תפסיקו לאחסן קפה בפריזר: ועוד מיתוסים נפוצים מהמטבח

Senior woman adding white wine while preparing fish with her husband at home

miodrag ignjatovic/istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Senior woman adding white wine while preparing fish with her husband at home
miodrag ignjatovic/istockphoto

בלבול קולינרי

מאחסנים קפה בפריזר? אין צורך. מנשנשים חלקיקי טפלון? בתיאבון. מקלפים חתיכות ירוקות מתפוח האדמה וממשיכים כרגיל? אתם סכנה לציבור. קבלו מיתוסים נפוצים מעולם הקולינריה שאתם חייבים להפסיק להאמין להם.

עוד בנושא: טיפים לבישול שאתם חייבים להכיר

Pasta cooking - chef puts sea salt into boiling pot, close up
Drbouz/istockphoto

הוספת מלח תגרום למים לרתוח מהר יותר

טכנית, זה נכון שמים מלוחים מתחממים מהר יותר ממים שאינם מלוחים, אך זה לא יהיה מורגש אלא אם המים יהיו מלוחים פי כמה ממי ים. זמן רתיחה שנחסך בשנייה או שתיים יעלה במחיר של יותר מדי מלח לכל מתכון שפוי.

עוד בנושא: עובדות מדעיות מרתקות

Cup of coffee
DepositPhotos.com

צריך לשמור קפה במקרר או במקפיא

יש אנשים שיגידו לכם לשמור על הקפה שלכם קר או אפילו להקפיא אותו כדי לשמור על טריותו ולהאריך את חייו. אותם אנשים אינם מייצגים את התאחדות הקפה הלאומית בארה"ב, שבאתר האינטרנט שלהם כתוב במפורש: "כדי לשמור על טעם קלוי טרי של פולי קפה לזמן רב ככל האפשר, אחסנו את הקפה במיכל אטום לאוויר בטמפרטורת בחדר". אם אתם מתעקשים על אחסון בפריזר, ודאו שיש לכם מיכל ואקום רציני - אחרת הקפה יספוג טעמים לא רצויים.

עוד בנושא: סוגי הקפה המוזרים בעולם


Chef cutting chicken for cooking
PraewBlackWhile/istockphoto

קרשי חיתוך בפלסטיק היגייניים יותר מקרשי עץ

קרשי חיתוך מעץ - אפילו ישנים וחרושי שריטות - בטוחים כנגד חיידקים מסוכנים כמו אי-קולי וסלמונלה יותר מאשר קרשי פלסטיק. ובכל זאת, עדיין מומלץ להחליף קרשי חיתוך מפלסטיק או מעץ כאשר הם שחוקים, מוכתמים או מצולקים - זו הדרך הכי בטוחה.


man cutting a piece of pork tenderloin
nito100/istockphoto

לא לחתוך בשר על קרש עץ

גם המיתוס הזה מבוסס על האמונה שעץ נוטה ליותר חתכים ולכן יש בו יותר חיידקים. מבחינת בשר והסכנות בזיהום צולב, העץ אינו טוב או גרוע יותר משיש, פלסטיק או זכוכית. מה שכן - עדיף שקרש החיתוך יהיה מעץ מלא. הרבה יותר קריטי לא לחתוך ירקות על הקרש שחתכתם עליו בשר.

עוד בנושא: שקרים שסיפרו לכם בבית הספר ואתם עדיין מאמינים בהם


Overcrowding the Pan
kajakiki/istockphoto

בישול במחבתות טפלון מסוכן

לאחר חיים ארוכים של שימוש כבד, ציפוי הטפלון עלול להתקלף ולהתפורר, במיוחד במחבתות זולות. כשמחבת נון-סטיק מגיעה לנקודה הזו, עדיף בהחלט לזרוק אותה ולקנות חדשה - אבל אם יוצא לכם לבלוע בטעות שבב קטן מהציפוי, תירגעו. בניגוד למיתולוגיה הפופולרית, הטפלון אינו מסוכן במיוחד. מחבתות נון-סטיק הכילו בעבר חומר החשוד כמסרטן הנקרא PFOA, אך השימוש בו הוסר כמעט לחלוטין מכל תהליכי הייצור. 

עוד בנושא: אביזרי מטבח שאתם ממש צריכים ולא ידעתם


Milk Is Crucial To A Healthy Diet
skynesher/istockphoto

חלב מחזק את העצמות

תעשיית החלב הצליחה למצב את החלב כמקור הסידן היחיד ואנשים שותים ומשקים את ילדיהם בחלב מכיוון שהם מאמינים ששיניים ועצמותיהם יהיו בסיכון אם לא יעשו זאת. זה נכון שחלב עשיר בסידן - כ-125 מ"ג ל-100 גרם. עם זאת, תמצאו אותה כמות סידן בחלב אלטרנטיבי מועשר על בסיס סויה, שקדים ואורז. ירקות קולארד מבושלים מכילים 266 מ"ג למנה. ניתן לצרוך עד 1,000 מ"ג סידן רק על ידי אכילת דגני בוקר מועשרים לארוחת הבוקר. 

עוד בנושא: ארוחות בוקר מדורגות על פי מספר הקלוריות


Man cutting gala apples for a snack
pjohnson1/istockphoto

אפשר לרדת במשקל מאכילת מאכלים בעלי ערך קלורי שלילי

קל להבין מדוע דיאטנים ירצו להאמין שמאכלים מסוימים, כמו תפוח, דורשים מגוף האדם יותר קלוריות כדי ללעוס, לעכל ולעבד - וכך לשרוף קלוריות ולהרזות רק על ידי אכילה. למרבה הצער, זה רק מיתוס. מגזין הבריאות Healthline קובע בפשטות: "אין באמת מאכלים עם ערך קלורי שלילי. למרות שזה נכון שרוב המאכלים הללו מזינים, אין זה סביר... כל אחד מהם מכיל קלוריות, ואין שום ראיות שתומכות ברעיון שהם דורשים יותר אנרגיה לאכילה, עיכול ועיבוד ממה שהם מספקים".

עוד בנושא: דיאטות טרנדיות שצריך לחשוב פעמיים לפני שמנסים אותן

Sunlight and warmth turn potatoes skin green witch contain high levels of a toxin, solanine which can cause sickness and is poisonous. Do not buy and eat green potatoes! Heap on sackcloth.
Helin Loik-Tomson/istockphoto

מספיק לקלף את החלקים הירוקים מתפוח האדמה

תפוחי אדמה ירוקים יכולים להיות מסוכנים. אם חלק כלשהו בתפוח האדמה ירוק, קילוף החלק הזה יכול לעזור, אך הצבע הירוק רק מציין נוכחות של רעלן הנקרא סולנין. הרעלן הזה יכול להיות בכל מקום בתפוח האדמה, ולכן עדיף תמיד לזרוק אותו. תפוחי אדמה מייצרים כמויות זעירות של סולנין באופן טבעי כדי להתנגד למזיקים ופטריות, אולם כאשר הם נחשפים לאור ולחום, רמות הסולנין עולות. עד שאתם רואים כתם ירוק, הסולנין יכול להיות נוכח בכמות גבוהה מספיק כדי לגרום לכאבי ראש, בחילות ואפילו בעיות נוירולוגיות.

עוד בנושא: דרכים שונות ופשוטות לבישול תפוחי אדמה


Eggs
FotoLoveCamera/shutterstock

לא צריך לקרר ביצים

האינטרנט מלא בסרטונים של חובבי אוכל שמבטיחים שביצים שנשארו בחוץ בטמפרטורת החדר טעימות יותר מאלו שנשמרו במקרר. הסרטונים האלו מגיעים ממדינות אחרות. בבריטניה ובמקומות אחרים, זה בסדר לגמרי להשאיר ביצים בחוץ בטמפרטורת החדר מכיוון שהתרנגולות מחוסנות נגד סלמונלה. בארץ, עם זאת, אתם בהחלט רוצים לקרר את הביצים שלכם. 

עוד בנושא: דרכים שונות ופשוטות לבשל ביצים


Inside a Home Fridge with bread  and other articles
wwing/istockphoto

לחם נשמר זמן רב יותר במקרר

למרבה הצער, לקירור הלחם יש השפעה הפוכה. לחם הופך מעופש הרבה יותר מהר כשהוא מקורר מכיוון שטמפרטורות נמוכות גורמות למולקולות עמילן להתגבש מהר יותר.

עוד בנושא: כמה זמן יחזיקו שאריות אוכל במקרר?


Frozen meat in the freezer
DorukTR / istockphoto

אסור להקפיא בשר שהפשיר

יש מיתוס נפוץ שאומר שבשר מהמקפיא לעולם לא יכול להיות מוקפא שוב בבטחה לאחר הפשרה. זה לא תמיד נכון. זה בסדר גמור להקפיא כל עוד הבשר הופשר לאט במקרר. 

עוד בנושא: אוכל שהוא טעים יותר יום למחרת


Ketchup
Cheapism

צריך לאחסן קטשופ במקרר

אתה בהחלט יכול לאחסן קטשופ במקרר, אבל אתה לא צריכים. ניתן לאחסן בארון או בכל מקום אחר בטמפרטורת החדר. הקירור רק גורם לטעם חומצי פחות.

Senior woman adding white wine while preparing fish with her husband at home
miodrag ignjatovic/istockphoto

אלכוהול מתבשל במהלך הבישול

אם אתה משתמשים ביין, בירה, וודקה או כל משקה אלכוהולי אחר כמרכיב, אל תפלו למיתוס שאומר שכל האלכוהול מתבשל במהלך תהליך הבישול. זה יכול לקרות, אך מחקרים שפורסמו ב-ScienceDirect הראו כי גורמים כמו טמפרטורה וזמן בישול ממלאים תפקיד גדול אם אתם לא רוצים שהילדים ישתכרו מהתבשיל שהכנתם.


Variety of salts in spoons
Rawf8/istockphoto

מלח הוא מלח

תלוי אם הוא נשאב מהים, נכרה מהאדמה או מיוצר במעבדה - מלח יכול להיראות אחרת, להיות בעל טעם שונה, בעל תכונות מינרליות שונות ושימושים שונים במטבח. בכל אופן, מלח הוא משפר הטעמים החשוב ביותר בכל המסורות הקולינריות. אם אתם רציניים בקשר למטבח, תהיו גם רציניים עם המלח שאתם בוחרים לכל תבשיל. יש לפחות  תריסר סוגים שונים, וביניהם מלח שולחן סטנדרטי, מלח המתמוסס במהירות, מלח בעל מרקם חולי, מלח קלטי מעודן מצרפת או מלח עשיר במינרלים מההימלאיה.