישה מפציצים אמריקניים יצאו לטיסת אימון באיזור משולש ברמודה ולאחר כשעה וחצי עקבותיהם נעלמו. מטוס נוסף יצא לחפש אותם, אך גם הוא נעלם.  גורלם של 14 אנשי הצוות של הטיסה ו-13 אנשי הצוות של מטוס ההצלה לא נודע עד היום.

עוד בנושא: עובדות היסטוריות מרתקות

Columbus' Ships Were the Niña, Pinta, and Santa Maria
Michael Rosskothen/shutterstock

ה'אלן אוסטין'

בשנת 1881 צוות הספינה הבריטית, ה'אלן אוסטין', נתקל בספינה נטושה בים. מספר אנשי צוות מה'אלן אוסטין' הועברו לספינה הנטושה בשביל שיפליגו בה ויקחו את הספינה לניו-יורק. על פי הדיווחים/ שמועות / אגדה, כש-2 הספינות הגיעו למשולש ברמודה, הספינה הנטושה נעלמה ואז הופיעה שוב, אך ללא הצוות שעלה עליה. לאחר מכן הספינה נעלמה לחלוטין ביחד עם צוות נוסף שהועבר אליה. יש לציין כי באותן שנים ספינות היו נעלמות או טובעות בערך אחת לשבוע.

USS Cyclops (1910-1918); Anchored in the Hudson River, off New York City.
USS Cyclops (1910-1918); Anchored in the Hudson River, off New York City. by Photograph was taken by the New York Navy Yard (None)

ה-USS Cyclop

מקרה נוסף וידוע לשמצה המקושר למשולש, הוא העלמותה המסתורית של ספינת ה-USS Cyclop בשנת 1918 ביחד עם 309 אנשי צוות. עד היום לא יודעים מה עלה בגורלה של הספינה, אם כי צצו שמועות על צוללות גרמניות ואפילו על תמנון ענק שטרף את הספינה ומשך אותה למעמקים. התמנון אינו גרמני.

עוד בנושא: אסונות הטבע הכי גדולים בהיסטוריה

aliens
aliens by kellepics (None)

תיאוריות דמיוניות

ההעלמויות במשולש ברמודה גררו מספר תיאוריות דמיוניות. יש הסבורים כי מדובר בחייזרים או בפורטל ליקום מקביל ויש הטוענים שבאיזור שכנה יבשת אטלנטיס ושהטכנולוגיה שהייתה בה עדיין מופעלת והיא האחראית.

sailing storm
Arsen Volkov / istockphoto

מה באמת קורה

אזור 'משולש ברמודה' מאופיין בזרמי מים חזקים ופתאומיים, סופות טרופיות, מערבולות, הרים תת-ימיים וסטייה במצפן - תנאים שבהחלט יכולים לגרום לאסון. נוסיף לכך את העובדה שמדובר בנתיב די פופולרי, והרי יותר תנועה = יותר תאונות. לא ככה?