מומחים מסבירים: איך להתנהל כלכלית בזמן אינפלציה?

Buying Convenient Food

SolStock/istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Buying Convenient Food
SolStock/istockphoto

לנצח את האינפלציה

כשהכלכלה נלחמת בדרכה חזרה מהמגיפה, סובלת מבעיות מתמשכות בשרשרת האספקה ​​ומתמודדת עם ההשלכות של מלחמת רוסיה-אוקראינה, האינפלציה מרימה את ראשה בגדול. המחירים מזנקים, מה שעלול להשאיר אנשים חסרי אונים. הנה מה שאתם יכולים לעשות כדי להקדים תרופה לעליית המחירים.

מינוס בבנק: רכישות בזבזניות של סלבס שהפכו אותם למרוששים

Cooking vegetables, step seven, seasoning
Floriana/istockphoto

התאמת הרגלי הוצאות ואורח חיים

מה שעולה יותר בתקופות של אינפלציה אינו אוניברסלי - מגזרים שונים חווים שיעורי עלייה שונים בזמנים שונים. אסטרטגיות פשוטות לחיסכון בכסף יכולות לעזור לכם להערים על האינפלציה. "בשלו בבית לעתים קרובות יותר, שקלו מותגים גנריים כתחליף למותגים יקרים, השתמשו בקופונים ורכשו פריטים מוזלים, קנו בכמויות גדולות פריטים שתוכלו לאחסן בקלות, וצמצמו למינימום משלוחי מזון מוכן", אומר ג'ון פילקינגטון, יועץ פיננסי בכיר. 

איך לחסוך כסף? לא לשלם על אף אחד מהדברים הבאים

Woman analyzing documents while sitting at home
Morsa Images/istockphoto

העריכו את מצב החובות

כרגע זה זמן מצוין להעריך מחדש את החובות שלכם, במיוחד את חוב המשכנתא. מימון מחדש יכול להיות דרך פשוטה להערים על האינפלציה. "ריבית נמוכה וקבועה מהווה יתרון ללווה בסביבת ריבית אינפלציונית ועולה", אומר פילקינגטון. 

עוד בנושא: טיפים לרכישות אונליין

A little girl using a laptop with her mom while the dad is cooking in the kitchen
FilippoBacci/istockphoto

עקבו אחר ההתקדמות שלכם

חשוב לקבוע יעדים ולבחון את ההתקדמות מעת לעת. ניטור זה מאפשר התאמות במידת הצורך, אומרת מרדית' סטודארד, סגנית נשיא בחברת Fidelity Investments. ייתכן שתגלו צורך לחסוך יותר או צורך לשנות את אסטרטגיית ההשקעה. כאשר אתם סוקרים את ההתקדמות, אתם יכולים לבצע התאמות לפני שיהיה מאוחר מדי.

עוד בנושא: מקרים בהם תתחרטו על שחסכתם כסף

iStock-1249686972.max-784x410.jpg
pfb1/istockphoto

השקעות מגוונות

כדאי לוודא שבתיק ההשקעות יש תמהיל של דברים שעשויים לעלות כאשר אחרים נופלים. "קיום תוכנית השקעות מגוונת יכולה לעזור להתמודד עם מגוון תנאים במהלך החיים", אומר סטודארד. 

עוד בנושא: אחסון חכם של מזון שיחסוך לכם כסף

iStock-1169888603.max-784x410.jpg
designer491/istockphoto

שקלו להחזיק TIPS

TIPS (אג"ח צמודות מדד של ממשלת ארה"ב) נחשבות להשקעות בטוחות בזמן אינפלציה. אמנם הריביות נמוכות ביחס לאג"ח רגילות, אבל הריבית משקפות את השינוי בכוח הקנייה של הצרכן. "TIPS נועדו להגן מפני אינפלציה. משלמים לכם את הקרן המותאמת או הקרן המקורית, הגבוה מביניהם", אומר אשליין. 

Close-up bond market trading screen  with rising yields. Coupons, rates, yields  and other informations are displayed.
Torsten Asmus/istockphoto

הערכת הסיכון והתגמול של החזקה באג"ח

אם יש לכם אופק זמן ארוך למטרות חיסכון, סביר להניח שהשקעה במניות ולא באג"ח תניב תשואות משמעותיות. תשואות העבר אינן ערובה לתשואות עתידיות, אבל היסטורית, מניות עושות עבודה הרבה יותר טובה בהתמודדות עם האינפלציה מאשר אגרות חוב. 

Senior couple discussing over invoices at home
Wavebreakmedia/istockphoto

לא להיבהל

סקירת השקעות וחסכונות אחרים אינה אומרת קבלת החלטות פזיזות כאשר השוק יורד. "השקעה בבורסה מגיעה עם רמת סיכון מסוימת. אל תתנו לתנודות השוק בטווח הקצר להשפיע על קבלת ההחלטות הפיננסיות שלכם", אומר אשליין. זכרו, רוב ההשקעות, כגון אלו לפנסיה, מיועדות בדרך כלל לתוצאות ארוכות טווח.

עוד בנושא: דרכים להפגת מתח וחרדה

Detail of hand filling the fuel tank
Pollyana Ventura/istockphoto

היו גמישים בשנות הפרישה שלכם

עלויות דיור, מזון, תחבורה ושירותי בריאות הן ארבע הקטגוריות העיקריות שגמלאים צריכים להתחשב בהן. כאשר קטגוריה אחת חווה יותר אינפלציה, שקלו לצמצם או להשתמש באסטרטגיות חיסכון. לדוגמה, עם עלויות תחבורה גבוהות, פנסיונרים עשויים לרצות להעריך מחדש או לדחות את תוכניות הנסיעה שלהם. 

עוד בנושא: טעויות כלכליות של פנסיונרים

Confident asian businesswoman in office.
ijeab/istockphoto

לא בטוחים? העזרו ביועץ פיננסי

אם אינכם בטוחים שאסטרטגיית החיסכון שלכם תעלה על האינפלציה, אל תתמודדו לבד. עבודה עם יועץ פיננסי יכולה לעזור לכם לגבש ולבצע תוכנית חסינה יותר לאינפלציה, המותאמת למצבכם. עצות כלליות מועילות, אבל הן לא לוקחות בחשבון את הגורמים האישיים שלכם. 

Happy parents and their daughters having fun with a dog at home.
Drazen Zigic/istockphoto

אל תיתנו לדאגות האינפלציה להפיל אתכם

אף אחד לא אוהב את עליית המחירים, אבל במקרים רבים, ככל שהאינפלציה עולה, כך גם השכר עולה. אם החששות משיעורי אינפלציה מטרידים אתכם, הם לא צריכים לעשות זאת. מומחים אומרים כי אנו עומדים בפני שיעור אינפלציה צנוע יחסית.

iStock-1247086026.max-784x410.jpg
RichVintage/istockphoto

איזון מחדש של התיק

חשבו מחדש במה אתם משקיעים כדי לתת את הדעת על הכלכלה והצפי. "איזון מחדש מאפשר לכם לקחת רווחים מהנכסים שלכם עם הביצועים הטובים יותר ולרכוש את אלה שלא הצליחו, ובכך 'לקנות במבצע", אומר אשליין. 

עוד בנושא: הסלבס שנכשלו בעסקים

woman is looking at cash banknotes
Vergani_Fotografia/istockphoto

צמצום אחזקת מזומנים ככל שהאינפלציה עולה

תקופות של אינפלציה גבוהה יותר הן לא הזמן להחזיק יותר מדי מזומנים. "אל תחזיקו מזומנים מעבר למה שצריך עבור קרנות חירום או כדי לחסום תנודות שוק קצרות טווח", אומר סקוט אשליין, מייסד ויועץ הון פרטי בקבוצת הלקוחות הפרטיים של Northwestern Mutual Ashline Financial. אם אתם מחזיקים יותר מדי מזומנים, תאבדו כוח קנייה מכיוון שהכסף שלכם יושב בבנק ומרוויח ריביות נמוכות במיוחד.

עוד בנושא: סימנים שאתם קמצנים כרוניים