פטור מהיר מבידוד ותו ירוק מיידי: טיפים לישראלים שגרים בחו"ל וטסים לארץ, מניסיון

Woman traveling by plane wearing a facemask

Hispanolistic/istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Woman traveling by plane wearing a facemask
Hispanolistic/istockphoto

וולקאם טו יזרעאל

במשרד הבריאות אפשר למצוא הנחיות ליוצאים ונכנסים לארץ, אבל על מנת להימנע מסיוט בירוקרטי - כדאי להתייעץ עם מי שכבר עשה זאת. אז התייעצנו עם מקס, ישראלי שחי בניו-יורק והגיע לביקור מולדת, ויש לו כמה טיפים קריטיים שיעזרו לכם להשיג פטור מבידוד ותו ירוק באופן כמעט מיידי.

*הטיפים תקפים לישראלים שהתחסנו בחו"ל או חלו והחלימו.


Search flights on a computer laptop screen, office desk background
Rawf8/istockphoto

שלב ראשון: הזמנת טיסה

טיפ: "החרדים נוטים שלא להתחסן", מספר מקס. "אז אם אתם רוצים להוריד את הסיכויים שיהיו אנשים לא מחוסנים איתכם במטוס - ודאו שהטיסה תהיה בשבת, בהלוך ובחזור".

עוד בנושא: מחנה קיץ לחרדים אוסר כניסה למחוסנים

Doctor in protective workwear taking nose swab test from young woman
Ergin Yalcin/istockphoto

שלב שני: בדיקת קורונה בחו"ל

קודם צריך לעשות בדיקת PCR כדי להוכיח שאין לכם קורונה. הבדיקה חייבת להיות בטווח של 72 שעות לפני הטיסה. ישנם כמה שירותים המציעים בדיקה, חלקם בחינם וחלקם בתשלום.

טיפ: "חשוב לבדוק שהמקום בו עושים את הבדיקה נותן תשובה תוך זמן סביר - אחרת הכל לפח. היו מקרים בהם אנשים קיבלו את התוצאה מאוחר מדי ולא יכלו לעלות למטוס."


Personal information to shop online. Filling electronic form on internet with laptop. Digital customer info on website. Man buying a service or ordering a product
Tero Vesalainen/istockphoto

שלב שלישי: מילוי טפסים

לאחר הבדיקה יש כמה טפסים למלא. חשוב מאוד לרשום בכל הטפסים את מספר הטלפון שיהיה לכם בארץ ועדיף שיהיה נייד, כמובן, כיוון שבהמשך שולחים הודעות SMS חיוניות. 

טיפ: "היה לי מספר טלפון ישן עם סים שאפשר להטעין ורק בארץ גיליתי שהמספר כבר לא תקף. מסתבר שאם לא ממלאים את הסים במשך שנה, המספר נמחק. להרבה ישראלים שגרים בחו"ל יש מספר טלפון כזה, אז אם לא הייתם בארץ מעל שנה - מומלץ לדאוג מראש למספר טלפון אחר. זה יחסוך לכם קצר בתקשורת עם הרשויות בנוגע ליציאה מבידוד."


Group of people standing in queue at boarding gate
izusek/istockphoto

שלב רביעי: הזמנת תורים לבדיקות בארץ

כשמגיעים לשדה התעופה בארץ צריך לבצע עוד בדיקת קורונה. למי שעשה בדיקה בחו"ל וחושש שידחפו לו מטוש עד למוח, אין מה לדאוג. הבדיקות בארץ עדינות יותר.

טיפ: "בשביל לחסוך זמן המתנה בשדה התעופה, אני ממליץ לקבוע תור מראש לבדיקה בארץ. אני עשיתי את זה דרך אתר check2fly", מספר מקס. "גם את התור לבדיקה הסרולוגית קבעתי מחו"ל." על הבדיקה הסרולוגית נפרט בהמשך.

Woman putting on mask when going outside.
ancoay/istockphoto

שלב חמישי: הטיסה

צריך לשים מסיכה בשדה התעופה ובמשך כל הטיסה, מלבד הפסקות האוכל. אם מחכה לכם טיסה ארוכה, המסיכה בהחלט תכאיב לכם מאחורי האוזניים. לא נעים.

טיפ: אפשר לקנות מסיכת קשירה, כמו זאת או מסיכה עם רצועות בד. לחילופין, אפשר גם להיות יצירתיים ולתפור כפתור לכובע/ סרט לשיער ולחבר את הגומי אליו.

Coffee Is Delicious - New Normal Concept
vgajic/istockphoto

שלב שישי: נחיתה

לאחר שעושים בדיקת PCR בשדה התעופה בארץ מקבלים צמיד ורוד. לא תמיד אומרים, אבל מסתבר שזה רק כדי שידעו שאתם מורשים לצאת משדה התעופה.

טיפ: אם אתם קפדנים בענייני קורונה, היו מוכנים ודעו מראש שבארץ, גם בשדה התעופה, אנשים לא ממש מקפידים. "אפילו אנשי הצוות שביצעו את בדיקת המטוש היו עם מסיכה על הסנטר," מספר מקס. "למי שמגיע מניו יורק, כמוני, זה קצת מרתיע בהתחלה. בניו יורק גם אנשים מחוסנים מקפידים על מסיכה." 

מיותר לציין שבארץ לא מומלץ להעיר לאנשים ללא מסיכה.


Applying adhesive bandage after taking sample for blood test
zoranm/istockphoto

שלב שביעי: בדיקה סרולוגית

אם הבדיקה שלילית, עדיין צריך בידוד. אם התחסנתם בחו"ל, כמו מקס, או חליתם והחלמתם (ואתם לא מגיעים ממדינות עם מוטציות), אתם צריכים לעשות בדיקה סרולוגית בשביל לקבל פטור מבידוד. 

טיפ: "אני הזמנתי תור לבדיקה סרולוגית בהדסה בעלות של 293 ש"ח. יש עוד אפשרויות פיראטיות חוץ מהדסה, אבל אני שמעתי על מקרה אחד של חוויה שלילית במקום כזה," ממשיך מקס. "מהניסיון שלי, כדאי בבית חולים. לא היה הרבה תור וזה הלך מהר."


Smiling behind the mask
SanyaSM/istockphoto

שלב שמיני: קבלת תו ירוק ופטור מבידוד

זה השלב בו מספר הטלפון הישראלי שמילאתם בטפסים ממלא תפקיד חשוב. "אז גיליתי שמספר הטלפון שלי כבר לא בתוקף ולקח זמן עד שכל הנוגעים בדבר התעדכנו לגבי המספר החדש", מסביר מקס. "בכל אופן, התוצאה של הבדיקה הסרולוגית בהדסה הגיעה אחרי 24 שעות והוכיחה שיש לי מספיק נוגדנים בדם. ברגע הזה אפשר להתקשר ל-*5400 ולבקש פטור מבידוד ותו ירוק, אותו שולחים לכם בדוא"ל."

עוד בנושא: טיפים לעבודה יעילה מהבית

תו ירוק ישראלי המוצג ביישום ה"רמזור" של משרד הבריאות
תו ירוק ישראלי המוצג ביישום ה"רמזור" של משרד הבריאות by (None)

כמה זמן זה לוקח?

אם אתם חוששים שמא התהליך לקבלת פטור מבידוד אורך זמן רב ועדיף כבר להיות בבידוד 10 ימים - אתם טועים.

"נחתתי בארץ ביום ראשון ב-9:30, ובשעה 12:00 כבר הייתי בהדסה ועשיתי את הבדיקה הסרולוגית," מספר מקס. "ביום שני כבר קיבלתי תו ירוק ופטור מבידוד ואז היו טילים בירושלים. אז כן, הפטור הגיע על טיל". 

Green Tick and Confirm Icon Vector Design.
designer29/istockphoto

טיפים: סיכום

1. אם אתם רוצים להוריד את הסיכוי לשהייה במטוס לצד אנשים לא מחוסנים, ודאו שהטיסה תהיה בשבת

2. ודאו שתוצאות בדיקת המטוש בחו"ל יגיעו אליכם תוך זמן סביר

3. הזמינו תור לבדיקת מטוש ובדיקה סרולוגית בארץ בעודכם בחו"ל

4. אם אתם רוצים ללכת על בטוח, קבעו את הבדיקה הסרולוגית בבית חולים (על סמך ניסיון אישי)

5. דעו מראש מה יהיה מספר הטלפון שלכם בארץ ורשמו אותו, באופן אחיד, בכל הטפסים. אם יש לכם טלפון נטען שלא היה בשימוש מעל שנה - המספר שלו כבר לא קיים.

6. בישראל לא מקפידים על מסיכות - לא להיבהל ועדיף שלא להעיר

7. ברגע שתוצאות הבדיקה הסרולוגית מגיעות, אפשר להתקשר ל-*5400 ולקבל תו ירוק ופטור מבידוד

טיפ אקסטרה: כדאי שתדעו בדיוק את הכתובת המדויקת של המקום בו אתם מתכננים לעשות בידוד כולל מספר דיירים וחדרים, אחרת עלולים לחייב אתכם ללכת למלונית.