Buy in Bulk
a katz/shutterstock

קפה, בירה ועוד דברים שלא משתלם לקנות בכמויות גדולות

View Slideshow
Buy in Bulk
a katz/shutterstock
Clorox
Courtesy of target.com

אקונומיקה

אין סיבה לקנות את בקבוק האקונומיקה הענק, כיוון שהאקונומיקה יעילה רק לחצי שנה. החומר הפעיל, נתרן היפוכלוריט, מתפרק באופן טבעי, במיוחד בטמפרטורות קיצוניות. אם האקונומיקה נשמרת תמיד בטמפרטורת החדר, עדיין צריך להחליף אותה אחת לשנה.

עוד בנושא: חומרי ניקוי מסוכנים לבריאות

Diet Soda
LunaseeStudios/shutterstock
Laundry Detergent
Andrey_Popov/shutterstock

מרכך ואבקת כביסה

מוצרים למכונת הכביסה שומרים על יכולות הניקוי שלהם במשך שישה חודשים עד שנה. לאחר מכן, הם מתחילים לאבד מיעילותם.

עוד בנושא: טעויות כביסה שאתם עושים, וחבל

beer cans
Diy13/istockphoto

בירה

שלא כמו יין, בירה לא משתבחת עם הגיל. אמנם בירה מחזיקה המון זמן, אבל היא תאבד מהאיכות שלה תוך 3 עד 6 חודשים. זה בעיקר תלוי בסוג הבירה, בתכולת האלכוהול, האריזה, ואם היא הייתה בקירור או בטמפרטורת החדר. בירה שעברה את שיאה לא מסוכנת, אבל פחות טעימה.

Skip: High-End Mascara
shumskaya/istockphoto

איפור עיניים נוזלי/ קרמי

אין סיבה לקנות יותר ממסקרה אחת בכל פעם - איפור נוזלי לעיניים מאבד מאיכותו לאחר 3 חודשים וצלליות קרם מחזיקות חצי שנה. לעומת זאת, צלליות אבקתיות ועפרונות עיניים יחזיקו מעמד כשנתיים.

Dishwasher Detergent
ppart/shutterstock

סבון למדיח

אבקות או טבליות למדיח שומרים על יעילותם רק כשלושה חודשים.

Sunscreen Can Lose Its Effectiveness Over Time
defotoberg/shutterstock

קרם הגנה

תמיד תשימו לב לתאריך התפוגה של קרם ההגנה וקנו כמויות בהתאם - אבל אך ורק בתנאי שתאחסנו את קרם ההגנה בסביבה קרה, אחרת הוא לא יהיה שווה כלום.

עוד בנושא: עובדות חשובות על קרם הגנה

Discounted Diapers
Laboko/shutterstock

חיתולים

קניית חיתולים בכמויות גדולות עלולה להיות לא משתלמת כיוון שתינוקות גדלים מהר.

ground coffee in a can
gvictoria/istockphoto

קפה

כלל: פולי קפה מחזיקים יותר זמן מקפה טחון. שקית של פולי קפה שלא נפתחה תחזיק חצי שנה עד שנה, תלוי באחסון, וקפה טחון יחזיק פחות מחצי שנה. אם אתם טוחנים פולים חדשים מדי יום ומאחסנים את השאר כראוי, תוכלו לרכוש בכמויות גדולות יותר. אבל אם קניתם מיכל של 5 ק"ג קפה קולומביאני טחון, שעון הטריות מתחיל לתקתק מרגע הפתיחה. לגבי נס קפה - קנו גם לנכדים, זה יחזיק עד 20 שנה.

Probiotics
Kickkapoojp/shutterstock

פרוביוטיקה

בעוד שרוב הוויטמינים ותוספי התזונה יכולים להחזיק בערך שנתיים, פרוביוטיקה מחזיקה רק שנה. ושימו לב להוראות האחסון: לעיתים נדרש קירור.

Skincare Products
Amazon

מוצרי טיפוח

למוצרי טיפוח רבים יש חיי מדף קצרים, במיוחד קרמים עם הידרוקינון המשמשים להבהרת כתמי גיל ונמשים (2-3 חודשים); פילינג ומסכות (3 חודשים); טיפולי אקנה (4-6 חודשים); וקרמים רטינואידים (9-11 חודשים). כמו כן, כל מה שארוז בצנצנת ונחשף לאוויר/חיידקים בעת הפתיחה נשמר פחות טוב.

Whole Grains
ARCANGELO/shutterstock

דגנים מלאים

דגנים מלאים לא נשארים טריים כמו עמיתיהם המעובדים. דגנים מלאים יחזיקו מעמד עד שישה חודשים במיכל אטום לאוויר. קמח מלא יחזיק רק כמה חודשים.

Cereal
2happy/shutterstock

דגני בוקר

המחיר הוא השיקול הגדול ביותר כאן. דגנים הם אחד הפריטים הפופולריים ביותר על מדפי הסופרמרקטים, מה שאומר שיש הרבה מבצעים והנחות כמותיות, אבל זה לא אומר שצריך להיסחף. בקיצור, שימו לב לתוקף. בנוסף, מרגע שהקופסה נפתחת, לדגנים יש חודשיים, גג שלושה.

Spices
yari2000/shutterstock

תבלינים

תבלינים טחונים ועשבי תיבול יבשים יחזיקו מעמד עד שלוש שנים, תבלינים שלמים עד ארבע שנים ותערובת תבלינים תחזיק רק שנה. התבלינים לא יתקלקלו, אבל הטעם והארומה שלהם יהרסו. חשיפה ללחות, לחום או לאור השמש בהחלט תפגע בטעם.

Condiments
Dream79/shutterstock

רטבים

אם אתם פותחים בקבוק קטשופ יום אחרי תאריך התפוגה הוא עדיין יהיה בטוח לאכילה, אבל כל קטשופ יחזיק רק חצי שנה לאחר שהוא נפתח ונשמר במקרר. סלסה טרייה תחזיק מעמד שבוע אחד בלבד, אבל חרדל יחזיק שנה שלמה.

Baking Powder and Flour
Dubravina/istockphoto

אבקת אפייה וקמח חיטה מלא

אבקת אפייה מחזיקה רק 9 חודשים, אז רכשו בהתאם. קמח חיטה מלא מחזיק רק חודש עד שלושה חודשים. למה? קמח חיטה מלא עדיין מכיל כמויות זעירות של שמן שעלול להתחמצן ולהתקלקל אם לא מאוחסן כהלכה.

Canned Fruits and Vegetables
izzzy71/istockphoto

שימורי פירות וירקות

שימורי מזון יכולים להחזיק מעמד עד חמש שנים כל עוד הם נשארים אטומים ומאוחסנים בסביבה יציבה, אך חיי המדף תלויים בסוג המזון שבתוך הפחית. עגבניות, אננס ומזונות אחרים בעלי חומציות גבוהה מחזיקים 12 עד 18 חודשים; מזונות דלי חומצה כמו טונה או רוב הירקות, יכולים להחזיק שלוש עד חמש שנים. לאחר הפתיחה, מדובר בימים בודדים.

עוד בנושא: כמה זמן אפשר לשמור אוכל מוכן במקרר?