ממה אתם מפחדים? הפוביות הכי נפוצות בעולם

Biggest Fear Is Bedbugs

Dean Drobot/shutterstock

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Biggest Fear Is Bedbugs
Dean Drobot/shutterstock

לפחד מהפחד

פוביה היא פחד או בעתה כרוניים מוגזמים מאובייקט או סיטואציה. רגשות החרדה עלולים לגרום להתקפי פאניקה, דיכאון ושפע של תסמינים "מהנים" אחרים. יש אלפי סוגים של פוביות לבחור מהן, אבל 12 הפוביות הבאות הן הנפוצות ביותר.

עוד בנושא: הפרעות הנפש הכי מוזרות ומפחידות


Lightning Strikes
mishooo/istockphoto

אסטרפוביה

אם יש לכם פחד קיצוני מפני רעמים וברקים, ברכותינו - אתם אסטרפובים. הפוביה הזו קיימת בעיקר אצל ילדים וכלבים, אבל גם אצל מבוגרים. התסמינים כוללים הסתתרות בזמן רעמים/ ברקים, כאבים בחזה, הזעה בכפות הידיים וצפייה אובססיבית בתחזית מזג האוויר. 

עוד בנושא: דרכים לשמור על עור בריא בחורף


Various dogs playing
Marina Vedernikova/ istockphoto

סינופוביה

סינופוביה היא פחד קיצוני מכלבים הפוגעת בכ-5% מהאוכלוסיה. רוב הסינופובים הותקפו ע"י כלב בילדות או שראו מישהו מותקף, ומבחינתם הסבירות שזה יקרה להם שוב היא גבוהה. בדומה להרבה פוביות אחרות, לפעמים דווקא התקיפה השנייה היא זו ש"משחררת" את הפוביה כיוון שזו ה"הוכחה" שזה יכול לקרות שוב ושוב ושוב.

עוד בנושא: כלבים שלא משירים פרווה


Night Terrors and Sleepwalking
marcduf/istockphoto

ניקטופוביה

ניקטופוביה היא פחד לא רציונאלי מחושך. 11% מהאוכלוסייה סובלים מפחד קיצוני מפני החושך - מבוגרים וילדים. הסובלים מניקטופוביה פוחדים שיצור/ מפלצת/ בן-אדם יתקפו אותם בחושך והתסמינים כוללים תחושת רתיעה, הזעה, שיתוק ואפילו צעקות.

fear
DepositPhotos.com

טריסקאידקפוביה

טריסקאידקפוביה היא פחד או הימנעות מהמספר 13 כתוצאה מאמונה טפלה כי המספר 13 מביא מזל רע. אגב, פוביה מיום שישי ה-13 נקראת פאראסקבדקטריאפוביה. יש 2 מיתוסים הקושרים את המספר 13 לחוסר מזל. מיתוס ראשון מיוחס לחוקי חמורבי, שם לכאורה הושמט המספר 13 בסדר הפרקים. אחרים קושרים בין המספר 13 לסעודה האחרונה של ישו שהתרחשה ביום שישי וסעדו בה 13 אנשים.

עוד בנושא: טעויות נפוצות בענייני יהדות


You Won't Have to Deal with Public Transit
Onfokus/istockphoto

אגרופוביה

כל שנה מאובחנים כ-1.7% מהאוכלוסייה עם הפרעת אגורפוביה. אדם החי עם אגרופוביה סובל מתחושת פחד וחרדה במקומות בהם הוא חושש שיילכד או לא יוכל לקבל עזרה במקרה חירום. התסמינים עלולים לכלול פחד משימוש בתחבורה ציבורית, מהימצאות במרחבים פתוחים או סגורים, עמידה בתוך מקום הומה אדם והימצאות מחוץ לבית לבד.

עוד בנושא: סימנים שאתם סובלים מדיכאון סמוי

Foldable step ladder
Amazon

אקרופוביה

פוחדים מגבהים? אתם לא לבד. כ-2-5% מהאוכלוסיה סובלים מאקרופוביה, המוגדרת כפחד גבהים קיצוני. צריך להבין שמידה מסויימת של פחד מגבהים היא הגיונית, אבל לאקרופובים יש פחד לא רציונאלי. אפילו שהייה בבניין גבוה או עמידה על סולם נמוך יכולים לגרום לאקרופובים להתקף פניקה, סחרחורת או קיפאון.

claustrophobic
claustrophobic by Tama66 (None)

קלאוסטרופוביה

קלאוסטרופוביה היא פחד מהימצאות באזורים סגורים, כמו מטוס, מעלית, מנהרה או חדר קטן בלי חלון. אם הקלאוסטרופוביה קשה, עצם סגירת דלת של חדר תגרום לבהלה.

120914 flying with pets slide 12 fs

פחד טיסה

פחד מטיסה עלול לנבוע מקלסטרופוביה ואקרופוביה (פחד מגבהים) או להופיע לבדו. אנשים שמפחדים מטיסות חוששים מתאונה אווירית או מכך שהם יעברו התקף חרדה ויאבדו שליטה במהלך הטיסה. התסמינים כוללים דיסאוריינטציה, סחרחורת וחרדה קיצונית. זה ממש לא משנה שטיסה הרבה יותר בטוחה מנסיעה באוטו, עדיין ל-10-40% מהאוכלוסיה יש פחד טיסה.

Extragonadal Germ Cell Tumor
Libertas Academica / Wikimedia Commons

מיזופוביה

אנשים הסובלים ממיזופוביה, המכונה גם ג'רמופוביה, חשים חרדה מוגזמת מפני חיידקים וזיהומים. מיזופובים ימנעו ממגע עם אנשים אחרים, ישטפו ידיים לעיתים תכופות ויבלו את רוב זמנם בניקיון.

עוד בנושא: מוצרי ניקיון שאתם צריכים להפסיק להשתמש בהם


Sydney funnel web spider
Wikimedia Commons / Doug Beckers

ארכנופוביה

ארכנופוביה היא פוביה ספציפית מעכבישים או יצורים אחרים ממחלקת העכבישנים. הרבה אנשים נגעלים או מפחדים מעכבישים, אבל לארכנופוב תהיה תגובה מוגזמת אפילו כשהוא נתקל בעכביש קטנטן. בנוסף, ארכנופובים עשויים לחוש אי נוחות במקומות בהם עלולים להיות עכבישים או להימנע לחלוטין ממקומות כאלו. פוביה מבעלי חיים נפוצה לא פחות היא אופידיופוביה - פחד מנחשים.

HCG Diet
Dmitry Lobanov/shutterstock

טריפנופוביה

טריפנופוביה היא פחד ממחטים המשמשות בהליכים רפואיים ומפרוצדרות רפואיות אחרות. הפחד עלול להיות כל-כך קשה, שאותם אנשים פשוט ימנעו מטיפול רפואי. ההערכה היא שכ-10% מהאוכלוסיה סובלים מצורה כלשהי של טריפנופוביה.

Social Anxiety
fizkes/istockphoto

פוביה חברתית

פוביה חברתית, המכונה גם חרדה חברתית, מתאפיינת בפחד ממצבים חברתיים או מביצוע פעולות מסוימות בפומבי. פוביה חברתית כרוכה בפחד מביקורת מצד אחרים והתסמינים כוללים הימנעות ממפגשים חברתיים, פחד משיחות פנים מול פנים, חשש להיות מובך או מושפל,  פחד מדיבור בפומבי, ניתוח יתר על המידה של אינטראקציות חברתיות וכדומה.