12 סימנים שאתם צריכים ללכת לטיפול פסיכולוגי

Mental health professional taking notes during a counseling session

NickyLloyd/istockphoto

צ'יפיזם הוא מגזין עצמאי. ייתכן שנרוויח עמלה במידה ותבצעו רכישות דרך הקישורים שלנו. לקרוא עוד
Mental health professional taking notes during a counseling session
NickyLloyd/istockphoto

האם אתם צריכים טיפול?

אי פעם שקלתם טיפול פסיכולוגי? אם התשובה היא כן, אתם לא לבד. מיליוני אנשים גילו שטיפול מספק מרחב תומך וסודי לטיפול בחששות אישיים. ישנן סיבות רבות להתייעץ עם מטפלים. בדקו אם גם אתם מתמודדים עם אחד מהמצבים הבאים, ושקלו טיפול בהתאם.

רצף של טראומות: הילדות הקשה של קלסי גראמר

Elderly man sitting alone at home
Dean Mitchell/istockphoto

אתם מתמודדים עם שינוי משמעותי בחיים

אפילו שינויים רצויים, כמו נישואים או יציאה של ילד מהבית, מציבים אתגרים חדשים ודורשים השקעה משמעותית של זמן ומשאבים רגשיים. ייתכן שאתם חווים אירועי "אבן דרך", כמו פרישה, או גרסאות פרטיות ועדינות יותר של שינוי, כמו הזדקנות. טיפול יכול לעזור לגייס תגובות חדשות למצב ולזהות אפשרויות בקבלת החלטות חשובות בחיים. 

עוד בנושא: סלבס שמתמודדים עם בעיות נפשיות

101718_therapist_slide2.max-784x410.jpg
diego_cervo/istockphoto

הרגשת חולשה מתמשכת

אולי אתם מרגישים מותשים, עצבניים או מתמודדים עם חרדה בצורה יוצאת דופן במשך יותר משבועיים. באופן דומה, אולי פעילויות ותחומי עניין שפעם באמת אהבתם עכשיו נראים מייגעים, או שאתם מסרבים להזמנות חברתיות ומשתוקקים ליותר זמן לבד. כל אלה הם אינדיקטורים חשובים לשינוי ברווחה האישית שלכם שראויים לתשומת לב מאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש. 

עוד בנושא: סימנים שאתם סובלים מדיכאון סמוי

Working at home
Geber86/istockphoto

אתם חווים מתח משמעותי

מתח מסוים נגרם מסביבות עבודה תובעניות עקב מועדים תכופים, אינטראקציות שליליות עם עמיתים לעבודה או לקוחות... גם חווית הנסיעה היומית מלחיצה נהגים רבים. גרסאות אחרות של לחץ עשויות להיות קשורות לחוסר זמן אישי או פרטיות. טיפול מפחית את רמת המתח על ידי מתן כלים לביסוס גבולות בין אישיים, יצירת שגרות טיפול עצמי והגדרת בחירות באורח החיים. 

עוד בנושא: דרכים זולות ויעילות להתמודדות עם לחץ וחרדה


Couple counseling or therapy session. Man talking about problems in the family. Husband and wife meeting their psychiatrist.
Tero Vesalainen/istockphoto

מערכות יחסים מתוחות

מספר מחקרים מצאו קשר בין בידוד חברתי לאורך חיים מופחת, ואחרים מצאו שכעס לא פתור עלול להחמיר מצבים רפואיים. לחילופין, נוכחותם של מערכות יחסים אוהבות ותומכות מסייעות למצב רוח חיובי, תפקוד קוגניטיבי ורווחה גופנית. הטיפול עוזר לשפר את מיומנויות התקשורת, לפתח תובנות לגבי איך אחרים חושבים ומרגישים, ולהבהיר צרכים וציפיות בין-אישיים. 

עוד בנושא: סלבס שמצאו אהבת אמת וניצחו את מבחן הזמן

Concept of fat shaming. Man standing on weight scales with fat inscription.
Vladimir Lialin/istockphoto

אתם לא מרוצים מהגוף שלכם

התרבות שלנו רוויה בתמונות של אנשים צעירים ויפים. בתגובה, אתם עשויים לבקר היבטים של הגוף שלכם. תחושות עזות של בושה, כיעור ואכזבה יכולות לנבוע מחוויות נפוצות כמו אקנה או התקרחות, כמו גם מכל גרסה אחרת של הבדל פיזי. טיפול מועיל בוויסות התחושות האלו ובאימוץ הפיזיות שלנו.

בלי קלישאות: דרכים לשיפור הביטחון העצמי

Shot of a businessman suffering from backache at work
PeopleImages/istockphoto

אתם מתמודדים עם בעיות בריאותיות

אנשים רבים לומדים להתעלם מאי נוחות פיזית וממצוקה רגשית. על ידי הגברת המודעות לחייכם הפנימיים, כולל מחשבות, רגשות ותחושות גופניות, תוכלו לזהות ולהגיב לצרכים המיידיים שלכם. במצבים בריאותיים כרוניים, כגון כאבי גב, פסיכותרפיה היא כלי שימושי להפחתת רמות החרדה והכעס הבלתי מבוטא שעלולים להגביר את תפיסת הכאב והמתח הפיזי.


101718_therapist_slide7.max-784x410.jpg
fizkes/istockphoto

אתם משתמשים בתרופות על דעת עצמכם

בעיה בהסתמכות על חומרים יכולה לכלול חומרים משכרים ידועים כמו אלכוהול, תרופות מרשם, מריחואנה וסמי רחוב, כמו גם ניקוטין, קפאין וסוכר. המונח “self-medication” (טיפול עצמי) משמש לתיאור הדרך שבה אנשים מנסים לעתים קרובות להתמודד עם מצבים פסיכולוגיים לא מטופלים. הפרעות דיכאון, מאניה וחרדה מוסוות לרוב על ידי שימוש בחומרים, ולכן אינן זוכות לתשומת הלב הדרושה להן. הטיפול מספק תמיכה בפיתוח אסטרטגיות התמודדות אחרות. 

עוד בנושא: תרופות סבתא נפוצות שממש לא עובדות

Sad woman
Kerkez/istockphoto

חוויתם טראומה

ההשפעות של טראומה הן משמעותיות ומתמשכות. אם יש לכם היסטוריה של אובדן משמעותי, חשיפה לאלימות, מחלת נפש, שימוש בסמים מצד ההורים… - כל אלו עלולים להשפיע על הערך העצמי, יצירת אמון ויצירת מערכות יחסים בריאות. הטיפול מספק סביבה בטוחה ותומכת לחקור חוויות כואבות ולהחזיר את תחושת השליטה.

עוד בנושא: דברים שצריך לדעת על פוסט טראומה

Aggressive driver in car, side view
SanneBerg/istockphoto

מצב הרוח שלכם משתנה במהירות

אולי אתם מרגישים שינויים מהירים במצב הרוח, רמות גבוהות במיוחד של אנרגיה ופחות צורך בשינה. אולי רמת העצבנות או הכעס שלכם גבוהה, או הדחף המיני מתגבר פתאום. כשהם לא מטופלים, סימפטומים אלו פוגעים בקבלת ההחלטות שלכם ועלולים לגרום לסיכונים בריאותיים ובטיחותיים משמעותיים. הטיפול מזהה משאבים ואסטרטגיות לניהול אימפולסיביות וגורמי סיכון.

Bereaved young woman in black taking flowers to grave
RapidEye/istockphoto

אתם מתאבלים

אובדן כולל מוות של בן זוג, הורה, חבר, אח או אפילו חיית מחמד. אובדן אחר עשוי להיות עדין או סמלי יותר, כמו אובדן היציבות הפיננסית, האמונה או תחושת המטרה. החוויה של אבל על אובדן נוכחי יכולה גם לעורר מחדש רגשות הקשורים לאובדן מוקדם יותר בהיסטוריה שלכם. בטיפול, אתם נתמכים בתהליך האבל ומוצאים משמעות ומטרה לאחר אובדן.

עוד בנושא: קברים ששווה לבקר בהם

Sad young man looking through the window
Marjan_Apostolovic/istockphoto

היו לכם מחשבות אובדניות

מחשבות מתמשכות על פציעה עצמית או התאבדות משקפות רמה משמעותית של מצוקה וחוסר תקווה שחשוב לטפל בה עם איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. ברגע שאתם יכולים לקבל את העזרה והמשאבים הדחופים שאתם צריכים, אתם יכולים למצוא תקווה, כוח ודרכים משופרות לטפל במקור הכאב. 

iStock-960388614.max-784x410.jpg
asiseeit/istockphoto

אתם מחפשים דרך לשיפור עצמי

טיפול יכול להיות מועיל אם אתם רוצים לקבל פרספקטיבה על עצמכם, מערכות היחסים שלכם, הכיוון שלכם והמטרות האישיות שלכם. הטיפול מספק מעבדה ללימוד מיומנויות תקשורת חדשות, מאתגר עמדות או אמונות ארוכות טווח, ומטפח פתרון בעיות יצירתי. הבנה מוגברת של עצמכם ושל אחרים מבהירה את סדרי העדיפויות האישיים, מעצבת מחדש את הדרכים שבהן אתם חושבים ופועלים, ומיישרת מחדש את האופן שבו אתם מנהלים את הזמן והאנרגיות שלכם.

African psychologist holds hands of girl patient, closeup view
fizkes/istockphoto

האם טיפול מתאים לכם?

ברור שיש הרבה גורמים שמביאים אנשים לטיפול. גם אם לא מצאתם את עצמכם באף-אחד מהתרחישים הספציפיים הללו, דעו שטיפול הוא משאב טוב עבור התמודדויות רבות עם אתגרי החיים. טיפול לא צריך להיות "מוצא אחרון" לטיפול בחששות שלכם. יש גם שפע של אפשרויות חינמיות ובעלות נמוכה לטיפול בבריאות הנפש, כך שאין צורך להירתע ממצב כלכלי. על ידי התחלת טיפול, אתם נוקטים בצעדים לשיפור מצב הרוח, המודעות העצמית ומערכות היחסים שלכם. זהו אישור של הערך והמחויבות שלכם לפוטנציאל העתידי שלכם.