Israel
bpperry/istockphoto

המצאות ופיתוחים כחול-לבן שחוללו מהפכה

View Slideshow
Israel
bpperry/istockphoto

מייד אין יזרעאל

ישראל קיימת רק 73 שנים, ובזמן הזה הצליחה לבלוט בתחום ההייטק, הביטחון, החקלאות, הרפואה ואפילו האידיאולוגיה. לכבוד יום העצמאות, קבלו 12 המצאות כחול לבן שיגרמו לכם להרגיש גאווה ישראלית.

עוד בנושא: הישראלים המצליחים בעולם


Smart phone with a Waze GPS navigator on the screen
Depositphotos

WAZE

אפליקציית הניווט WAZE - הלחם מילים של Maze (מבוך) עם המילה Ways (דרכים) הומצאה בישראל ע”י אהוד שבתאי, אורי לוין ועמיר שנער, ובתחילה נקראה FreeMap Israel - הלחם מילים מוצלח פחות של Free (חינם), Map (מפה) ו-Israel (ישראל). אמנם יש עוד אפליקציות ניווט, אבל ל'וויז' יש יתרונות על פני המתחרות: היא היחידה שיודעת לעקוב אחר עומסי תנועה, נוכחות שוטרים או רכב תקוע. לא סתם 'Google' רכשו את האפליקציה תמורת 90 מיליון דולר.

ICQ- Sign In
ICQ- Sign In by Abhishek Baxi (CC BY-NC)

ICQ

כשהאינטרנט היה בחיתוליו והדרך היחידה לתקשר ברשת הייתה באמצעות דוא"ל, השיקו ארבעה שותפים ישראלים את תוכנת המסרים המיידים, ICQ. תוך זמן קצרצר היו מעל 100 מיליון משתמשים + 3 שנים קדימה = אקזיט בסכום של 407 מיליון דולר. אגב, הסדרה 'מסודרים' מבוססת על מכירת חברת מיראביליס הישראלית, מפתחת תוכנת ה-ICQ, לחברת AOL.

עוד בנושא: סדרות ישראליות מצליחות


ecobotix in the field dispensing pesticides.jpg
ecoRobotix

טפטפות

ניסויים ראשונים בטפטפות בישראל נעשו על ידי יעקב מוטס, בגינת ביתו. מה שיעקב לא ידע, זה שהטפטפות, שהשתכללו מאז, יביאו למהפכה עולמית בשיטות ההשקיה והדישון בחקלאות, לחיסכון במים ולהגדלת היבולים.


BLT Bites
javgutierrez/istockphoto

עגבניות שרי

זנים שונים של עגבניות שרי היו קיימים כבר לפני, אבל הזן שפיתחו נחום קידר וחיים רבינוביץ' היה עתיר טעם, בעל חיי מדף ארוכים ונוח לאריזה מסחרית (שני טורים מסודרים). אגב, פיתוח עגבניות השרי מכניס לקופת האוניברסיטה העברית יותר מכל שאר הפיתוחים המסחריים שלהם יחד.

עוד בנושא: טיפים לבחירת פירות וירקות

דגניה (לימים דגניה א') היה הקיבוץ הראשון שנוסד בארץ ישראל על ידי היישוב תחת השלטון העות'מאני
דגניה (לימים דגניה א') היה הקיבוץ הראשון שנוסד בארץ ישראל על ידי היישוב תחת השלטון העות'מאני by אברהם סוסקין (None)

קיבוץ

המקומות היחידים בעולם בהם שרר קומוניזם לאורך זמן היה בקיבוצים השיתופיים. נכון - בסופו של דבר, רוב בני האדם רוצים דשא ירוק יותר משל שכניהם ורוב הקיבוצים הופרטו, אבל עדיין נותרו כמה קיבוצים שיתופיים - הקיבוצים העשירים. רק תשאלו את בני קיבוץ שדות ים, שקיבלו - כל אחד - מיליוני דולרים במזומן לאחר מכירת 'אבן קיסר'.


Rummikub
Rummikub

רמיקוב

בשנות ה-40 נאסר השימוש בקלפים לזמן מה, אז מה עשה אפרים הרצנו? המציא משחק עם אריחים במקום קלפים. קחו כמה שנים קדימה, והנה לכם אחד ממשחקי הקופסה הנמכרים ביותר בעולם.

עוד בנושא: משחקי קופסה מומלצים למתחילים


Falafel
HandmadePictures/shutterstock

פלאפל

נכון, הפלאפל לא הומצא ע"י ישראלים - אלא ע"י מצרים נוצרים בסביבות 500 לספירה - אבל ישראלים הם אלו שהפיצו את הפלאפל וגם על זה מגיע קרדיט. אחת הפלאפליות הראשונות שהוקמו באירופה והראשונה שהצליחה היא 'פלאפל מעוז' באמסטרדם, שבמהרה הפכה לרשת בינלאומית. העולם אימץ לחיכו את הפלאפל ואת היתרונות שלו כמזון טבעוני עשיר.

עוד בנושא: המסעדות הישראליות המצליחות בעולם

Gal Gadot at the 2016 San Diego Comic-Con International panel for the film Wonder Woman
Gal Gadot at the 2016 San Diego Comic-Con International panel for the film Wonder Woman by Gage Skidmore (CC BY-SA)

גל גדות

אם אפשר לקחת קרדיט על פלאפל, אפשר לקחת קרדיט גם על גל גדות. ובכן, גל גדות הומצאה בפתח תקווה ע"י מיכאל (מיכה) גדות ואירית וייס. לאחר 8 שנים החברה שינתה לוקיישן לראש העין ובהמשך נמכרה ל-DC בסכום של מיליוני דולרים. עובדת בונוס: שם המשפחה המקורי של הוריה היה "גרינשטיין".

עוד בנושא: מצעד הלוקים הלוהטים של גל גדות

Sandisk 256 GB USB 3.0 Flash Drive
courtesy of Best Buy

דיסק-און-קי

זוכרים שפעם השתמשנו בתקליטון ענק שיכולנו לשמור עליו מצגת של פאוור פוינט ותמונה וחצי? אז הדיסק-און-קי פותח על-ידי חברת M-systems הישראלית ונמכר ל'סאנדיסק' תמורת מחיר צנוע של 1.55 מיליארד דולר.

סוללת כיפת ברזל משגרת טיל נגד טילים
סוללת כיפת ברזל משגרת טיל נגד טילים by נחמיה גרשוני-איילהו (CC BY-SA)

כיפת ברזל

אחרי עוזי, מרכבה וחץ, נולדה 'כיפת ברזל' - המערכת הראשונה ליירוט רקטות שהוכיחה את יעילותה. בריטניה וארה"ב כבר רכשו סוללות כיפת ברזל במאות מיליוני דולרים.

Osem Bamba
Walmart

במבה

אמנם במבה לא זכתה להצלחה בינלאומית ראויה לציון, אבל בישראל במבה זכתה בתואר הלא פורמלי "החטיף הלאומי" והולידה את הביטוי "ילד במבה". אגב, שם המוצר נבחר בגלל דמיונו הפונטי למילים הראשונות שהתינוק לומד להגות: "אמא" ו"אבא". הנה, למדנו משהו.

קפסולה אנדוסקופית
קפסולה אנדוסקופית by Euchiasmus (None)

גלולת וידאו

מדובר בקפסולה המכילה מצלמת וידאו. לאחר בליעתה, הקפסולה מצלמת את המסע שלה במעיים ומאפשרת לראות נגעים ומחלות שלא ניתן היה לראות באף הדמיה אחרת. גלולות הווידאו חוללו מהפכה בעולם הרפואה, וחברת גיוון אימג'ינג הישראלית היא זו שהמציאה את גלולת הווידאו הראשונה. 

עוד בנושא: דרכים מוזרות של הגוף לסמן לכם שאתם צריכים לרוץ לרופא