safe lock
robynmac/istockphoto

למה עוגיות אוראו ישרדו את האפוקליפסה - ועוד סודות של תאגידי ענק

View Slideshow
safe lock
robynmac/istockphoto

סוד כמוס לפרה ולסוס

תאגידים הם בדיוק כמו אנשים - לכולם יש סודות. רובם כוללים מידע קנייני משעמם, אבל לפעמים החברות הגדולות בעולם מסתירות שלדים וסודות מפתיעים שכאילו נלקחו מסרט הוליוודי. מכספת סודית מאובטחת במיוחד ועד מו”פ בסגנון ג'יימס בונד, אלו סודות התאגידים הכי מרתקים ומוזרים בעולם.


oreos
Mindstyle/istockphoto

יהיו עוגיות אוראו אחרי האפוקליפסה

על האי הנורבגי שפיצברגן, במרחק של 1280 קילומטרים בלבד מהקוטב הצפוני, ניצבת כספת הזרעים הגלובלית של סבאלברד. זהו מתקן מאובטח במיוחד המגן על יותר ממיליון דגימות זרע של בני אדם למקרה של הכחדה, לא עלינו. לא רחוק משם, יש כספת דומה, אך קטנה בהרבה שבתוכה יש עוגיות אוריאו עטופות במיילר. מדובר באחד מפעלולי השיווק המטופשים אך השאפתנים ביותר. למקרה שתרצו לבקר, המיקום המדוייק הוא 78° 08’ 58.1” N, 16° 01’ 59.7” E.  


kfc
Thomas Kelley/istockphoto

המתכון השמור ביותר בעולם

כל אמריקאי שמכבד את עצמו יודע שיש 11 עשבי תיבול ותבלינים במתכון של KFC. אותם תבלינים והכמויות שלהם הוא אחד הסודות השמורים ביותר בענף המסעדנות ובעולם. אפילו השף הראשי של KFC אינו יודע את המתכון לאחר שני עשורים בחברה. שני ספקים מספקים חצי מתערובת התבלינים מבלי לדעת מה האחר עושה. המתכון המקורי נשמר בכספת מאובטחת ביותר במחלקה המשפטית במטה החברה בקנטקי. רק אדם אחד מכיר את השילוב, ורק שני אנשים חיים מכירים את המתכון הסודי.

עוד בנושא: טיפים לבישול שאתם חייבים להכיר


disney world
MichaelWarrenPix/istockphoto

איך אין יתושים בדיסני וורלד

דיסני וורלד ממוקם בגן עדן ליתושים. ליתר דיוק, הוא בנוי על ביצה. למרות זאת, כמעט אין סיכוי שתעקצו ע"י יתוש כשתגיעו לשם. ללא הדברת יתושים יעילה, הפארק פשוט לא יכול היה לתפקד, אך וולט דיסני לא רצה להשרות את פארק השעשועים שלו בהדברה כימית. במקום זאת הוא שכר את ויליאם אוורט פוטר, מהנדס בעל הכשרה מ-MIT. הוא תכנן כל היבט בפארק כדי להימנע ממים עומדים שיאפשרו ליתושים להתרבות. מאדריכלות הבניין לבחירת הצמחים ומיקום המתקנים - כל סנטימטר בפארק נועד להזרים מים לעבר מערכת הניקוז המורכבת שמתחת לפארק.

עוד בנושא: כך תפטרו ממזיקים בדרך טבעית


flamethrower
Robyn Beck-Pool/Getty Images News/Getty Images

הלהביור של אילון מאסק

היזם אילון מאסק מצא דרך מקורית לגייס כסף לחברת החפירות שלו, The Boring Company. הוא ייצר ומכר 20,000 להביורים אמיתיים וממותגים. במחיר של 500 דולר ליחידה, מאסק גייס 10 מיליון דולר. גם אתם יכולים לקנות להביור אחד באיביי, אבל הוא יהיה יקר פי 10 מהמחיר המקורי.

עוד בנושא: המוצרים הכי נמכרים באמזון


starman
SpaceX/Getty Images News/Getty Images

כמו כן, הטסלה הישנה שלו נמצאת בחלל

בשנת 2018, מאסק צירף מטען מיוחד לשיגור הבכורה של רקטת הפאלקון של חברת SpaceX: מכונית הטסלה רודסטר שלו, בתוספת בובת אסטרנאוט בשם סטראמן במושב הנהג. בסתיו האחרון, סטארמן היה במרחק של 8 מיליון קילומטרים ממאדים. האתר WhereIsRoadster.com מאפשר לכם לעקוב אחר המסע של סטארמן בזמן אמת, ואפילו לברר כמה פעמים סטארמן שמע את השיר Space Oddity המתנגן בלופ (כ-300,000 פעמים).

עוד בנושא: המכוניות המכוערות בהיסטוריה


Project Loon
Project Loon by btwashburn (CC BY)

המחלקה הסודית של גוגל

X (בעבר נקרא Google X) הוא מתקן מסווג לפיתוח טכנולגיות חדשניות של חברת האם של גוגל, אלפבית. זה מגניב כמו שזה נשמע. הם עובדים על פרוייקטים הנשמעים כמו מדע בדיוני: אינטרנט המונע על ידי קרני אור, מערכות מצלמות תת מימיות לחקלאים באוקיינוס, שיגור בלוני אינטרנט לסטרטוספירה וכדומה. מצד שני, הם גם אחראיים על גוגל גלאס.

עוד בנושא: עובדות מדעיות מרתקות


common cold
Tom Merton/istockphoto

אמזון מנסה לרפא הצטננות

לאמזון יש מעבדה סודית בשם Grand Challenge שעובדת על מיזמים שאפתניים בתחום הבריאות. לאחרונה נחשף שהם עובדים על פרויקט חדש לחיסול ההצטננות - מכה ביולוגית שעולה למשק 40 מיליארד דולר בשנה ושהתרופה שלה חמקה מהמאמצים הבלתי פוסקים של מדענים, רופאים, ממשלות וסבתות ברחבי העולם. לא ברור כמה מתוך יותר ממאה האנשים שהוקצו למעבדה עובדים על פרויקט החיסון או אם הם אלו שיפתרו את מכת הצינון העולמית.

עוד בנושא: תרופות סבתא מכל העולם להצטננות


amazon
Sundry Photography/istockphoto

חוק 2 הפיצות של אמזון

פיצה מילאה תפקיד בימיה הראשונים של אמזון, כאשר המנכ"ל ג'ף בזוס היה עדיין איש פשוט עם חזון. בזוס ידע שצוותים קטנים יותר של אנשים הם יותר פרודוקטיביים. ככל שהצוות קטן יותר, כך הוא מקדיש פחות זמן לתיאום ומקדיש זמן רב יותר למשימות. בזוס קבע את כלל שתי הפיצות, שהפך בהמשך לחלק מהפילוסופיה של אמזון: שתי פיצות צריכות להספיק כדי להאכיל כל צוות בישיבה אחת. אם נדרשת פיצה נוספת או שאנשים עדיין רעבים, הצוות גדול מדי. כיום אמזון היא הקמעונאית המקוונת הגדולה בעולם - אך למעשה מדובר באוסף עצום של צוותים זעירים שאוכלים פיצה.

עוד בנושא: סודי האוכל שטעימים יותר אחרי יום במקרר


Focus on Higher Prices on Craigslist and Facebook
luchezar/istockphoto

פייסבוק מנסים לקרוא לכם את המחשבות

ככל הנראה, הבעלות על כל הנתונים שלנו זה לא מספיק עבור מארק צוקרברג. אודיו שדלף אשתקד גילה שהענקית החברתית מפתחת טכנולוגיית קריאת מחשבות, והיא לא מופרכת כמו שזה נשמע. שנה לפני כן פרסמו חוקרי פייסבוק מאמר המתאר כיצד הם יצרו אוזניות שיכולות לגרום למחשב לתמלל את מה שלומד מי ששם אותן - לא ע"י פקודות קוליות, אלא על ידי פענוח פעילות מוחית. החברה עובדת על חיישן עצבי שהיא מקווה שיתרגם את מחשבותיהם של אנשים לפקודות מחשב למשחקי וידאו או לפעולות פשוטות כגון הקלדה.

עוד בנושא: מדריך לקריאת שפת גוף


uber
FangXiaNuo/istockphoto

אובר השיקה אפליקציית רפאים חשודה

כבר בשנת 2017 העולם גילה שחברת שיתופי הנסיעה יצרה גרסת רפאים של האפליקציה שלה שנועדה להערים על משתמשים מסוימים שמנסים להשיג טרמפ. האפליקציה תוארה על ידי אובר כדרך להגן על הנהגים שלה מפני טרמפסטים בעיתיים ידועים. העניין הוא שהאפליקצייה גם נתנה כיסוי לנהגים שמנסים להפלות נוסעים תוך שהם נשארים בלתי נראים.