לראות כדי להאמין: כלבים נדירים שלא שמעתם עליהם

Catahoula Leopard Dog

Eudyptula/istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Catahoula Leopard Dog
Eudyptula/istockphoto

מהדורה מוגבלת

למרות שחלק מהכלבים הנדירים הבאים לא נועדו להיות כלבי משפחה ביתיים, חלקם עשויים להיות חברים נאמנים ואוהבים - אם, כמובן, תוכלו למצוא אחד (ולשלם עליו).
להלן 25 גזעי כלבים שאפילו חובבי הכלבים הכי נלהבים לא מכירים.

Otterhound
LourdesPhotography/istockphoto

אוטרהאונד

האוטרהאונדים היו צדים לוטרות באנגליה של ימי הביניים. הם עדיין אוהבים לשחות והם ידידותיים, אנרגטיים וגדולים - זכרים בוגרים יכולים להגיע ל-52 ק"ג. חשוב לציין שכלבים מגזע זה עשויים להיות רגישים מאוד, והם זקוקים לחיזוקים חיוביים.

עוד בנושא: גזעי כלבים שכמעט ולא משירים פרווה

Puli
Bigandt_Photography/istockphoto

פולי

הפולי הוא כלב רועים הונגרי זריז עם פרוות ראסטות ייחודית שדורשת טיפוח מיוחד ותכוף. על פי ההתאחדות האמריקאית לכלבנות, מדובר בכלב חכם מאוד שאוהב לרצות את בעליו,  אבל יש לו נטייה להיות קולני והחזקתו בדירה עלולה להיות בעייתית.

עוד בנושא: הכלבים שהכי קשה לאלף, ואלו שהכי קל


Chinook
Courtesy of akc.org

צ'ינוק

הצ'ינוק, ששימש בעבר ככלב מזחלות, היה קרוב להכחדה בשנות ה-60 ונותר נדיר יחסית. הוא רגוע בבית ונמרץ בחוץ, בעל אופי מתוק, קליל וידידותי - מה שהופך אותו לכלב משפחתי נהדר עם הרבה אהבה לתת. רק אל תצפו שהוא ישמור על הבית, אלא אם כן אתם רוצים להרתיע פורצים עם ליקוקים.

עוד בנושא: איך להגן על הבית מפני גנבים בזול

Hovawart
Eric Metz/istockphoto

הוואווארט

ההוואווארט הנאמן מתאים למשימות רבות, כולל שמירה, חיפוש והצלה. אבל הוא לא מתאים לכל אחד - מלבד תחזוקה גבוהה, הוא זקוק להרבה פעילות גופנית, סוציאליזציה ואילוף.

עוד בנושא: אנשים שקנו כלב "גזעי" ונפלו בפח

Dandie Dinmont Terrier
CaptureLight/istockphoto

דנדי דינמונט טרייר

אולי הם קטנים, אבל לכלבי המשי החסונים האלו יש אישיות (ונביחה) גדולה. סיבות אחרות לאהוב אותם: הם לא משירים פרווה, הם רגועים יחסית לכלבים קטנים ולא נוטים להיות חולים.

עוד בנושא: החיות החכמות ביותר בעולם

Shapendoes
Diyanski/istockphoto

שאפנדוש הולנדי

השאפנדוש, שמשמשים לרעיית עדרי כבשים, כמעט נעלמו מהעולם כאשר הבורדר קולי הגיעו להולנד. הכלב המדובלל הזה הוא בחירה טובה עבור חיית מחמד משפחתית בגלל מזגו הידידותי והנעים. מלבד זאת, הוא זקוק לשפע פעילות גופנית, טיולים רגליים, משחקים ושחייה.

Kai Ken
Nilnate Nilprasit/istockphoto

קאי קן

אמנם הקאי קן הוא כלב יפני, אבל הוא נדיר אפילו ביפן. הוא שימש כצייד של בעלי חיים קטנים כמו פסיונים וגדולים כמו דובים. הוא אינטליגנטי ומסור לבעליו, אבל חשוב שלא לשחרר אותו מהרצועה בשטח לא מגודר - אחרת, הוא עלול לחצות נהרות ולטפס על עצים במרדף אחר כל יצור חשוד שהוא יזהה.

Cesky Terrier
onetouchspark/istockphoto

טרייר צ'כי

הגזע החתיך הזה  - שילוב של סקוטיש וסיליהם טרייר - הוא חכם מאוד וקל יותר לאילוף מאשר טריירים אחרים. הוא רגוע למדי ומתאים למשפחה ולשמירה, רק חשוב לוודא שיש לו חצר מגודרת שתמנע ממנו לרוץ למרחקים אחר טרף.

Xoloitzcuintli
TaynaPanova/istockphoto

כלב מקסיקני חסר שיער

שורשיו חוזרים לפחות 3,000 שנה בזמן לתקופת האצטקים הקדומים, שחשבו שהכלב קדוש. מכיוון שהם חסרי שיער או עם פרווה קצרה מאוד, כלבי השמירה הקומפקטיים האלו לא דורשים טיפוח רב והם מעולים לאנשים הסובלים מאלרגיות - או לכל מי שמתלונן שאין לו כוח לפרווה בכל הבית.

Finnish Spitz
fotojagodka/istockphoto

שפיץ פיני

לשפיץ הפיני יש זנב מפותל ועליז ופרווה אדמדמה ושועלית. אל תצפו ממנו לשקט - הוא אוהב לנבוח על ציפורים או על כל חיה אחרת. גם אל תצפו להרבה מנוחה - הוא זקוק להרבה פעילות גופנית.

Lagotto Romagnolo
UroshPetrovic/istockphoto

לגוטו רומניולו

הפרווה המתולתלת, הפרצוף האקספרסיבי וטוב הלב של הלגוטו רומניולו הופכים אותו לכלב שמסובב ראשים. בנוסף, חוש הריח המפותח (מאוד) שלו שימש לאיתור פטריות כמהין יקרות באיזורים הכפריים של איטליה.

Harrier
cynoclub/istockphoto

הרייר

ההרייר, כלב נדיר שהופיע לראשונה באנגליה בעשור הראשון של המאה ה-13, נראה לאנשים כמו בייגל, רק בכושר. במציאות, הוא כנראה סוג קטן של פוקסהאונד אנגלי. בכל אופן, הוא נועד במקור לרדוף אחרי ארנבות, כך שזה כלב שזקוק להרבה פעילות גופנית - אלא אם אין לכם בעיה שהוא יהרוס לכם את הבית.

עוד בנושא: טריוויה בנושא עולם החי

Kuvasz
volofin/istockphoto

קוואז

במולדתו, הונגריה, הקווואז שימש לפיקוח על חיות משק והברחת טורפים, ולכן הוא כלב שמירה מצויין ונאמן לבעליו. ובכל זאת, חשוב לדעת שמדובר בגזע טמפרמנטי ומאתגר יותר בגלל האינטליגנציה והעצמאות שלו, ובעליו הפוטנציאליים צריכים להתחיל את האילוף בשלב מוקדם.


Azawakh
animalinfo/istockphoto

אזוואק

אזוואק הוא כלב ציד אפריקאי רזה ואווירודינמי. אם אתם אוהבים לצאת לריצה עם הכלב - אזוואק הוא בחירה מצויינת. מעבר לזה, הוא דורש טיפוח מינימלי בזכות הפרווה הקצרה שלו ומומלץ לאלף אותו מגיל צעיר, ועם הרבה חיזוק חיובי.


Russian Toy
kulkann/istockphoto

טוי רוסי

לטוי הרוסי הקטן יש היסטוריה מרשימה כחיית המחמד האהובה על האצולה הרוסית, כולל פיוטר הגדול. הוא בעל אנרגיה גבוהה יחסית, אך מסתפק בריצה סביב חצר מגודרת לצורך פעילות גופנית. למרות גודלו הזעיר, הטוי הרוסי בעל אישיות גדולה מהחיים - אם הוא מרגיש שהוא לא מקבל מספיק תשומת לב, אתם תדעו ותשמעו את זה.

Peruvian Inca Orchid
tbradford/istockphoto

כלב פרואני חסר שיער

בן הדוד הקדום של ויפט וגרייהאונד הוא כלב צייד עצמאי עם גוף חזק ורזה שמגיע ב-3 גדלים וכמה צבעים - כול ורוד ייחודי.  מכיוון שהגזע חסר שיער, ברור שלא צפויה בעיית נשירה, אך טיפול עור אינטנסיבי ומוקפד, כולל קרם הגנה, הוא קריטי לשנה הראשונה בחיי הכלב הקטן. עם זאת, הוא ישיב לכם בחיבה, נאמנות ועור היפואלרגני מושלם לסובלים מאלרגיות. מצד שני, הוא לא מתאים למשפחות עם ילדים קטנים.


Stabyhoun
GlobalP/istockphoto

פוינטר פריזי

הפוינטר פריזי עשוי לחפור באדניות שלכם בחיפוש אחר ארנבות, אבל אי אפשר להאשים אותו בכך שהוא מממש את ייעודו המקורי. הכלב החכם ומלא החיבה הזה זקוק לטיפוח מועט, הרבה כושר גופני ולא פחות חשוב - הוא צריך הרבה חיזוקים חיוביים בזמן האילוף. 

Norwegian Lundehund
CaptureLight/istockphoto

לונדהונד נורבגי

במקור הוא נועד לצייד תוכוני ים באי סקנדינבי מרוחק, אבל יש לו כמה תכונות מעניינות יותר. למשל, יש לו כפות בעלות שישה אצבעות וצוואר "אלסטי" אידיאלי לאיתור ציפורים. בכל הנוגע לאילוף, חשוב להיות עדינים: כלבים מגזע זה רגישים ויכולים לפתח בעיות אמון.


Czechoslovakian Vlcak
Courtesy of akc.org

כלב רועה צ'כי

הצ'כי עשוי להיות הדבר הכי קרוב לזאב שאתם יכולים להחזיק באופן חוקי, אך היזהרו: גזע זה מתאים רק לבעלים מסורים, או במילים אחרות - לרציניים בלבד. הוא זקוק להרבה פעילות גופנית והרבה גירויים נפשיים, אוהב תזונה גולמית ובעל אישיות דומיננטית ועצמאית. ממש לא לכל אחד.

Curly Coated Retriever
onetouchspark/istockphoto

רטריבר מתולתל

הרטריבר המתולתל נחשב לצאצא של שני גזעים שנכחדו, ספניאל מים אנגלי וסטר רטריבר. הפרווה הייחודית שלו מותאמת לשחייה באגמים קפואים והוא ידוע ככלב נוח שמסתפק בהירגעות בבית - כל עוד מספקים לו פעילות גופנית הגונה וגירוי נפשי רב.


Mudi
s5iztok/istockphoto

מודי

כלב חווה הונגרי וידידותי שזורח במשימות רעייה, חיפוש והצלה ועם אומץ העולה בהרבה על גודלו הקטן. מספרם הצטמצם באופן דרסטי במהלך מלחמת העולם השנייה, ולמרות מאמצי השיקום, ההערכה היא שנותרו רק כמה אלפים ברחבי העולם. המודי אוהב לרוץ, לקפוץ ולתפוס צלחות פריזבי.


Caucasian Shepherd
Kateryna Ovcharenko/istockphoto

רועה קווקזי

רועה קווקזי נועד במקור לשמירה על צאן ובתים בתנאי מזג אוויר שונים. אולי הוא נראה כמו דובון רך, אך יש לו אופי עז וקשה מאוד לאילוף שעלול להקשות עליכם להכניס אורחים הביתה. הכלב הגדול הזה זקוק לטיפוח קבוע, במיוחד לאחר התרוצצות בחוץ, ולאוכל איכותי.

Thai Ridgeback
DevidDO/istockphoto

רידג'בק תאילנדי

הכלב השרירי וקצוץ השיער הזה הוא צייד וכלב שמירה שנראה מעט מחוץ לתאילנד. הרידג'בק מגיע בכמה צבעים שונים, לחלקם "רכס" ייחודי שנוצר ע"י פרווה שצומחת בכיוון אחר לאורך עמוד השדרה. הוא לא כלב שמתאים לבעלים חסרי ניסיון מכיוון שהוא יכול להיות מאוד עצמאי והוא די נזהר מזרים.


Sloughi
RosaFrei/istockphoto

סלוגי

כמו בן דודו הקרוב, האזוואק, הסלוגי הוא כלב צייד אפריקאי, אם כי השטח המסורתי שלו נמצא במדבריות הצפוניות. נחשב לחביב על האצילים המצריים ומלכי הברברים, והמראה המובהק שלו זיכה אותו לכינוי "גרייהאונד ערבי". בעלים פוטנציאליים צריכים לאפשר לו הרבה פעילות גופנית בחוץ ולכבד את טבעו הביישן.


Catahoula Leopard Dog
Eudyptula/istockphoto

כלב נמרים קאתאהולי

לכלב הנמרים הנאמן, אך הטריטוריאלי, יש אילן יוחסין ייחודי הכולל כלבים דמויי זאב מצפון אמריקה ביחד עם מסטיף, כלבי דם וכלבים אחרים. הפרווה המעוצבת והעיניים הצבעוניות הופכות אותו למהפנט ו"נמרי", אבל אם אתם רוצים אחד - צריך לדעת שהקאתאהולי זקוק להרבה אימונים כדי להפוך לכלב בית שלא ילעס את כל הנעליים בבית.