המוצר הפופולרי הזה גרם למותם של 8 תינוקות

Newborn baby sleeping in safety while mother is holding and smiling at her

Strelciuc Dumitru/istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Newborn baby sleeping in safety while mother is holding and smiling at her
Strelciuc Dumitru/istockphoto

קונים, היזהרו

טבעי להניח שאם מוצר כלשהו נמכר ע”י קמעונאי גדול - הוא בטוח. למרבה הצער, זה לא תמיד המצב. כאשר מתרחשות טרגדיות, בדרך כלל מוטל על הרגולטורים הממשלתיים לנקות את הבלגן עם קריאות שירות וכללים חדשים שיסייעו במניעת תאונות עתידיות. רק החודש, מוצר פופולרי לתינוקות נמחק מהשוק לאחר שנקשר לשמונה מקרי מוות. להלן כמה מהפריטים הבולטים ביותר שנדרשו לרדת מהמדפים כדי למנוע טרגדיה נוספת.


s-l500_DtCNzeK.max-784x410.jpg
amazon

כיסאות נוח לתינוקות

שנת קריאת שירות: 2021

מקרי מוות: 8

8 תינוקות שנרדמו על הכריות האלו, מתו כתוצאה מחנק. זה נכון שהכריות משווקות כמוצר המיועד לזמן משחק, אבל תינוקות ישנים כל כך הרבה ויכולים להירדם מהר. 


48698443103737p.max-784x410.jpg
Buy Buy Baby

טרמפולינת רוק אנד פליי של פישר פרייס

שנת קריאת שירות: 2019

מקרי מוות: יותר מ-50

ה"רוק אנד פליי" היה לא פחות מפלא עבור הורים רבים שטוענים שהמוצר עזר להם להרדים את תינוקותיהם בקלות. לרוע המזל, הרוק אנד פליי נקשר ליותר מ-50 מקרי מוות של תינוקות, כאשר רובם מתו מחנק. חוקרי הקונגרס האשימו את פישר פרייס בשיווק של הרוקנ'פליי כמיועד לשינה, וזאת למרות הוכחות לכך שהמוצר לא בטוח לשינת לילה. 

עוד בנושא: המאכלים האלו מסוכנים לבריאות אם לא מכינים אותם כראוי


medicine capsule, drug and Mitragyna speciosa leaf (kratom) and Shred, Kratom is Thai herbal which encourage health on mat
AnuchaCheechang/istockphoto

קראטום

שנת קריאת שירות: 2018

מקרי מוות: 44

אם אתם צריכים הוכחה לכך ש"אורגני" או "טבעי" לא בהכרח אומר "בטוח" או "בריא", אז התוסף הצמחי הזה הוא הוכחה מצוינת. ה-FDA הזהיר כי קראטום מכיל אופיואידים, ומי שמשתמש בו מסתכן ב"נטילת מנת יתר ובמקרים מסוימים - מוות". לפחות 44 מקרי מוות מאז 2011 קשורים לקראטום, ולאחר שהמפיצים סירבו לשתף פעולה עם ריקול מרצון, הוחלט על ריקול חובה. דוגמאות נבדקו חיוביות לגבי סלמונלה.

עוד בנושא: המאכלים ששלחו הכי הרבה אנשים לבית החולים בשנה האחרונה


Hyland_Teething_Tablets.max-784x410.jpg
eBay

טבליות שיניים של Hyland

שנת קריאת שירות: 2017

מקרי מוות: 10

אף אחד לא רוצה שהתינוק שלו יסבול מהכאבים הכרוכים בצמיחת שיניים, אבל תרופה פוטנציאלית ירדה מהשוק לאחר שנקשרה למותם של 10 ילדים. ה-FDA הזהיר כי טבליות השיניים ההומאופתיות של היילנד מכילות כמויות לא עקביות של בלדונה, המכילה אלקלואידים  שעלולים להיות רעילים לילדים. המוצר כבר לא נמכר בארצות הברית, אבל אפשר להזמין אותו לארץ. אל תעשו זאת.


Kiddie_Fire_Extinguisher.max-784x410.jpg
amazon

מטפי כיבוי של קיד

שנת קריאת שירות: 2017

מקרי מוות: 1

לאחר מוות אחד ולפחות 16 פצועים, ה-CPSC הוציא ריקול בשנת 2017 לכ-38 מיליון מטפי כיבוי. הבעיות הן כפולות: ראשית, הם יכולים להיסתם, מה שעלול להשאיר אתכם עם מטף חסר תועלת בשעת חירום. שנית, הפיה יכולה לעוף מהמטף באופן מסוכן.


Recalled_IKEA_MALM_3-drawer_dresser.max-784x410.jpg
CPSC

שידה של איקאה

שנת קריאת שירות: 2017

מקרי מוות: 8

איקאה ביצעה קריאת שירות ליותר מ-17 מיליון מהשידות שלה, כולל שידת Malm האייקונית, בגלל סיכוני התהפכות. לפחות שמונה ילדים מתו כאשר שידת מאלם או שידה אחרת של איקאה נפלה עליהם, ומעל 100 נפצעו. ה-CPSC קרא להורים לחבר שידות ופריטים כבדים אחרים לקיר כדי למנוע אירועים דומים בעתיד.

עוד בנושא: טיפים לקנייה חכמה באיקאה


Infantino_SlingRider.max-784x410.jpg
CPSC

מנשא לתינוק של Infantino

שנת קריאת שירות: 2010

מקרי מוות: 3

לפחות שלושה תינוקות נחנקו בנשאי התינוקות של אינפנטינו מסוג SlingRider, מה שהוביל לריקול של מיליון מהמוצרים בשנת 2010. מקרי מוות נוספים נקשרו לנשאי תינוקות אחרים. ה-CPSC אישר כללים חדשים כדי להפוך נשאים לבטוחים יותר, כולל תוויות אזהרה מחמירות יותר ודרישות עמידות.


Toyota Car Logo
KMoFoto/istockphoto

טויוטה

שנת קריאת שירות: 2009-2010

מקרי מוות: 89

טויוטה סבלה מסיוט יחסי ציבור החל משנת 2009 כאשר נאלצה לבצע קריאת שירות ל-4 מיליון רכבים מכיוון ששטיחוני הרצפה משכו את דוושת הגז מטה. בשנה שלאחר מכן, נעשה ריקול למיליוני טויוטות נוספות - הפעם, עם דוושות פגומות. מאוחר יותר נחשף כי טויוטה הטעתה לקוחות ורגולטורים במהלך החקירה, ולכן נאלצה לשלם קנס כספי גבוה של 1.2 מיליארד דולר  בשנת 2014. על פי NHTSA, ייתכן שהליקויים גרמו ל-89 מקרי מוות תוך 10 שנים.


Deployed airbag in the interior of a vehicle
gokhanilgaz/istockphoto

כריות אוויר של טקאטה

שנת קריאת שירות: 2008 - היום

מקרי מוות: 19

בוצעה קריאת שירות ליותר מ-37 מיליון דגמי רכבים בארה"ב מכיוון שהם הכילו כריות אוויר פגומות המיוצרות על ידי חברת טקאטה היפנית. וזה לא נגמר: המינהל לבטיחות בתנועה בארה"ב אמר לאחרונה כי הוא בודק 30 מיליון כלי רכב נוספים  - 1,384 דגמים המכילים כריות אוויר אחרות של טקאטה. הבעיה העיקרית בכריות האוויר היא שהן עלולות להתנפח בעוצמה חזקה מדי, להעיף רסיסי מתכת ולגרום לפציעה או למוות.

עוד בנושא: המכוניות הכי מכוערות בהיסטוריה


baby girl in cot bed
M-image/istockphoto

עריסות מסוג דרופ-סייד

שנת קריאת שירות: 2005-2010

מקרי מוות: 32

עריסות דרופ-סייד בנויות כך שלפחות צד אחד זז למעלה ולמטה, כך שההורה יוכל לגשת לתינוק בקלות. בכל אופן, בוצעה קריאת שירות ל-9 מיליון עריסות של חברות גדולות ומוכרות מכיוון שהמסילות בצד העריסה עלולות להתנתק חלקית, וליצור רווח שהתינוק עלול להילכד בו ולהיחנק. בשנת 2010, לאחר 32 מקרי מוות לפחות, ה-CPSC אסר כליל את השימוש העריסות. עדיין אפשר למצוא עריסות כאלו ביד שנייה. אל תעשו זאת בשום אופן.


Firestone_Tires.max-784x410.jpg
amazon

צמיגי פיירסטון

שנת קריאת שירות: 2000

מקרי מוות: 271

בצעד משותף עם פורד, פיירסטון ביצעה קריאת שירות ליותר מ-14 מיליון צמיגים שהותקנו על רכבי ספורט גדולים, משאיות ורכבים מסחריים בעקבות תקלה העלולה לגרום לפיצוץ הצמיג במהלך הנסיעה. בסופו של דבר האשימו את הצמיגים ב-271 מקרי מוות ופציעה של מאות, ופיירסטון נאלצה לשלם 240 מיליון דולר בהסדר עם פורד.


Cute child having fun on hammock
portishead1/istockphoto

מיני ערסלים

שנת קריאת שירות: 1996

מקרי מוות: 12

לפחות תריסר ילדים מגיל 5 עד 17 מתו לאחר שנלכדו במיני ערסלים - ערסל קטן ללא מוטות -  מאמצע שנות השמונים עד אמצע שנות ה-90. כמה יצרנים היו מעורבים בריקול של 3 מיליון ערסלים.


פורד פינטו הצ'בק, 3 דלתות
פורד פינטו הצ'בק, 3 דלתות by Michael Dorausch (CC BY-SA)

פורד פינטו

שנת קריאת שירות: 1978

מקרי מוות: כ-500

מיכל הדלק של המכונית נמצא קשור לסיכון מוגבר של שריפות קטלניות לאחר התנגשויות מסוג חזית - אחור. מדובר בתרחיש די נפוץ, ועל כן מספר מקרי המוות שנוי במחלוקת. פורד נאלצה לבצע ריקול ל-1.5 מיליון מכוניות בשנת 1978 ואף התמודדה עם כתב אישום בגין הריגה בשנה שלאחר מכן. 


one each on target
Allkindza/istockphoto

חצים למדשאה

שנת קריאת שירות: 1988

מקרי מוות: 3

החצים היו מתכתיים וחדים מספיק בשביל להבטיח שיתקעו באדמה ברגע שינחתו במרכז החישוק שהונח כמטרה. אם זורקים את החץ חזק מספיק, הוא יכול לחדור את הגולגולת. ובאמת, החצים האלו היו אחראים למותם של שלושה ילדים. החצים יצאו מהשוק בשנת 1988.

עוד בנושא: הצעצועים המסוכנים בהיסטוריה


A group shoot of sliced cantaloupe melons
agcuesta/istockphoto

מלון

שנת קריאת שירות: 2011

מקרי מוות: 33

בשנת 2011, קרוב ל-30 בני אדם איבדו את חייהם לאחר שאכלו מזון שנגוע בליסטריה, ויותר מ-140 אושפזו. תחקיר של מנהל המזון והתרופות והמרכזים לבקרת מחלות ומניעתן התחקה אחר ההתפרצות והגיע לחוות Jensen בקולורדו. התקרית נותרה אחת ההתפרצויות הקטלניות ביותר של מחלות מזון בארצות הברית.

עוד בנושא: פירות וירקות שמחזיקים לאורך זמן, ואלו שלא