נפוליאון לא היה נמוך ועוד דברים שלימדו אתכם בבית הספר שהם בולשיט מוחלט

school classroom

Wavebreakmedia / istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
school classroom
Wavebreakmedia / istockphoto

חיים בשקר

מארק טווין אמר פעם, "אל תתנו לבית הספר להפריע לחינוך שלכם". למרות שהסופר הידוע שפרש מבית הספר בגיל 12 התכוון במשפט שלו לא רק לשקרים ספציפיים שנלמדים בבית הספר, מתברר שאכן שפע ה"עובדות" שלמדנו בילדותנו, הן למעשה מיתוסים, תעמולה, מידע שגוי או שקרים גמורים.

You'll Get Tetanus From Stepping on a Rusty Nail
Zerbor/istockphoto

תקבלו טטנוס אם תדרכו על מסמר חלוד

כל פצע מנקב, כולל אחד ממסמר חלוד, יכול להוביל לזיהום טטנוס - אך לא בגלל החלודה. מחלת טטנוס מתרחשת כאשר לכלוך, אדמה או זבל שמזוהמים בחיידק קלוסטרידיום טטני, חודרים לפצע. למתכת מחומצנת, או חלודה אין כל השפעה.

עוד בנושא: דרכים מוזרות של הגוף לאותת לכם שאתם חייבים לרוץ לרופא

Napoleon Was Short
National Portrait Gallery

נפוליאון היה נמוך

אם יש אדם שמודע לעובדה שהוא נמוך ומפצה על כך עם אישיות אגרסיבית, אומרים שיש לו קומפלקס נפוליאון. הבעיה היא שהכובש הצרפתי הידוע כלל לא היה נמוך. הוא נמדד וגובהו היה 5 רגל (מטר וחצי) ו-2 אינץ' (5 ס"מ) - אך הוא נמדד לפי אינץ' צרפתי, שאורכו יותר מאינץ' אנגלי. הוא למעשה היה בגובה 1.69 - גבוה יותר מהגבר האירופאי הממוצע באותה תקופה.

עוד בנושא: המנהיגים המטורפים ביותר בהיסטוריה

Henry Ford Invented the Automobile
Source: Wikimedia Commons

הנרי פורד המציא את הרכב

בעולם המכוניות, היה את הזמן לפני הנרי פורד ואת הזמן אחריו - אבל המוח מאחורי מודל T האגדי בהחלט לא המציא את המכונית. התואר הזה, ככל הנראה, שייך לאדם בשם קארל בנץ, מהנדס גרמני שפיתח מכונית עובדת עד שנת 1885 - ראשית מרצדס בנץ של ימינו.


Alcohol Kills Brain Cells
filadendron/istockphoto

אלכוהול הורג תאי מוח

מרבית הילדים בבתי הספר סבורים כי שתיית אלכוהול הורגת תאי מוח. האמת היא ששתייה מתונה אינה גורמת נזק ברוב המקרים. שתייה כבדה באופן מוחלט עלולה לפגוע במוח, כמו גם בכבד ובמערכות קריטיות אחרות, אך נזק זה אינו תוצאה של מות תאים. כמות האלכוהול הנדרשת כדי להרוג תאים, תהרוג את האדם תחילה.

Cracking Your Knuckles Causes Arthritis
Staras/istockphoto

פכירת אצבעות (קנאקים) גורמת לדלקת פרקים

במשך דורות, הורים ומורים כאחד הפחידו ילדים עם הרעיון שהוצאת קנאקים מפרקי הידיים תגרום להם לדלקת פרקים בהמשך החיים. במציאות, אין שום קשר בין שני הדברים. ה"קנאקים" הם למעשה בועות המתפרצות בנוזל הסינוביאלי שעוטף את מפרקי האצבעות. עם זאת, קנאקים יכולים להפחית את חוזק האחיזה - ואם אינכם בטוחים אם ההרגל הזה מעצבן או לא, פשוט שאלו את האדם שלידכם באוטובוס.

Sugar Makes Kids Hyperactive
Chaay_Tee/istockphoto

סוכר הופך את הילדים להיפראקטיביים

יש סיבות רבות למה להימנע מלתת יותר מדי סוכר לילדים, אך היפראקטיביות אינה אחת מהן. המיתוס של ילד ש"מאבד את זה" בגלל סוכר גבוה הוא בדיוק זה - מיתוס. הקשר בין היפראקטיביות לסוכר הפך לפופולרי בזכות תפריטי תזונה מומלצים של אלרגנים ומחקר שגוי שנעשה בשנות השבעים. בהמשך, הקשר בין היפראקטיביות לסוכר פורסם בסדרת מחקרים בכתב העת Journal of the American Medical Association בשנת 1995.

Ostriches Hide Their Heads in the Sand
paulafrench/istockphoto

יענים מסתירים את ראשם בתוך החול

אפילו עד היום ילדים רבים גדלים במחשבה כי יענים קוברים את ראשם בחול מכיוון שהם מאמינים שאם הם לא יכולים לראות את הטורף, הוא לא יכול לראות אותם. ליענים יש ראשים זעירים, שלעתים נדמה שהם שוקעים כשהיענים מנקרים באדמה. למעשה, הם מכניסים את ראשם לזמן קצר בכדי להפוך את ביציהם הקבורות. לסיכום, היען לא התפתח עם אסטרטגיית ההישרדות ההגנתית הגרועה ביותר בממלכת החיות.

עוד בנושא: החיות החכמות בעולם


Dinosaurs Went Extinct
azgraphic/istockphoto

הדינוזאורים נכחדו

לפני כ-66 מיליון שנה נכחדו כמעט כל מיני הדינוזאורים - "כמעט" היא מילת המפתח. קשה לדמיין שמפלצות גודזילה ענקיות בגודל של בניינים הסתובבו פעם היכן שאנו מתגוררים, אך ישנם 10,000 מינים של בעלי חיים המעופפים מעל ראשנו המוכיחים שלא כולם נכחדו - הדינוזאורים שלא מתו התפתחו לציפורים. שריד נוסף מהפרהיסטוריה הוא תנינים, שלא התפתחו הרבה מאז שהלכו, שחו והרגו לצד דינוזאורים.

Touching Frogs or Toads Gives You Warts
RyanJLane/istockphoto

נגיעה בצפרדעים או קרפדות תגרום לכם ליבלות

בהחלט כדאי להימנע מלגעת בצפרדעים או בקרפדות, שחלקן מפרישות רעלנים חזקים מעורן. אבל אם הרעל לא הורג אתכם, לא תצטרכו לדאוג מיבלות. למעשה, הבליטות המכסות כמה מהצפרדעים והקרפדות אינן יבלות כלל, ואפילו אם היו כאלה, יבלות יכולות להיגרם רק על ידי נגיף אנושי.

'One Small Step for Man, One Giant Leap for Mankind'
NASA

צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות

הציטוט הנצחי של ניל ארמסטרונג - המילים הראשונות שנאמרו אי פעם על הירח - הוא המשפט המפורסם ביותר שנאמר. באנגלית, הציטוט הוא "One Small Step for Man, One Giant Leap for Mankind", אבל חסרה האות a, שככל הנראה הושמטה עקב הפער בשידור החי. האסטרונאוט תמיד התעקש שאמר "One Small Step for a Man", מה שמשנה את הביטוי והופך אותו להגיוני יותר, בהתחשב בכך שניתן להשתמש ב"אדם" וב"אנושות" לסירוגין.

The Great Wall of China Is Visible from Space
zorazhuang/istockphoto

החומה הגדולה של סין נראית מהחלל

מכיוון שהחומה הסינית באותו צבע, מרקם ועשויה מאותם חומרים כמו הנוף שסביבה, כמעט בלתי אפשרי לראות אותה ללא עזרה ממסלול לווייני נמוך. בהחלט לא ניתן לראות את החומה הסינית מהירח, כפי שילדים רבים למדו בבית הספר. תמונה משנת 2004 שצולמה מתחנת החלל הבינלאומית מציגה קטע זעיר של הביצור ההגנתי הארוך בעולם, אך אפילו האסטרונאוט הסיני, יאנג ליווי,  אישר שהוא לא יכול היה לראות את החומה בזמן ששהה בחלל.

Elephants Have Graveyards
1001slide/istockphoto

לפילים יש בתי קברות

ישנה תפיסה שגויה בבתי הספר כי פילים זקנים המתקרבים למוות, מתרחקים מהעדר כדי לפגוש את סופם באותו אתר בו אבותיהם מתו. על פי ה-BBC, "פילים מראים בבירור עניין בשרידי המתים", אך אין להם אינסטינקט המושך אותם לעבר בתי קברות לפילים בשעת המוות. אגב, פילים אינם חוששים מעכברים. 

In Australia, Water Swirls Down Drains in Reverse
Grigorev_Vladimir/istockphoto

באוסטרליה, המים יורדים בשירותים בכיוון ההפוך

סביר להניח שנאמר לכם בעבר שבאוסטרליה, המים בכיור, בשירותים ובאמבטיה מתנקזים בכיוון ההפוך, ושאפילו הסערות מסתחררות לצד השני, מכיוון שכוח קוריוליס מושך לכיוון ההפוך בצדדים השונים של כדור הארץ. כוח קוריוליס הוא אמיתי, אך הוא חל בקנה מידה גדול בהרבה ממה ששירותים או אפילו הוריקנים יכולים לייצר. על פי ציוץ של האסטרופיזיקאי הכוכב, ניל דה-גראס טייסון, "אסלות מתנקזות עוצבו לזרימת מים מעגלית. זה לא רלוונטי אם אתה גר מעל או מתחת לקו המשווה."

Chameleons Change Color for Camouflage
TreesTons/shutterstock

זיקיות משנות צבע כחלק ממנגנון הסוואה

לזיקיות יש את היכולת המופלאה לשנות צבע, אבל הן לא עושות את זה כדי להתמזג עם הסביבה ולהסתתר מפני טורפים. יש זיקיות שמשנות את צבען לפי הטמפרטורה או רמת הלחץ שהן חוות. אחרות מחליפות צבעים כדי להזהיר לטאות אחרות מפני סכנה. וכמובן, חלק מהזכרים מבהירים ומאירים את עורם כדי למשוך זיקיות נקבות.

Isaac Newton
National Portrait Gallery

תפוח נפל על ראשו של ניוטון

ילדים לומדים בבית הספר שלחלוץ המדע, אייזק ניוטון, היה את רגע ה"אאוריקה" שלו בנוגע לכוח הכובד כשתפוח נפל על ראשו. זה מעולם לא קרה. ניוטון הבחין בתפוחים שנפלו בבוסתן של משפחתו, אך אין שום הוכחות לכך שתפוח אחד נפל על ראשו ו"הדליק נורה".

The Tongue Map
Peter Hermes Furian/shutterstock

מפת הטעמים בלשון

על-פי מפת הלשון, חלק אחד בלשון חש בטעמים מרים. אחר מגלה מתיקות, ואחרים חשים בטעמים מלוחים ומרים. מפת הלשון שנוצרה בשנת 1901 היא שקר. מדענים יודעים כעת שהלשון עובדת בתיאום כדי לאתר את כל הטעמים והתחושות.

Christopher Columbus Discovered America
Joseph Sohm/shutterstock

כריסטופר קולומבוס גילה את אמריקה

כריסטופר קולומבוס לא גילה את אמריקה. הוא מעולם לא דרך על אדמת צפון אמריקה או הגיע מעבר לקאריביים, שאת תושביהם הוא שיעבד באכזריות. לא רק שקולומבוס לא היה מודע לכך שהוא "גילה" יבשת חדשה, אלא שהיסטוריונים רבים סבורים כי החוקר הנורדי, לייוו אייריקסון, היה בקנדה 500 שנה קודם לכן.

Christopher Columbus Proved the Earth is Round
vivat/shutterstock

כריסטופר קולומבוס הוכיח שכדור הארץ עגול

לא כריסטופר קולומבוס או אף-אחד מעמיתיו האמינו שכדור הארץ שטוח או שהם ייפלו מקצה העולם אם יפליגו רחוק מדי. עד המאה השלישית לפני הספירה, כמעט כל אדם משכיל במערב, חילוני ודתי, ידע שהעולם עגול.

Humans Use Only 10 Percent of Their Brains
ESB Professional/shutterstock

בני-אדם משתמשים רק ב-10% ממוחם

מיתוס עקשן מניח ש-90% מהמוח שלנו רדום, ממתין להתפתחות האבולוציה, ומותיר ילדים לדמיין איזה סוג של יצורי-על טלפתיים הם יהיו, אם רק היו יכולים להשתמש בכל המוח. במציאות, בני האדם משתמשים בכל מוחם. אין שום הוכחות מדעיות המציעות אחרת, והמיתוס של 10% ככל הנראה נובע מציטוט שגוי המיוחס לאלברט איינשטיין.

You'll Never Walk Around With a Calculator
perfectlab/shutterstock

לעולם לא תסתובבו עם מחשבון

ברוב המקרים, להיתפס עם מחשבון במהלך מבחן בחשבון לפני עידן המובייל היה נחשב לרמאות. מה ההיגיון? אתם צריכים לדעת את הדברים האלה. אחרי הכל, אתם לא תלכו לכל מקום עם מחשבון כשתהיו גדולים. ובכן, רובנו מחזיקים בסמארטפונים שאמורים להכיל לפחות מחשבון בסיסי.

Thomas Edison
United States Library of Congress

תומאס אדיסון המציא את הנורה

ילדים לומדים בשלב מוקדם כי נורת הלהט של תומאס אדיסון היא אחת ההמצאות החשובות ביותר. זה נכון למחצה- אדיסון, המשווק המבריק, שיווק את עצמו בהצלחה בתור הממציא הבלעדי, אבל הנורה הגיעה ממאמץ קבוצתי של מדענים שלעתים שיתפו פעולה, ולפעמים התחרו על מנת להביא אור לעולם.

Benjamin Franklin
Philadelphia Museum of Art

בנג'מין פרקלין גילה את החשמל בעזרת עפיפון ומפתח

בן פרנקלין, אחד הממציאים המבריקים והפוריים ביותר בהיסטוריה, מפורסם, בין היתר, בזכות הטסת עפיפון עם מפתח מתכת במהלך סופת רעמים. כמעט בטוח שזה לא קרה. האגדה נובעת ככל הנראה מתרחיש שפרנקלין כתב בשביל מפרסם פופולרי.

There's No Gravity in Space
Andrey Armyagov/shutterstock

אין כח משיכה בחלל

ידוע שאסטרונאוטים צפים מכיוון שאין כוח משיכה בחלל. למעשה, יש כוח משיכה בכל מקום, כולל בחלל, כולל הכוח ששומר על הירח במסלול סביב כדור הארץ. נראה שאנשים וחפצים צפים במסלול מכיוון שהם במצב של נפילה חופשית.

Follow the Food Pyramid for a Healthy Diet
ifong/shutterstock

התייחסות לפירמידת המזון בתזונה שלכם, תעשה אתכם בריאים יותר

במשך עשרות שנים, לימדו ילדים שהמדד לתזונה בריאה הוא פירמידת המזון הקלאסית, מה שתרם למגיפות של השמנת יתר, סוכרת ומחלות לב. משרד החקלאות האמריקאי קובע הנחיות תזונתיות לבתי ספר ולצבא, אך מייצג גם את ענף החקלאות, ויש לו אינטרס לקדם דיאטות על בסיס חומרי גלם כמו תירס ובשר, אשר הוכחו כבלתי בריאים בכמויות גדולות.

You Need Milk for Strong Bones
skynesher/istockphoto

חלב מחזק את העצמות

חלב הוא הכרחי לגוף חזק ובריא - אם אתה פרה שצריכה לגדול. סדרת מחקרים לא מצאה שום הוכחה לכך שחלב פרה משפר את בריאות העצם, אך כן נמצא כי לחלב יש השפעה שלילית על הבריאות הכללית, כולל על העצמות. מיתוס החלב נדחף על-ידי תעשיית החלב.

Blood is Blue in the Body
Aggie 11/shutterstock

הדם כחול בתוך הגוף

דורות של ילדים סיימו את בית הספר כשהם מאמינים כי דם כחול עד שהוא בא במגע עם חמצן, ורק אז הוא מאדים. דם תמיד אדום. ורידים נראים כחולים רק בגלל אופן הסינון של האור כאשר הוא חודר לעור.

Normandy Was the Beginning of the End for Germany
Keith Tarrier/shutterstock

נורמנדי היתה ראשית הסוף עבור גרמניה

הגבורה שהציגו כוחות בעלות הברית ביום הפלישה לנורמנדי אינה ניתנת להכחשה, כמו גם ההשפעה ההיסטורית של הקרב. אולם כ-80% מהכוחות הגרמנים נהרגו על ידי חיילים רוסים במזרח, ורוב ההיסטוריונים רואים בקרבות האפיים של סטלינגרד ולנינגרד את מכת המוות שניתנה לגרמניה הנאצית. לאחר שהקריבו לפחות 26 מיליון גוויות לאגף ההרוגים הקטלני של מלחמת העולם השנייה, הרוסים שילמו ביוקר כדי להביס את הפשיזם.

You'll Need Advanced Math in Life
wk1003mike/shutterstock

תזדקקו למתמטיקה מתקדמת בהמשך חייכם

שנה אחר שנה, לגיונות של ילדים - שלרבים מהם אין נטייה מתמטית - נאלצים לסבול מטלות אלגברה, גיאומטריה וטריגונומטריה, עם ההנחה שהכפלה של מספרים כנגד אותיות בסוגריים תעזור להם להצליח בעולם הבוגרים. במציאות, פחות מאחד מתוך ארבעה אמריקאים משתמש באופן קבוע במתמטיקה מתקדמת בעבודה.

America is the Freest Country in the World
Joseph Sohm/shutterstock

אמריקה היא בירת העולם העולם החופשי

המציאות היא שיש 17 מדינות שנחשבות חופשיות יותר מארצות הברית. אינדקס האדם וחירותו מדרג את אמריקה במקום ה-17 ברשימה העולמית, המבוססת על גודל הממשלה, דת, עבודה, סחר, שלטון החוק, ועל חירויות בסיסיות כגון תנועה והתאגדות. הממוצע צמצם פערים באופן משמעותי על ידי חירויות כלכליות; בחופש אישי, ארצות הברית נמצאת במקום מספר 28.

Albert Einstein
United States Library of Congress

אלברט איינשטיין נכשל במתמטיקה

רבים מתלמידי המתמטיקה מעודדים על-ידי מורים שמזכירים להם שאפילו איינשטיין - הגאון המתמטי המפורסם ביותר בהיסטוריה - נכשל במתמטיקה. הוא לא. הוא שלט בחישוב דיפרנציאלי ואינטגרלי כבר בגיל 15, ולימד את עצמו אלגברה וגיאומטריה במהלך חופשת הקיץ בעזרת ספרים שהוריו קנו לו לפני שהיה בן 12.

This Will Go on Your Permanent Record
nirat/istockphoto

זה יכנס לך לתיק האישי

דורות של מורים ומנהלים השתמשו באיום המגוחך ביותר, לפיו ההתנהגות הרעה של הילדים תירשם בתיק האישי שלהם ושזה ישפיע על עתידם. קשה להאמין שאי הכנת שיעורי בית בכיתה ד' תשפיע על המועמדות שלכם לקצונה או לקבלת משרה ממשלתית נחשקת בעתיד.

Water Towers Store Drinking Water
marekuliasz/istockphoto

במגדלי מים אוגרים מי שתיה

נכון שישנם מגדלי מים בעולם שאוגרים מי שתייה, אך אפילו במקרים אלה, התפקיד העיקרי של מגדל מים הוא ליצור לחץ מים. מרבית מי השתייה בעולם מגיעים מבארות, מאגרים, אגמים או נהרות. מים זורמים כשאתם פותחים את הברז מכיוון שמאגרי מים מסיביים אנכיים ומוזני כבידה מפעילים לחץ כדי לאלץ מים לזרום דרך רשת הצינורות התת קרקעיים המובילים לביתכם.

Diamonds Come From Coal
RTimages/shutterstock

יהלומים מגיעים מפחם

יתכן שיהלומים נוצרים כאשר הפחם נמצא בלחץ עז לתקופות ארוכות להפליא? מבחינה גאולוגית, זה כמעט בלתי אפשרי. למעשה, פחם כמעט ואינו מייצר יהלומים; הם נוצרים במגוון דרכים ומקומות, כולל במעטפת כדור הארץ ובאזורים שפגעו בהם אסטרואידים.