טובים יותר במיטה: 21 עובדות שלא ידעתם שמאליים

On the Other Hand

TungCheung/shutterstock

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
On the Other Hand
TungCheung/shutterstock

טובים יותר במיטה: עובדות שלא ידעתם על שמאליים

אנשים שמאליים, המהווים בערך 10 אחוזים מאוכלוסיית העולם, חווים אתגרים, יתרונות ומוזרויות בחיי היומיום, שרוב האנשים הימניים מעולם לא נתקלו או חשבו עליהם. במהלך השנים היו המון מיתוסים ותיאוריות - טובים ורעים - לגבי איך זה להיות שמאלי בעולם של ימניים. להלן כמה עובדות משעשעות ומרתקות על חיי השמאליים שאולי אינכם יודעים, גם אם נולדתם עם יד שמאל דומיננטית.

עוד בנושא: מוצרים המיועדים לשמאליים

A 'Sinister' History
Vera Petruk/shutterstock

שמאליים נחשבו לרשעים

במשך מאות שנים, בתרבויות רבות, אנשים שמאליים נחשבו לחסרי מזל, חלשים, עקומים ואפילו רשעים. למעשה, המילה "מרושע" (sinister) נובעת מהמילה הלטינית, "שמאל". בימי הביניים, שמאליים נקשרו לשטן והאשימו אותם לעתים קרובות בכישוף, ואפילו לאחרונה, במאה ה-20, נאלצו תלמידים שמאליים ללמוד להשתמש ביד ימין שלהם. למרבה המזל, התפיסות לגבי שמאליים השתפרו מאוד בשנים האחרונות.

Risks for Lefties
Kamira/shutterstock

סיכונים בריאותיים אצל שמאליים...

לאורך השנים, מחקרים רבים העלו כי אנשים שמאליים מועדים יותר לליקויים מסוימים, כולל דיסלקציה, הפרעות קשב וריכוז והפרעות פסיכולוגיות. אמנם הסיבות המדויקות לכך ששמאליים נוטים יותר למצבים אלו עדיין נחקרות, אך ישנם מדענים המאמינים שזה קשור לאופן השונה בו המוח פועל אצל אנשים ימניים ושמאליים. בינתיים, מחקרים אחרים מצאו עדויות מועטות שקושרות שמאליים להפרעות כמו סכיזופרניה.

עוד בנושא: סימנים שאתם צריכים לרוץ לרופא

Health Benefits for Lefties
JPC-PROD/shutterstock

...ויש גם יתרונות בריאותיים

בצד החיובי, שפע מחקרים הראו שאין ליד שמאל דומיננטית השפעה על הבריאות הכללית. במקרים מסוימים, חוקרים גילו כי שמאליים נוטים לפתח פחות ליקויים בריאותיים מסוימים, כולל שיעורים נמוכים יותר של אולקוס ודלקת פרקים.

Lefties 'Do It' Better
Sergey Nivens/shutterstock

השמאליים "עושים את זה" טוב יותר

בכל פעם שמישהו אומר משהו שלילי על שמאלי, תמיד ניתן, כתגובה, להפנות אותו לסקר שנערך לאחרונה ומצא כי שמאליים מקיימים יחסי מין טוב יותר מאשר ימניים. מבין 10,000 אנשים שנסקרו, רק 15 אחוז מהימנים דיווחו כי הם "מרוצים ביותר" מחיי המין שלהם, ואילו 86 אחוז מהשמאליים אמרו שהם "מרוצים ביותר".

עוד בנושא: עובדות מרתקות על יחסי מין

Presidential Preference
Ververidis Vasilis/shutterstock

איכות נשיאותית

אם אתם שמאליים, מומלץ לכם לשקול להתמודד לתפקידים פוליטיים. כמה מנשיאי ארה"ב האחרונים היו שמאליים, בהם ברק אובמה, ביל קלינטון, ג'ורג הרברט ווקר בוש וג'רלד פורד. אומרים שרונלד רייגן היה אמביסיניסטר (מיומן באותה מידה בשתי ידיו). בזמנים אחרים, היו גם ג'יימס גרפילד, הרברט הובר והארי טרומן. ישנם תיאוריות מדעיות אשר מעלות ששמאליים מסוגלים להיקף חשיבה רחב יותר, מה שמייצר איכות נשיאותית נהדרת.

Everyday Tasks Can Be Difficult
Studio KIWI/shutterstock

משימות יומיומיות יכולות להיות קשות

לעיתים קרובות, שמאליים מתמודדים עם אתגרים הכוללים את הצורך הבסיסי להשתמש במכשירים וכלים יומיומיים שיועדו לימניים, כולל מספריים, פותחנים, כפות גלידות, כרטיסי אשראי, רוכסנים, עכברים (למחשב), שולחנות סטודנטים והרשימה עוד ארוכה. בטח, מייצרים גרסאות לשמאליים, אבל בהצלחה עם למצוא אותם בחנות הקרובה לביתכם.

Writing Can Be a Struggle
Aleksei Potov/shutterstock

כתיבה יכולה להיות מאבק

אם אי-פעם ראיתם שמאלים כותבים, הייתם יכולים להבחין שהם לעיתים קרובות מכתימים את מה שכתבו תוך כדי פעולת הכתיבה - או שהם נאלצים לסובב את היד בצורה מביכה כדי להימנע מלעשות זאת. ובל נשכח את אי הנוחות שבצורך לכתוב בפנקס ספירלה קונבנציונלי. למרות שזה בהחלט אתגר שניתן להתגבר עליו עם תרגול, העובדה שבימינו רובנו מקלידים במחשב, היא ניצחון לשמאליים.

Lefties Are Great at Math
Uber Images/shutterstock

שמאליים מעולים במתמטיקה

נראה כי חישוב עשוי להיות הרבה יותר קל לרוב השמאליים מאשר כתיבה, שכן מחקרים הראו כי אנשים שמאליים בדרך כלל טובים יותר בפתרון בעיות במתמטיקה. מחקר שנערך לאחרונה הראה כי במבחני מתמטיקה מורכבים, תלמידים שמאליים קיבלו ציון גבוה יותר בחמישה עד עשרה אחוזים מאשר עמיתיהם הימניים. השמאליים נחשבים לפותרי בעיות מעולים מכיוון שהם בדרך כלל משתמשים בצד הימני של המוח - הקשור לחשיבה מופשטת ומרחבית.

Angelina Jolie
Featureflash Photo Agency/shutterstock

יש המון שמאליים מפורסמים...

יתכן שלא תדעו זאת אלא אם ביקשתם את חתימתם, אך רבים מהכוכבים הגדולים ביותר הם שמאליים. ג'ניפר לורנס, טום קרוז, אנג'לינה ג'ולי, רוברט דה נירו, מורגן פרימן, ליידי גאגא, ג'סטין ביבר ואמינם - כולם שמאליים. 

Paul McCartney
Jaguar PS/shutterstock

...וגיטריסטים אגדיים

זמינות מוגבלת של גיטרות לשמאליים מאלצת, לעתים קרובות, את השמאליים לנגן בגיטרות לימניים או להוציא יותר כסף על גיטרות לשמאליים. למרות כל זאת, יש הרבה אגדות רוק שמאליים, כולל פול מקרטני, ג'ימי הנדריקס, קורט קוביין וחלוץ הרוק, דיק דייל.

Oprah Winfrey
Tinseltown/shutterstock

הרבה אמנים והוגים חדשניים בעלי יד שמאל דומיננטית

לאורך מאות שנים, רבים מההוגים והאמנים המפורסמים ביותר היו שמאליים. מאריסטו ללאונרדו דה וינצ'י, מאלברט איינשטיין ועד מארי קירי, מביל גייטס לאופרה ווינפרי - העולם שלנו היה מקום שונה מאוד ללא שמאליים בולטים רבים.

Creativity on the Left
YAKOBCHUK VIACHESLAV/shutterstock

שמאליים יצירתיים יותר

הרשימה הארוכה של השמאליים האמנותיים ביחד עם החיבור החזק לצד הימני של המוח - המקושר ליצירתיות - חיזקו את הרעיון ששמאליים יצירתיים יותר. אבל הקשר הזה עשוי להיות אנקדוטי יותר מאשר עובדתי. מה שמדענים מצאו הוא ששמאליים נוטים להיות טובים יותר בחשיבה מסועפת, המאפשרת להם לחשוב על פתרונות רבים יותר לבעיה מאשר רק על המובן מאליו. זו מיומנות שבהחלט יכולה לעזור בחשיבה יצירתית.

Southpaws Dominate in Sports
Aspen Photo/shutterstock

הם שולטים בספורט

לשמאליים יש יתרון על פני יריבים ימניים בענפי ספורט מסוימים, במיוחד באגרוף, טניס ובייסבול. מכיוון שהשמאליים מהווים רק עשרה אחוזים מהאוכלוסייה, אנשי ימין לא מתאמנים כנגד שמאליים לעיתים קרובות ופחות נוח להם להתמודד מולם. לעומת זאת, שמאליים רגילים להיות במיעוט ולכן יכולים להסתגל ביתר קלות ולתת לעצמם יתרון תחרותי.

But Sports Equipment Can Be Challenging
ARIMAG/shutterstock

אבל ציוד ספורט יכול להיות מאתגר

מכיוון שרוב ציוד הספורט מיוצר ברובו עבור ימניים, השמאליים יכולים להתקשות למצוא ציוד לענפי ספורט מסוימים. לרוב יש מחסור במקלות גולף, מקלות הוקי וכפפות בייסבול המיועדים לשמאליים, ולכן שמאליים רבים נאלצים להסתפק במבחר מצומצם או להזמין את הציוד במיוחד.

Lifespans for Lefties
Andrea Izzotti/shutterstock

המחשבה הנפוצה על פיה לשמאליים יש תוחלת חיים קצרה יותר היא מיתוס

במשך שנים חשבו שלשמאליים יש תוחלת חיים קצרה יותר מאשר ימניים, וזאת בעקבות מחקר שנערך ב-1991 והעלה כי הם מתים צעירים יותר. המחקר טען גם כי נתון זה נבע בחלקו מתאונות דרכים, מה שהוביל אנשים לחשוב ששמאליים הם נהגים גרועים. עם זאת, מחקרים עדכניים יותר סתרו את התיאוריות הללו, וכעת הדעה המקובלת היא כי היד הדומיננטית אינה משפיעה באופן ישיר על אורך החיים (או כישורי הנהיגה) של האדם.

Your Brain Has Nothing to Do With It
gopixa/shutterstock

למוח אין קשר לזה

מדענים סברו זמן רב כי היד הדומיננטית נקבעת על-ידי רמת הפעילות בחצי השמאלי או הימני של המוח במהלך התפתחות העובר. אך מחקר חדש מעלה כי פעילות גנטית בחוט השדרה קובעת איזו יד תהיה דומיננטית, הרבה לפני שחלק המוח האחראי לתנועה - קליפת המוח המוטורית - נקשר לתפקוד חוט השדרה. ככל הנראה, זה קשור יותר לגורמים סביבתיים מאשר תכונות גנטיות שהועברו בירושה.

The Awkward Dinner Guest
Mona Makela/shutterstock

האורח המביך

אם אתם שמאליים או שישבתם אי-פעם על-יד אחד בארוחת ערב, אתם יודעים שטווח המרחב שיש למרפק יכול להיות בעייתי. פעמים רבות, בזמן הסעודה, המרפקים של השמאליים מתנגשים במרפקים של הימניים היושבים לצידם. וזה מבלי לדבר על משקאות שנשפכים בעת ההתנגשות.

Left Hand Is a Place
Left Hand Is a Place by Jimmy Emerson, DVM (CC BY)

אפשר לבקר ביד שמאל

רוצים לחגוג את היותכם שמאליים? שקלו לבקר ב'יד שמאל', קהילה לא מאוגדת במערב וירג'יניה. למרבה הצער, אין פסטיבל המוקדש לשמאליים.

Left Handedness Has a Holiday
Left Handedness Has a Holiday by Dubaj~commonswiki (CC BY)

לשמאליים יש חג משלהם

13 באוגוסט הוא יום השמאליים הבינלאומי. היום המיוחד הזה הוכרז לראשונה בשנת 1976 על ידי דין ר' קמפבל, והוא נוצר כדי לעורר מודעות ליתרונות של החסרונות הכרוכים בלהיות שמאלי בעולם של ידיים ימניות.

Your Dog Could Be a Leftie

הכלב שלכם יכול להיות שמאלי

מחקר שנעשה על-ידי המרצה הווטרינרית של אוניברסיטת ג'יימס קוק, ג'ניס לויד, מצא כי כמעט 50% מהכלבים הם שמאליים. עובדה מהנה נוספת? כמעט כל הקנגרואים הם שמאליים.

Older Women Have More Left-Handed Babies
Martinan/istockphoto

לנשים מבוגרות יש יותר תינוקות שמאליים

על פי מחקר קנדי ​​אחד, נשים בשנות ה-30 וה-40 לחייהן הן בעלות סיכוי גבוה יותר ללדת ילדים שמאליים מאשר נשים צעירות יותר. מחקר שנערך על 2,228 תלמידים צעירים במכללה מצא כי יש פי שניים יותר שמאליים מבין אלו שהאמהות שלהם היו בנות 40 ומעלה כשהם נולדו מאשר אלו שנולדו כשהאמהות שלהם היו בנות 30 ומטה.