אפשר להפוך עיניים חומות לכחולות - ועוד עובדות מדעיות מפתיעות

Home science experiment

MelkiNimages/istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Home science experiment
MelkiNimages/istockphoto

מדע להמונים

אנחנו יודעים הרבה, אבל בהחלט לא יודעים את הרוב וכנראה שגם לא נדע. אבל במקום להיכנע לבורות אפשר להתחיל מ-13 העובדות המדעיות המפתיעות הבאות.

Brunton Truarc 3 Compass
Courtesy of amazon.com

הקטבים מתחלפים כל כמה שנים

פעם בכמה עשרות או מאות אלפי שנים הצפון של כדור הארץ הופך לדרום ולהיפך. לא ידוע מה יהיו בדיוק ההשלכות של זה, אבל מה שבטוח - כשזה יקרה, המצפנים יצביעו לכיוון דרום. אגב, בשמש הקטבים מתהפכים כל 11 שנים והכל בסדר.

עוד בנושא: עובדות שלימדו אתכם בבית הספר שהן שקרים מוחלטים

international space station
3DSculptor

היקום היה פעם כתום

היקום המוקדם היה מקום חם מאוד. החלקיקים השונים התנגשו זה בזה כל-כך מהר שהם אפילו לא הצליחו להתחבר לידי אטומים. וכמו שדברים חמים פולטים קרינה אדומה, כך דברים חמים מאוד פולטים קרינה כתומה. אז בשלב די מוקדם, היקום כולו היה כתום.

Opt Into Optometry
AndreyPopov/istockphoto

אפשר לראות בלי משקפיים

הכלב אכל לכם את המשקפיים? אוטו גלידה דרס לכם את העדשות? צרו חור זעיר באמצעות האצבעות, הסתכלו דרכו, והעולם יתפקס שוב. נכון, לא ב-100%, אבל בהחלט יש שיפור. נסו, זה עובד.

עוד בנושא: עובדות מרתקות על שמאליים


דיאגרמת פאזות טמפרטורה-לחץ של מים
דיאגרמת פאזות טמפרטורה-לחץ של מים by slady (CC BY-SA)

מים יכולים לרתוח ולקפוא בו זמנית

זה נקרא הנקודה המשולשת -  שילוב של תנאים (טמפרטורה ולחץ), שבהם יכול חומר להמצא בו-זמנית בשלושת מצבי הצבירה - מוצק, נוזל וגז. בסרטון הזה אפשר לראות ציקלוהקסאן בנקודה המשולשת.

שלושת מצבי הצבירה של החומר, הנפוצים על פני כדור הארץ. מצבי צבירה נוספים קיימים, וחלקם נפוצים ביקום הרבה יותר
שלושת מצבי הצבירה של החומר, הנפוצים על פני כדור הארץ. מצבי צבירה נוספים קיימים, וחלקם נפוצים ביקום הרבה יותר by Yelod (CC BY-SA)

יש למעלה משני תריסר מצבי צבירה

כולם יודעים שיש שלושה מצבי צבירה: מוצק, נוזלי וגז, ויש עוד רבים אחרים שיודעים שיש מצב צבירה נוסף שנקרא פלזמה. מעבר למצבים נפוצים אלו, מדענים גילו מצבי צבירה אקזוטיים שמתרחשים בתנאים מיוחדים, כמו גבישים נוזליים או נוזל-על, עליו נדבר בהמשך.

Make Cat Eyes
stock_colors/istockphoto

אפשר להופוך עיניים חומות לכחולות

עיניים חומות הן למעשה עיניים כחולות שמעליהן פיגמנט חום. ישנו הליך רפואי המבוצע באמצעות לייזר המסיר את הפיגמנט החום והופך עיניים חומות לכחולות ללא פגיעה בראיה. הטיפול נמצא בתהליך לקבלת אישור מהגופים הרגולטוריים בארה”ב. החלוצה בתחום היא חברת stroma.

עוד בנושא: עובדות מרתקות על יחסי מין

House Buried in Snow
DepositPhotos.com

הטמפרטורה הנמוכה ביותר

האפס המוחלט הוא 273.15- מעלות צלזיוס ולא תיתכן טמפרטורה נמוכה מזו. לא ניתן להביא חומר אל האפס המוחלט, אך ניתן לשאוף אליו. מצד שני, תאוריות קוונטיות חדשות טוענות שאין הדבר כך וכמה ניסויים הראו תוצאות שיכולות להתפרש כטמפרטורה מתחת לאפס המוחלט.

עוד בנושא: עובדות מרתקות על המוות

The liquid helium is in the superfluid phase. A thin invisible film creeps up the inside wall of the bowl and down on the outside. A drop forms. It will fall off into the liquid helium below. This will repeat until the cup is empty—provided the liquid rem
The liquid helium is in the superfluid phase. A thin invisible film creeps up the inside wall of the bowl and down on the outside. A drop forms. It will fall off into the liquid helium below. This will repeat until the cup is empty—provided the liquid rem by Liquid Helium,Superfluid (None)

כשהליום מגיע קרוב לאפס המוחלט, הוא הופך לנוזל עם תכונות על

בטמפרטוקה של 269- הליום הופך לנוזל על בעל תכונות מפתיעות: הוא זורם כנגד כוח המשיכה ויכול לעלות מעל שפתו של מיכל זכוכית.

Dinosaurs Went Extinct
azgraphic/istockphoto

הדינוזאורים לא נכחדו

אתם תגידו "אוייש, נו" כשתסתיימו לקרוא את המשפט הזה, אבל חשוב להבין שלא כל הדינוזאורים מתו, אלא שחלקם פשוט התפתחו לציפורים.

עוד בנושא: עובדות היסטוריות מרתקות

Treat Jellyfish Stings Carefully
Stephen Rees/shutterstock

יש מדוזה שחיה לנצח

כאשר המדוזה בת האלמוות (זה השם שלה) מגיעה לשלב הבגרות המינית, היא יכולה לחזור לשלב הפוליפ - שלב החיים המוקדם ביותר. כך, למעשה, היא חיה לנצח. כלומר, כל עוד היא לא מתה ע"י טורף או בנסיבות טרגיות אחרות.

BIOS-Water Moves: The Egg!
BIOS-Water Moves: The Egg! by BIOSstation (None)

אפרופו מדוזה - ביצה נראית כמו מדוזה מתחת למים

כשנמצאים מספיק עמוק מתחת למים, יש מספיק לחץ כדי לשמור על החלקים הפנימיים של הביצה שלמים. אפשר לשבור את הביצה והמים ישמשו כקליפה בלתי נראית. כן, יש סרטון.

עוד בנושא: דרכים שונות לבשל ביצים

Coastal Maine: Where to Go
FRANKHILDEBRAND/istockphoto

החיה המהירה ביותר בעולם

נכון, צ'יטה יכולה לרוץ במהירות של עד 100 קמ"ש, אבל החיה המהירה ביותר היא הבז הנודד, המסוגל להגיע למהירות של 320 קמ"ש במהלך צלילה.

I'm Going to Eat a Lot Tomorrow
Ivanko_Brnjakovic/istockphoto

אי אפשר לטעום אוכל בלי רוק

הרוק גורם להמסת תרכובות מסיסות החיוניות להפעלת קולטני הטעם. אבל למה להאמין לכל מה שקוראים באינטרנט? קחו מגבת נקייה, שפשפו את הלשון והניחו עליה מאכל יבש, כמו עוגיה או בייגלה. לאחר מכן שתו כוס מים וחזרו על הפעולה. הרגשתם הבדל?