Conspiracy Theory
FREDERICA ABAN/istockphoto

מ-QAnon ועד האילומינטי: תיאוריות קונספירציה מגוחכות עם קהל מאמינים עצום

View Slideshow
Conspiracy Theory
FREDERICA ABAN/istockphoto

איש באמונתו יחיה

עובדה: בשנות ה-50 ממשלת ארה"ב קשרה קשר עם תעשיית הטבק בכדי להסתיר מהציבור את הקשר בין עישון לסרטן. קונספירציות רבות הן אמיתיות, אבל רובן המוחלט מופרך למדי. בזכות האינטרנט, תיאורטיקני הקונספירציה המובילים כיום נהנים מקהל מאמינים עצום. הנה מבט על תיאוריות הקונספירציה הפופולריות, שכמו אלביס וטופאק - מסרבות למות. 


September 11 Tribute
rabbit75_ist/istockphoto

11 בספטמבר

תיאוריות קונספירציה בנוגע ל-11 בספטמבר החלו זמן קצר לאחר מכן ואולי אפילו כבר ב-11 בספטמבר 2001. כמעט כולן מתמקדות ברעיון שמתקפת הטרור החמורה ביותר בהיסטוריה האמריקאית לא נעשתה על-ידי אל-קאעידה, אלא על-ידי ממשלת ארה"ב. התיאוריות רבות מכדי להזכיר אותן, אך העיקריות בהן טוענות כי טיל פגע בפנטגון, ושקריסת מגדלי התאומים היא תוצאה של הריסה מבוקרת.

עוד בנושא: בילויים חינמיים בניו יורק


Flag on the Moon
National Aeronautics and Space Administration

הנחיתה על הירח

יותר מחצי מאה לאחר שהאסטרונאוטים של אפולו 11 הלכו על הירח, עשרות תיאורטיקני קונספירציה ממשיכים להתעקש שהכל היה מתיחה של המלחמה הקרה. התיאוריה גורסת כי נאס"א, אולי בעזרתו של הבמאי סטנלי קובריק, ערכה את האירוע באולפן. יש האומרים שזה נעשה כדי להשיג יתרון על פני הרוסים. אחרים מאמינים שזה היה חלק ממזימת נאס"א להסתיר את קיומו של כוכב לכת גדול שעתיד להחריב את כדור הארץ.

עוד בנושא: מצעד הסרטים הגרועים ביותר

Earth from Space
National Aeronautics and Space Administration

כדור הארץ שטוח

ישנה תפיסה מוטעית נפוצה לפיה קולומבוס האמין שכדור הארץ היה שטוח כשהוא הפליג מאירופה לאמריקה. הוא לא. אף אדם משכיל מתקופתו במערב אירופה לא חשב כך. מדענים ומתמטיקאים ידעו שהעולם עגול כבר בשנת 600 לפני הספירה, אולם בשנת 2021 אנשים רבים עדיין מתעקשים שכוכב הלכת שלנו הוא למעשה דיסק שטוח או מישור אינסופי. קונספירציות רבות כרוכות במרמה בינלאומית של נאס"א.

עוד בנושא: עובדות היסטוריות מרתקות


tsunami
johnnorth / istockphoto

הצונאמי באוקיינוס ההודי

פחות משבועיים לאחר שרעידת אדמה חזקה עוררה צונאמי מאסיבי באוקיינוס ההודי בשנת 2004 שהרג יותר מ-200,000 בני אדם, תיאורטיקני קונספירציה כבר התייצבו כדי לחנך את ההמונים על מעורבות הממשלה. תיאוריות מסוימות, אף שהיו מופרכות לחלוטין, היו לפחות מתקבלות על הדעת - ממשלת ארה"ב ידעה כי רעידת האדמה תגיע, אך לא פעלה מסיבות אסטרטגיות. הקונספירציה המופרכת ביותר טוענת כי הממשלה, לא ברור איזו, הפעילה את רעידת האדמה באמצעות נשק טקטוני מסתורי במטרה לתקן את הסיבוב של כדור הארץ על צירו.

עוד בנושא: אסונות הטבע ההרסניים בהיסטוריה


Taxes Make Witches Burning Mad
VeraPetruk/istockphoto

QAnon

ה-QAnon היא תאוריית קשר בקרב הימין הקיצוני בארה"ב, המבוססת על פרסומים של דמות מסתורית בשם "Q". על פי התיאוריה, מנהיגי הדמוקרטיה וכמה מאנשי הוליווד הם חלק מארגון סודי של פדופילים סוגדי שטן. הארגון הסודי מנוהל ע"י יהודים ובמימון המשקיע הפילנתרופ ג'ורג' סורוס, שעל פי קונספירציה נוספת - הוא מנהיג ה"דיפ סטייט".

Illuminati
eric1513/istockphoto

אילומינטי

המוני אנשים מאמינים שחברה חשאית בשם אילומינטי זוממת להפיל את החברה הקפיטליסטית של אמריקה וליצור "סדר עולמי חדש". חשוב לציין שארגון אמיתי בשם אילומינטי התקיים במאה ה-18 באירופה. הוא היה חשאי ואכן רדף אחר שינויים קיצוניים במבנים החברתיים והפוליטיים. 

עוד בנושא: שקרים שלימדו אתכם בבית הספר

Sandy Hook Shooting
Allkindza/istockphoto

הטבח בבית הספר היסודי סנדי הוק

בשנת 2019, גורו הקונספירציות, אלכס ג'ונס, הוטל לשלם 100 אלף דולר לאביו של קורבן הטבח בבית הספר "סנדי הוק" בשנת 2012, בו נהרגו 6 מחנכים ו-20 ילדים. ג'ונס השתמש בפלטפורמה שלו כדי להפיץ תיאוריית קונספירציה לפיה הטבח מעולם לא קרה - הכל היה מתיחה, הקורבנות בני ה-6 וה-7 היו שחקנים והוריהם קיבלו שכר עבור שקריהם. העוקבים של ג'ונס הטרידו את המשפחות האבלות ואפילו איימו ברצח. 

עוד בנושא: הרוצחים הסדרתיים האכזריים בהיסטוריה


Camp Hero
Camp Hero by Hhoschton (CC BY-SA)

גיבור המחנה, לונג איילנד

הסדרה המצליחה של נטפליקס "דברים מוזרים" נכתבה בהשראת בסיס צבאי נטוש בקצה המזרחי של לונג איילנד המכונה Camp Hero. כיום זהו פארק, אך עדיין ישנם כמה מגדלי מכ"ם נטושים ומבנים אטומים מפחידים עם שלטי "אין כניסה". אגדות מקומיות סביב המקום היו נפוצות לפני 1992, אך באותה שנה ספרם של פרסטון ניקולס ופיטר מון, "פרויקט מונטוק: ניסויים בזמן", העלה את גיבור המחנה על מפת תיאוריית הקונספירציה. תיאוריות אודות הפעילות הממשלתית שם נעות בין ניסויים איומים שנערכו בילדים חטופים בבונקרים תת קרקעיים, בשליטה נפשית אלקטרומגנטית ובמסע בזמן.


TWA Flight 800
TWA Flight 800 by Eduard Marmet (CC BY-SA)

טיסה 800 של חברת TWA

שבע שנים אחרי שהתפוצצה טיסה 800 של TWA באוויר בשנת 1996 והרגה 230 בני אדם, החוקרים פרסמו את החקירה המפורטת ביותר בתולדות התעופה. הם הגיעו למסקנה כי מיכל דלק התלקח, אך הגורם להצתה זו היה בגדר תעלומה. תיאורטיקני קונספירציה מיד הגיעו למסקנה שמדובר בסיפור כיסוי. האמת האמיתית, כך התעקשו, הייתה כי טיל הוריד את המטוס כתוצאה מפעולת טרור שהממשלה לא רצתה להודות בה או עקב מבצע צבאי שהשתבש.

עוד בנושא: עובדות מרתקות על משולש ברמודה


N739PA as Clipper Morning Light at San Francisco International Airport in 1978
N739PA as Clipper Morning Light at San Francisco International Airport in 1978 by Jon Proctor (CC BY)

טיסה 103 של פאן אמריקן

בשנת 1988, 270 בני-אדם נהרגו בטיסה 103 בעקבות חומר נפץ בתא המטען שהופעל באמצעות קוצב זמן. החקירה הובילה במהירות לסוכן הביון הלובי עבד אל באסט אל-מגרחי שהורשע ונכלא, וכששוחרר מטעמי חמלה בשנת 2009 הוא קיבל קבלת פנים של גיבור בלוב. תיאורטיקני הקונספירציה הרבים ממשיכים להתעקש כי ההפצצה הייתה פעולה של "דגל כוזב" - כלומר, הפצצה הוטמנה על ידי הממשלה האמריקאית כדי להצדיק את הנוכחות הצבאית ההולכת וגוברת במזרח התיכון.


Tupac

טופאק חי

בהתחשב בכך שהוא נהרג באיזור ציבורי וצפוף, זה אכן מוזר שהרצח של טופאק שאקור עדיין לא נפתר. עבור אינספור תיאורטיקני קונספירציה, זו הוכחה ודאית שהראפר המפורסם מעולם לא נהרג. התיאוריות הנפוצות ביותר טוענות ששאקור חי ומתגורר בקובה או בליז, או שהוא מתחבא בארה"ב.

עוד בנושא: סלבס שביצעו פשעים חמורים


Elvis Presley's Hair
Wikimedia Commons

וגם אלביס חי

כשנפטר מאי ספיקת לב בשנת 1977, המעריצים היו המומים. לגיונות מהם פשוט סירבו, וממשיכים לסרב, להאמין בכך. על פי הקונספירציות, אלביס היה עייף מאור הזרקורים הבלתי פוסק וזייף את מותו כדי לחיות את חייו בשלווה. כמעט מיד לאחר הכרזת מותו, "תצפיות" של אלביס הפכו לנפוצות.

5G Cell Tower
Bill Oxford/istockphoto

5G

מומחים לגיטימיים העלו חששות לגיטימיות בנוגע לסכנות בריאותיות אפשריות הקשורות לפריסת הרשת של 5G בשכונות מגורים ובסמוך לבתי ספר. אולם חששות אלו נכללו ושובשו בשלב מוקדם על ידי תיאורטיקני הקונספירציה. הם התעקשו כי הדור הבא של הטכנולוגיה האלחוטית גורם לסרטן ושהוא חלק ממזימת איסוף נתונים או פיקוח ממשלתיים. כשהקורונה הגיעה, נוספה טענה כי טכנולוגיית 5G היא שמפעילה את הנגיף. כמה מגדלי 5G נשרפו או הותקפו בדרך אחרת על ידי מאמינים.

Regenerating Body Parts
GoodLifeStudio/istockphoto

השבב של ביל גייטס

אחוז מפחיד מהאמריקאים מאמינים שמייסד מיקרוסופט, ביל גייטס, יצר את COVID-19 כעילה לחיסון המונים. התיאוריה אומרת שהכל חלק מתכנית של גייטס להשתמש בחיסונים ככיסוי להשתלת מיקרו-שבבים באנשים.

עוד בנושא: מיליארדרים קמצנים


Lizard People
Ploychan/istockphoto

אנשי לטאה

בשנת 1994 פרסם כתב הספורט לשעבר, דייוויד אייק, ספר בשם "מרד הרובוטים", שהשיק את אחת מתאוריות הקונספירציה המוזרות ביותר בהיסטוריה. התנועה מאמינה כי חוצנים זוחלים המשנים צורה הגיעו לעמדות מפתח בעולם - החל מראשי ממשלה ונשיאים וכלה בספורטאים אולימפיים ושחקנים זוכי אוסקר. מטרתם של שליטים זוחלים אלה היא לשעבד את המין האנושי.

עוד בנושא: החיות החכמות ביותר

Seal of the C.I.A. - Central Intelligence Agency of the United States Government
brightstars/istockphoto

ה-CIA יצר את נגיף האיידס

רבים האמינו ברגע שהתגלתה המחלה בראשית שנות ה-80, וממשיכים להאמין גם היום כי ה-CIA יצר את נגיף האיידס כדי להשמיד את האוכלוסייה ההומוסקסואלית והאפרו-אמריקאית. הנשיא לשעבר של דרום אפריקה תומך בתיאוריה.

An Airbus A340's engines leaving a water condensation trail (contrail)
Wikimedia Commons

כמטרייל

מרבית המטוסים משאירים מאחוריהם שובל של פסי התעבות לבנים. אף על פי שגם בעלי ידע בסיסי בתעופה יכולים להסביר את נוכחותם, תיאוריית קונספירציה מתמשכת מתעקשת כי אותם פסי התעבות הם למעשה כימיקלים סודיים היוצרים מניפולציה ושליטה פסיכולוגית על האוכלוסייה, לצד שליטה במזג האוויר.


Deepwater Horizon Disaster
Wikimedia Commons

דליפת הנפט במפרץ מקסיקו

דליפת הנפט במפרץ מקסיקו ב-2010 נחשבת לאסון הסביבתי הגדול ביותר בהיסטוריה, והקנוניות שלאחריה החלו לזרום במהירות כמו הנפט. תאריכים סימבוליים היו מרכזיים בתיאוריות הקונספירציה מאז ומתמיד, ובעיקר בתיאוריה זו: אסדת הנפט התפוצצה ב-20 באפריל, שהיה יום הולדתו של היטלר; למחרת היו חגיגות העצמאות של ישראל האסדה טבעה כעבור יומיים - ביום כדור הארץ. יש רק 365 ימים בשנה וכל אחד מהם הוא יום השנה למשהו, אבל ראיות קלושות מסוג זה הן כל מה שנדרש כדי להאמין כי "אקולוגים טרוריסטים" גרמו לפיצוץ כדי להכפיש את תעשיית הנפט ולחזק את מדיניות האנרגיה של הנשיא אובמה.


JFK
U.S. Embassy New Delhi

ההתנקשות בג'ון פ. קנדי

הרצח של JFK עורר כמה מתיאוריות הקונספירציה הגדולות והמתמשכות בכל הזמנים. הרוב המכריע של האמריקאים ממשיכים להאמין שהרצח שלו היה חלק ממזימה רחבה יותר, הכוללת קשרים אפשריים למאפיה, הרדיקלים הקובניים, הרוסים, ה-CIA או לצבא. לבחירתכם.